AK Parti Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan yaptığı açıklamada "2020 yılında bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi krizinin ardından bir enflasyon sorunuyla karşı karşıyayız. Ülkemizde geçtiğimiz ayda yüzde 11.2 açıklandı. En yüksek seviyeye ulaştığı bir dönem yaşandı. Bundan sonra, sıkı mali politikalarla enflasyonla mücadele etmek için ciddi bir performans sergileniyor. Bu konuda milletimizin güveni, Cumhurbaşkanımızla birlikte, bir yıl öncesine göre artmış durumda. Halkımız bunu oylarıyla gösterdi, Cumhurbaşkanımıza olan güveni. Ekonomik olarak, dünya genelinde enflasyonla mücadele ediliyor. Bizler de bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu tarihten sonra ekonomide enflasyonun hızla düşeceği verilerle sabit. Ekonomi ve Maliye Bakanlarımız zaten bu konuda bilgi veriyorlar. Geldiğimiz noktada, Zonguldak'ta belediyelerin yaptığı zamları görüyoruz. Bu zamlar, enflasyonun çok üzerinde gerçekleşti. Dünyanın enflasyonla mücadele ettiği bir dönemde, bu enflasyonu kullanarak zamlar yapmak doğru değil. Geçtiğimiz dönemde belediye başkanlarını belediyenin önünde protesto ettiler, bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilçe başkanı da vardı. Şimdi ise enflasyonun çok üzerinde zamlar yapıyorsunuz, yüzde 300, yüzde 400 gibi. Bu zamların gerekçesi nedir? Borçlarımız var, para sıkıntımız var diyorsunuz. Ancak, bu doğru bir gerekçe değil. Çünkü bu zamlar şehirde yaşayan insanları olumsuz etkiliyor.

Sadece ekonomik gerekçelerle belediyecilik yapılmaz. Belediye yönetimi, şehrin sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Yapılan zamların vatandaşların takdirine bırakıldığını görüyoruz, ancak bu yapılan işlerin doğruluğunu sorgulamak gerekiyor. Şehrin menfaatine olmayan işler yapılmamalıdır. Bir şehri yönetmek sadece borçlar üzerine kurulmamalıdır. Şehirdeki altyapı eksiklikleri ve hizmetlerin yetersizliği konuşulurken, sadece borçları gerekçe göstermek yanlıştır. Belediyenin önceliği, şehrin yaşam kalitesini artırmak olmalıdır. Belediyelerin halkın ihtiyaçlarına cevap vermesi beklenir. Enflasyonun çok çok üzerinde zamlar yapıyorsunuz. Gerekçeniz ne? Borcumuz var. Paranız yok. Bakın arkadaşlar defalarca söyledik. Bizim aldığımızda borç daha fazlaydı. Hem borç ödedik, hem hizmet yaptık, hem belediyenin araç gereç teçhizatını aldığımız hibelerle yaptığımız çalışmaların geliştirdik. Aslında Zonguldak Belediyesi özelinde çok sıkıntılı bir belediye değil. Fakat ağızlarında pelesenk olmuş, borcumuz var.

Adnan Alar rakibine DUMAN attırdı... Adnan Alar rakibine DUMAN attırdı...

Yani bir borç üzerine bir gelir üzerine kurguladıkları bir belediye yönetimi söz konu yani defalarca söyledim. Çöpler toplanmıyor şehirde. Borcumuz var diyorlar. Yani personelin var. Bu çöpü toplayabilirsin, iyi organize edersen sular akmıyor insanlar duş alamıyor. Su cazibesi çok az geldiği için. İnsanlar suyu ısıtıp duşa giremediklerinden bahsediyor. Şikayet ediyor. Borcumuz vardı diyor. Yani siz buraya hizmet etmek için geldiğinizi söylediniz. Üç kap yemeğe elli liraya vereceğiz dediniz, iki tane poğaçayı elli liraya satmaya başladınız. Halkındır plajlar para alınamaz diye diye yıllardır protestolar gerçekleştirdiniz. İlk geldiğimizde yaptığımız işler halkın plajlarıdır dediğimiz yerlerde giriş ücretlerine yüzde iki yüzlere varan zamlar yapmak. Bu zamlar vatandaşımızın takdirini de zaten bunlar bunları değerlendiriyorlar. Fakat Yapılan işler doğru değil. Ben şunu söylüyorum. O zaman o dönem zamlar yapıldığında belediyenin önüne gidenleri eğer samimilerse tekrar belediyelerin önüne gidip kendi belediye başkanlarını uyarmaları gerekiyor. Sadece ve sadece ekonomi üzerine belediyecilik yürütülmez. Belediyenin iki yakasını bir araya getirmekten bahsediyorlar sürekli. Ya sizden önceki belediye başkanı, sizden önceki dönemde şehrin iki yakasını, üç yakasını bir araya getirdi. Bırak belediyenin yakasını bir araya getirin. Şehrin yakasını. Şu anda yaptığınız işler, verdiğiniz sözleri, onun yaptıkları üzerinden getiriyorsunuz. Götürmeye çalışıyorsunuz. Bu doğru değil" dedi.

Editör: Haber Merkezi