2019 yılını acısıyla tatlısıyla bitirdik. 2020 yılı için belki de beklentimiz biraz fazla. Devletimizden ve belediyemizden beklediğimiz yeni projeler var. Çarşı esnafımızın durumunun düzeltilmesi için gerekli çalışmaların yapılması var.

Çarşı merkezine ne zaman insem, yaptığımız sohbette işlerin son derece kötü olduğu söylemleri ile karşı karşıya kalıyorum. Yeni bir proje, çalışma ya da herhangi bir müdahale edilmemesi durumunda işlerin daha da kötüye gideceği ifade ediliyor.

Belki de esnafın merakla beklediği ve bir an önce hayata geçirilmesini istediği proje ise KENT MEYDANI projesi.

Kent Meydanı projesinin hayata geçirilmesiyle çarşı esnafı merkezin hareketleneceği düşüncesi içine girmiş. Bunu da dile getiriyorlar. Ereğli Belediyesi yetkililerinin kent meydanı ile ilgili projesinin bir an önce hayata geçirilmesini isteseler de, öncelikle bunun için gerekli olan prosedürleri aradan kaldırmak gerekiyor. En küçük örnek ise İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının taşınması olarak gösterebiliriz.

Bu durumda siyasi parti ilçe başkanı ve yöneticilerine de büyük iş düşüyor. Sadece iktidar partisinin ilçe başkanlığına da değil tabi ki. Ancak Siyasilerin de şu aralar kongre süreçleri var. Kongre süreçlerinin tamamlanmasının ardından siyasi partilerin başkanlarının halk ile iç içe olarak esnaf ile bir araya gelerek toplantılar yapması, çözüm ile ilgili fikirler alıp fikir vermesi gerekir. Benim düşüncem bu. Ki bunu zaman zaman Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İyi Parti ilçe başkanları bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapıyor.

Bu toplantıları genele yayarak esnaflarla ve vatandaşlarla bir araya gelerek çay sohbetinde konuşabilirler.

Burada esnafa da çok büyük iş düşüyor. Konuşaları gerekiyor. Bizlerle yaptıkları görüşmelerde konuştuklarını eğer bir araya gelinirse açık açık anlatmaları gerekiyor. Unutulmasın ki ağlamayan bebeğe meme vermezler...

Yeni yılda esnafların sıkıntılarının dinlenmesi ve bu sorunların giderilmesi için önemli adımların atılması temennimizdir.

*************************************

KISSADAN HİSSE... ARKADAŞINI SATANLAR

Kimdir arkadaş satanlar. İşte açıklaması. Yüzünüze karşı yalan söyleyip, arkadan iş çevirenlerdir. Şartlara duruma göre bir dakika içinde kişilik değiştiren, bazen bizi satan bazen verdiği sözleri tutmayan bazen kalbimizi kiran insanlardır. Bugün beni satan yarın başkasını da satar. Rabbim bu tür insanlardan herkesi uzak tutsun...