Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Cuma günü saat 18.00’de yapılacak 23. Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali kortejinde ‘İl olmak’ için yürüyeceklerini açıkladı. ‘Ereğli’nin İl olmasını isteyen herkes bu yürüyüşte olmalı’ diyen Başkan Posbıyık, “Bu fırsat Ereğli için son fırsat. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye sesimizi duyurmak için festival kortejimizin ana konusu İl olma talebimiz olacak” dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Numan korkmaz da Ereğli’nin İl olma talebini desteklediklerini açıkladı.

Ereğli Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısının ilk oturumu AKM Nikah Salonu’nda, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın başkanlığında yapıldı.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce yaptığı açıklamada, 06-09 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 23. Uluslar arası Sevgi, Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’nin Cuma günü yapılacak olan festival kortejinde Ereğli’nin il olma talebiyle yürüyeceklerini açıkladı.

Ereğli’nin bu kez yakaladığı bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini aksi halde demir-çelik fabrikası olan bir köy olma yolunda hızla ilerleyeceğini belirten Başkan posbıyık, şunları söyledi:

“Değerli meclis üyeleri ve değerli hemşehrilerim. Günaydın, Gününüz İl olsun.

Son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın delaletiyle, Sayın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İl olma açıklaması Ereğli’de de büyük heyecan yarattı. 1989‘ dan beri il noktasında hep beraber koşturuyoruz. Bu ortam kaçınılmaz bir ortam. O bakımdan Ereğli’de yaşayan herkesin hiçbir siyaset farkı gözetmeksizin elimizden geleni yapmamız gerekir.

Ereğli’nin İl olmasını neden istiyoruz. Zonguldak bizim atamız. Cumhuriyet’in ilk vilayeti. Gönül bağımızın ayrılması mümkün değil. Biz Zonguldak’ı seviyoruz.  Zonguldak’ta yaşayanları seviyoruz. Lise öğrenimini Zonguldak’ta yaptım, şu bir gerçek ki Ereğli Zonguldak’tan hak ettiğini alamıyor. 

-GÜNÜNÜZ “İL” OLSUN-

Zonguldak genelinde yönetimde ve siyasette, “Ereğli’de Erdemir var. Erdemir onlara baksın, biz devletten gelen paraları diğer ilçelere dağıtalım” diye bir anlayış yerleşmiş. Bütün kaymakamlar ve biz bundan şikâyetçiyiz. Devlet yatırımlarından yararlanamıyoruz. Zonguldak’ta, Filyos’ta büyük yatırımlar var. Zonguldak’ın hiçbir şeye ihtiyacı olmayacak, zaten büyüyen bir yıldız. Bizim ayrılmamız Zonguldak’ı etkilemez, aksine daha gelişir. Ereğli’nin artık kendi yoluna gitmesi gerekir. Ereğli’nin İl olmasını sadece vilayet binası olsun diye istemiyoruz. İl olursak iki vekilimiz olacak, kendi bütçemiz olacak ve Kandilli Alaplı ve çevresine aktaracağız.

-BU SEFERDE İL OLAMAZSAK, EREĞLİ FABRİKASI OLAN BİR KÖY HALİNE GELİR-

Yeni istihdam alanları oluşturalım. Ereğli’de yaşayan insanlar Bursa’da, Yalova’da bir çok kentte yaşıyorlar. Bu sıkıntılar ortadan kalksın istiyoruz. Zonguldak, “Erdemir onlara yardım ediyor!” diyor. Bize yardım eden falan yok. Mutlak suretle Kdz. Ereğli’nin İl olması lazım. Bu benim iddiamdır. Ereğli bu sefer de İl yapamazsak Ereğli’de yaşayanlar da çaba göstermezse Ereğli demir çelik fabrikası olan bir köy olacaktır. Bunu Kandilli’de yaşadık. Eskiden tatilde okul dönemimde Kandilli’ye giderdik sinema vardı denize girerdik. Özel okullar vardı, Ereğli’de bir şey yoktu. Kandilli meydanında yürüyenler gençler erkekler sosyal, kültürel gelişmiş yerdi. TTK iyi yönetilmedi, siyasetçiler tarafından bu hale geldi.

