31 Mart Belediye Başkan adayı seçim bürosunun açılışını yoğun kalabalıkla gerçekleştirdi. Gündeme dair konularda açıklamalarda bulundu.

"CHP ROZETİNİ TAŞIYAN BİR BELEDİYE BAŞKANINI KOLTUĞA OTURTACAĞIZ"

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, “6 Ağustos’ta bir cümle kullanmıştım. ‘Biz yine Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı koltuğuna yine Cumhuriyet Halk Partisi rozetini taşıyan bir belediye başkanı oturtacağız’ diye; evet o gün geldi yine Cumhuriyet Halk Partisi rozetini taşıyan bir belediye başkanını hep birlikte koltuğa oturtturacağız, kimsenin şüphesi olmasın. Sevgili belediye başkanımız Halil Posbıyık’ın önderliğinde 31 mahallenin her sokağında, her caddesinde ben ilçe başkanı olarak ve bütün arkadaşlarımız terimizin son damlasına kadar akıtacağız. İşimiz gücümüz Ereğli, işimiz gücümüz Zonguldak, işimiz gücümüz Türkiye. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’deki bütün belde belediyelerinde, bütün ilçe belediyelerinde, bütün il belediyelerinde ve bütün büyükşehir belediyelerinde kazanmak için sonuna kadar devam edeceğiz. Yine kazanacağız, yine kazanacağız, yine kazanacağız.”dedi.

"EREĞLİ'Yİ PARSEL PARSEL BÖLMÜŞLERDİ"

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bir takım sıkıntılar hissetmesem zaten seçime girmem. Benim için herkesi sevgiyle dostça bakmak en önemli unsur. Bütün partilerden adaylığını koyan belediye başkanı adayı kardeşlerime de sevgilerimi gönderiyorum, başarılar diliyorum. Ereğli seyyar satıcılara parsel parsel bölünmüştü, oturamıyordunuz yalan mı? Parsel parsel dağıtılmıştı Ereğli. Piknik alanları hemen hemen yok olmuştu. İdari mekanizma çökmüştü. Ereğli'nin fen işlerini yöneten en büyük amirleri ruhsat verme noktasına getirilmişti. Karmakarışıktı. O sıralarda ne işler döndü ben bilemem onu halk bilir ama belediye başkanı karar vermiyordu, birileri karar veriyordu. Ereğli'nin bu duruma düşmemesi lazımdı. Ereğli felç oldu.

"ERDEMİR İLE SÖZLEŞME İMZALANDI"

Sadece bu mu? 2014 Belediye Başkanı seçilen arkadaş Erdemir ile protokol imzaladı. Barajda kuraklık olduğunda su kesmek mecburiyetimizde olduğumuzda ilk defa Ereğli halkının suyunu keseceğiz, enerji hattına su verilmeye devam edecek. Kuraklık olduğunda Ereğli'nin anayasal teminatı olan suyu kes, Erdemir'in elektrik santraline versin çalışsın para kazansın diyor. Hala bunu düzeltemedik. Bir çok 18. maddeler hazırlanmıştı, iptal ettik. Kurtaramadıklarımız gitti. Köşeyi dönenler döndü, köşeyi 5-10 defa dönenler oldu. Aynı hazırlık içerisinde olanlar, aynı hazırlığı yapanlar var.

"PLAJ TESİSLERİ"

2019 Yılına geldiğimde Erdemir Plajını terk etmişti OYAK, burayı bana vermemek için ellerinden geleni yaptılar. İsmail Çorumluoğlu, Allah ondan razı olsun, onun yardımı ile plajı aldık. Düzenledik, pırıl pırıl yaptık. Sadece Ereğli'den değil dışarıdan gelenler var. Önümüzdeki dönem Allah nasip ederse bir de çocuk aqua parkı yapacağız. Oraya 2 tane mavi bayrak aldık. Sağlıklı, temiz anlamına gelen bir olay. Çok sıkıntılar yaşadık, Kovid19 sarstı ortalığı, yakınlarımız ile bir araya gelemedik, perişan olduk. Evlere aş getirdik. Parası olanlara da gönderdik, işsiz kalanlara da gönderdik. 400 Bin tane maske ürettik. Cumhuriyet Halk Evlerinde ürettik. Yakınlarımızı kaybettik. O zamanlar askıda faturaları gündeme getirdik. Borçlarını kapattık, 975 kişiye yardım etmişiz. Bunlar önemli işler belediyecilikte. 2014 Yılında Ereğli'ye içme suyu tesisleri kurmak için harekete geçtik.