Bu fırsatı kaçırırsak biz görmeyiz ama fabrikası olan bir köy olacaktır Ereğli. Emlak vergimizi, elektrik vergimizi ödemediler. Amacımız ve hedefimiz; Zonguldak’a zarar vermek değil. Hain diyen de var diyenler diyebilir; onları seviyoruz, kucaklıyoruz ama araştırmacı yazarım diyenler gidip araştırma yapsın eğitime, karayollarına gelen paralar neden bize gelmiyor? 2017 yılında Ereğli’ye havuz yapılsın kararını aldılar Kilimli’ye verdiler. Havuz neden yok. Çevre yolu neden yok. Birlik ve beraberlik içinde yolumuza devam edelim diyoruz.

-FESTİVAL KORTEJİ ‘EREĞLİ İL OLSUN” DİYEREK YÜRÜYECEK-

Dün akşam sivil toplum örgütleriyle toplantı yaptık. Ticaret odasından muhtarlar derneğine bütün sivil toplum örgütleri ile görüştük. Festivalde kortej yürüyüşü için hazırlık yapıyoruz. Festivalimiz bu konunun üzerine geldi. Festivalin ana öğesi Ereğli’nin İl olma noktasında faaliyetler gösteriyor. Festival organizasyonuyla uğraşırken il olma noktasında hiçbir kavgaya girmeden il olma mesajlarını vermeye çalışacağız. Hep beraber. CHP, AK Parti, MHP, İyi Parti, Saadet Partisi yani parti ayrımı gözetmeksizin.

7 Temmuz Cuma 18:00’de kortejde hep beraber toplanacağız. Hazırladığımız il olma talebi yeleklerini giyeceğiz. “Ereğli İl Olsun” diye yelekler hazırlatıyoruz. Yürüyüşte bütün siyasi partilerle beraber hep beraber yürüyeceğiz

-MİLLETVEKİLLERİNİ ARADIK-

Dolayısıyla 7 ‘den 77’ye tüm Ereğlililer Alaplılılar Kandilliler bu konuda çaba göstereceğiz. Milletvekilimiz Saffet Bozkurt’u aradık planımızı anlattık; kendisinin de bunun katılmak isteyebileceğini iki bakanlıktan aynı tarihte randevu aldığını ve katılamayacağını söyledi. Sayın Milletvekilimiz Eylem Ertuğrul’u aradık. Mazeretim olmasa katılmaya çalışacağım dedi. Bütün Ereğli halkına çağrıda bulunuyorum özellikle kortejde İl Olsun yürüyüşünü yapacağız. Bir mesaj vermeye çalışacağız.

-BÜTÜN KRİTERLERİMİZ TUTUYOR-

Bütün gözlerimiz Cumhurbaşkanı ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’de. Her kriterimiz tutuyor. Hem mesafe hem sosyo ekonomik yönden her şey müsait ama Ereğli ‘de yaşayan insanların gayret göstermesi gerekir. Allah bize bu konuda yardımcı olacak. İnşallah Ereğli il olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun.

-MÜCADELEMİZ MERKEZ VE BÜTÜN KÖYLER İÇİN-

Bütün mücadelemiz sadece Ereğli merkez değil, Kandillisi Alaplı’sı köylerde yaşayan insanlar için mutlak suretle il olmamız lazım.

AK PARTİ GRUBU DESTEK VERDİ

Başkan Posbıyık’ın bu açıklamasının ardından söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz, Ereğli’nin İl olma talebine destek verdiklerini açıkladı.

Korkmaz şunları söyledi:

“Ereğli il olmayı hak eden ilk sıralarda yer alan bir kentlerden bir tanesi Ereğli’nin il olma konusunda canı gönülden destekliyoruz. Ereğli’de görev yapan sivil toplum kuruluşları siyasetçiler ticaret yapan herkes Ereğli’nin il olmasını canı gönülden ister. Bu konularda yapabileceğimiz ne varsa desteğimiz ne varsa bu konuda Ereğli olarak birlikte beraberiz. Bu işin siyasi ayrımı vesairesi yok. Ereğli’nin il olmasıyla ilgili biliyorsunuz yıllar önce sizinle paylaşmıştım. Bu konuda herhangi bir endişemiz tereddüdümüz yok sonuna kadar mücadelesi verilecek.”

Editör: Sinan Kabatepe