"100 BİNİ GEÇTİK"

Ereğli'nin nüfusunun 100 bini geçmesi lazımdı. Geçerse olaya Devlet Su İşleri el koyuyor. Bütün mücavir alandaki köyleri şehre kattım. Onlara asfaltlarını yaptık, temizleme giderlerini yaptırdık ve şehrin nüfusunu 100 bine çıkararak 100 yıllık yetecek içme suyu tesislerini açtık. Bu bölgenin en büyük içme suyu tesisleri. 9 tane jeneratör aldık, su kesintisi olmasın diye. Su tesislerinde bir takım kaçamaklar olabiliyordu 38 milyon belediye para harcayarak ozon tesisi kurduk. Hiç dışarıdan damacana falan almaya gerek yok, musluk suyunu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ne oldu bunun bedelini ödedik. Köyleri aldığım için beni pek tanımıyorlardı, bana oy vermediler ve 2014'de bedel ödedik, seçimi kaybettik. Helal olsun Ereğli'ye içme suyu tesisleri yaptık. 16 Tane köyümüze içme suyunu Ereğli Belediyesi olarak biz veriyoruz. Sadece onlar mı, Organize Sanayinin de sıkıntıları vardı. Onlar bizim herşeyimiz, istihdam sağlıyorlar. 6 Bin metre terfi hattı yapılarak OSB'nin de suyunu verdik. Dergaz kurduk, halen daha yönetim kurulu üyesiyim. Dergazı getirdik doğalgazı vermeye başladık. Zonguldak'ta basın bana ateş püskürdü. 6 Ay sonra onlarda doğalgazı getirmek için sıraya girmeye başladı. 91 Bin ton sıcak asfalt, 100 binlerce metre satıh asfalt döktük, bu ekonomik sıkıntılarda kolay mı bunlar. İşçilerin maaşını, ikramiyesini ödeyemeyenler var, böyle bir ortamda yaşıyoruz. Eskiden ambardan aldığımız 1 civatayı 10 liraya aldıysak yerine 500 liradan koyuyoruz, öngörü kalktı, 3 ay sonrasını göremiyoruz. Belediyeler de ekonomik yönden zorda. Biz buna rağmen her türlü hizmetimizi yapmaya başladık.

"EREĞLİ 'DE TRAFİK SORUNU VAR, ÇEVRE YOLU YAPILMALI"

Ereğli'de trafik sıkıntısı var, ne yapmak lazım? Uyuyan güzel, Belen, Ahmetçiklerde yollarımı yaptım. Yeni Belen Sanayi'den geçerken bakın yolları oraya kadar getirdim. Bütün arabalar bu yan yollara vermek şartıyla hastane, pazaryerine gidebilecek, ana hattı rahatlatacağız. Buraya bir çevre yolu yapılması lazım. Yeni hastanenin olduğu yerden Alaplı'ya çıkacak bir yol yapılması lazım, proje hazır 4 tünel var üzerinde. İhaleye verilmesi lazım, çevre yolu devreye girmeden herhangi bir çalışma yapılamıyor. Bu çevre yolu yapıldığı taktirde otobüsler Zonguldak'tan İstanbul'a, Ankara'ya giden otobüs, tır, kamyon, taksiler oradan direk Alaplı'ya çıkacaklar. Kepez yolundan geçmeyecekler. Kepez yolu tamamen belediyeye verilecek. Kepez'de ölümlü kazalar olmaya devam ediyor, maalesef. Bu yol Ereğli-Devrek yolundan daha önemli. Bu çevre yolu yapılmazsa kazalar ölümler devam edecek. Bir köprü yaptılar, bana ucube köprüyü kaldır. Devlet yapmış ben nasıl kaldırayım. Tam bir ucube. Nasıl düşünmüşler nasıl yapmışlar, burada böyle bir ucube köprü yapmışlar.

"KALETEPE EREĞLİ'NİN"

Ereğli'de müzeler yaptık, Kent, Alemdar, Oyuncak Müzesi yaptık. Şimdi yakında piknik alanları tertemiz hale getiriliyor, çalışmalara başladık. Kaletepe ile uzun uğraşlar sonucu bize verdiler. Orada şuan temizlik yapıyoruz. Kaletepe Ereğli'nin en güzel yerinde, askeriyenin izni olmadan sinek bile giremez. Artık bizde. Herkesin hakkını vermek lazım, burayı alırken de Saffet Bozkurt yardımcı oldu, Allah razı olsun. Akarca Mahallesi tarihi bir bölgedir, tarih kokar.  2014'de gelen belediye başkanı belediye binasını yıktı. Önüne gelen yeri yıkıyorlar, bende arkadan gelip toparlamaya çalışıyorum. 5 Sene iktidarda kaldı. Yapamadı, ben tekrar geldim harekete geçtim yaptım. Bir çok müteahhit aldı bıraktı, en son bir müteahhit aldı, şimdi yapmaya çalışıyoruz. Yazıcıoğlu'nun dükkanı var çatlayacak bina, Kazık çakmaktan korkuyorlar. Orayı kültür merkezi yapacağız.

BELEDİYE STADYUM YAPIYOR

Belediye Başkanı Posbıyık Başkan yardımcılarını atadı... Belediye Başkanı Posbıyık Başkan yardımcılarını atadı...

Ereğli'de spor tesisleri yok. Benim belediyedeki yerim stadın yanında. Vatandaşlar orada spor sahasını 4'e bölüp de antrenman yapıyorlar, yazık günahtır ayıptır ya. Bu memlekete ayıptır. Burada o kadar çok sporcu genç varki bu sporcu gençler maalesef spor yapamıyorlar. Yer bulunmuyor. Biz Ereğli Belediyesi olarak yeni bir yer yapmaya başladık, oraya çok büyük bir stadyum yapıyoruz. Mahallelerde 15'e yakın yeşil sahalar yaptık. Belende 2 bin 800 metre kare üzerinde saha, çevresinde spor aletleri bulunan yer yaptık. Çocuk parkları her yerde var. Amatör spor kulüplerine 475 bin lira para dağıttık. Eski çöp alanını revize etmeye başladık, yeşillenmeye başladı. Orası sonuna kadar yemyeşil bir alan olacak.  Bisiklet yoluna başladık, bitirdik. Kandilli'ye doğalgaz getirilmesi için hükümet tarafından karar verilmiş, kazılar yapıldığı için bisiklet yolunu aldılar. Doğalgaz çalışmalarının bitmesini bekliyoruz. Cumhuriyet Halk Evlerine gidenler büyük mutluluk yaşıyorlar. Halk evlerine giderek bilgisayar, seramik, yemek pişirmeyi de öğreniyor, müthiş bir yer. 55 Kurs açmışız 4 bin sertifika vermişiz. Ereğli'de tohum bankası kurduk. Halk Kafeyi çalıştırıyoruz, Ereğli'nin en güzel yerine yaptık. 5 Liraya çay içsin, ucuz yemek yesin dedik. "dedi.

Ekran Görüntüsü 2024 02 19 171039

Ekran Görüntüsü 2024 02 19 170952

Ekran Görüntüsü 2024 02 19 171336

Whatsapp Image 2024 02 19 At 141701

Editör: Haber Merkezi