Ereğli Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı, AKM Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yapıldı.

Başkan Posbıyık, gündem dışı konuşmasında yaz döneminde yapılan belediye çalışmaları hakkında meclis üyelerini ve katılımcıları bilgilendirdi. Ereğli’de güzel hizmetler yaptıklarını belirten Başkan Posbıyık şunları söyledi:

-ESKİ BELEDİYE BİNASI PROJESİ-

Eski belediye binasının olduğu yeri ihaleye veremiyorduk biliyorsunuz, uzun uğraşlardan sonra bir firma aldı. Şu anda kazık makinesini bekliyoruz. Kazıklar çakıldıktan sonra çelik konstrüksiyon rahat şekilde ilerleyecek. Orada çok güzel bir bina ortaya çıkacak.

-ERDEMİR SİNEMASI ALTINA YENİ KAFETERYA-

Erdemir Sinemasının altında yeni bir sosyal yapılanma yapıyoruz. 7 dönüm civarında bir alanı kafeterya yapıyoruz. 200 metre kapalı alan, 200 metre açık alan, mutfağıyla beraber ve diğer 7 dönüm gezi alanları olan bir yer. Tam okullar bölgesi, gençlerin yoğun olduğu bölge. Hareketli bir bölgede olduğu için buraya müthiş bir müracaat var. İnşaat bittikten sonra ihaleye çıkacağız.

-60 BİN TON ASFALT HEDEFİ-

Asfalt çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Hemen hemen tüm mahallelere giriyoruz. Bazı mahallelerde yol genişletme çalışmaları yapıyoruz. Hedefimiz 60 bin ton asfalt dökmek.  Ekonomik şartlar sıfıra düşmüş vaziyette.  Belediyeler parasızlıktan kıvranıyor ama biz belediyecilik yapmaya devam ediyoruz. Zonguldak vilayetinde ve ilçelerinde hiçbir yerde asfalt dökemiyorlar. Belediye başkanı arkadaşlarım haklı, para bulmak mümkün değil. Hele hele bir de muhalefet belediyesi isen yandın. Ne İller Bankası’ndan para geliyor, ne yardım geliyor, ne destek geliyor. Allaha şükürler olsun belediyemiz halka sorumluluklarını rahatlıkla yerine getiriyor.

-KAVAKLIK MAHALLESİ’NE KREŞ YAPILACAK-

Kavaklık Mahallesinde eski oto pazarının bulunduğu alana 2 katlı bir kreş yapıyoruz. Önünde tarım arazisi olacak, hayvan kümesleri olacak, çocukları tabiatla buluşturacağız.

-ŞEHİT MEZARLIĞI PROJESİ UYGULAMADA-

Şu anda Tayyar bey ve Tayfun bey hazırlıyorlar. Biliyorsunuz Belen Yeni Mahalle’de 100 dönüm alana, yeni şehir mezarlığı hazırladık. Burada bir de Şehit Mezarlığı yapacağız. Krokiler, projeler hepsi hazırlandı. Önümüzdeki günlerde arkadaşlar amirale gidecekler, bir hata yapmayalım diye onun da görüşlerini alacaklar. Bu projemiz de hızlı bir şekilde devam ediyor.

-30 DÖNÜM ALANA YENİ BİR HAYVAN BAKIM EVİ YAPILACAK-

Zonguldak merkez ve kazalarında köpek barınma evi, kedi barınma evi yani hayvan barınma evi  yok. Sadece Kdz. Ereğli’de var. Hem kapalı, hem açık alanlarıyla güzel bir barınağımız var. Ancak biz, canlar için bunu yeterli görmedik, OSB yolunda 30 dönüm bir araziyi Orman Bakanlığı’ndan aldık. Atilla bey ve Veteriner İşleri Müdürlüğü İstanbul’daki barınakları gezdiler, buraya hem kediler hem de köpekler için barınma evi yapacağız.

-600 DÖNÜM ARSA ÜRETİLDİ-

Zaman zaman arkadaşlar soruyorlar, belediye arsa üretiyor mu diye. Değerli arkadaşlar müthiş arsa üretiyoruz. 18. Maddelerden 600 bin metrekare yani 600 dönüm arsa ürettik. Yol, park, çocuk alanı yaptık. Türkiye’de bize eş değer belediyeler arasında bunun başka örneği yok.

-DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR-

Ereğli’ye ilk doğalgazı getiren biri olarak aynı zamanda DERGAZ Yönetim Kurulu Üyesi olarak doğalgaz çalışmalarını yakından takip ediyorum. Kıyıcak, Hamzafakılı Akpınar ve Çolaklaraltı doğalgaz çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.  Belediye Plajı’nın karşısındaki cadde ve Huzurevi bölgesinde devam ediyor. Her iki bölge için Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün sağladığı işbirliği için teşekkür ediyoruz.  Ayrıca ilçemizin Ören Mahallesi’ne 2024 yılında gaz verilebilmesi için planlama çalışmalarına DERGAZ teknik heyeti başladı. Bizim belediye olarak tüm planlamamızı yaptık bir sorumluluğumuz kalmadı ancak nasıl Kandilli’ye doğalgaz verilsin diye yukarıdan emir geldi, hükümet yetkilileri EPDK’ya talimat verirse 2024’den önce Ören’de daha evvelinden alabilir.”

DÜZGÜN’E ROZET TAKILDI, VOLEYBOLCULAR ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Başkan Posbıyık, gündem dışı konuşmasının ardından Osman Yeniköy’ün istifasıyla meclis üyeliğine gelen Ergün Düzgün’e meclis üyesi rozetini taktı, hayırlı görevler diledi. Toplantıda ayrıca Türkiye Şampiyonu olan Kdz. Ereğli Belediyesi Oturarak Voleybol Takımı sporcularına da Cumhuriyet Altını takdim edildi.

"İSKELENİN GÜÇLENDİRİLMESİ LAZIM"

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gündem maddeleri arasında yer alan Kışla’daki belediyeye ait arsanın satışına ilişkin itirazda bulunan Ak Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz’a yanıt vererek, iktidardan her hangi bir destek alamadıklarını ve Belediyenin geleceği için çok önemli olan iskelenin tadilatını yapmak için arsayı satışa çıkardıklarını söyledi.

Başkan Posbıyık, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"İskelenin güçlendirilmesi lazım dediler. Hüseyin Uysal zamanında bir takım eksiklikler yapıldığı için orayı bizden aldılar. Dolayısıyla oradan gelir alamıyoruz. Belediyenin en büyük gelirlerinden biri iskeledir. Bartın Belediyesi'ni bilenler vardır, limanla geçinir.

-EREĞLİ İÇİN CANIMI VERİRİM-

35 yıldır politikanın içerisindeyim, Ereğli için canımı veririm, Ereğli için her türlü savaşı veririm. Bana kavgacı diyorlar neden Ereğli'yi savunduğum için. Buradaki iskeleyi kontrol ettiler. Herkes kredi bulur, İller Bankası para vermez, CHP'li belediyeyiz diye. Hiç bir yerden yardım alamıyoruz. Kamyon garajında 1 kişi var, adamın ücretini çıkartamıyoruz. Elmatepe Mahallesinden şikayete geliyorlar, içki içiliyor falan diye, bir şey de yapamıyoruz. İşçilerin maaşlarını zor veriyoruz, veremeyeceğim belki de. Bu vatandaşlar borçlarını ödeyemiyor, kötü bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla burayı satalım dedik. Diyorlar ki 20 bin metre kare yer diyorlar, soruyorum öyle bir yerimiz yok diyorlar. Bir anda bu yer altın oldu. Ereğli'yi satıyor diyorlar.

-CHP'YE DIŞ GÜÇLER MÜDAHALE EDİYOR-

Gruplar kaynaşmaya başladı, AK Parti Grubunu tebrik ediyorum. CHP'ye dış güçler mücadele ettiği için karıştı CHP, maalesef disiplin yönünden bir şey yok. Disiplini bozan 4 kişi var. Posbıyık Ereğli'yi satan adam oldu. Bugüne kadar Ereğli'yi yücelten adam Ereğli'yi satan adam oldu. Gelelim karşı karşıya konuşalım, derdimizi ifade edelim. Ereğli'yi yüceltelim. Ben sizden yaşça büyüğüm, tecrübe olarak da bütün Türkiye kabul ediyor sizler de kabul edersiniz.

-AYKIRI HAREKET EDENLER MEFTA OLMUŞTUR-

Aykırı hareket edenlerin hepsi siyasi mefta olmuştur, kimlerin siyasi mefta olacağını göreceğiz. Onun için birlik ve beraberlik içerisinde Ereğli'yi yüceltelim. Açık ve net söylüyorum arkadan gelen nesil kaynak bulamadığımız iskele iptal edilecek, elimizden alınacak, daha önce teşebbüs ettiler. Bir de özel teşebbüsün de payı var bunlarda. Burayı elimden kaçırırsam kusura bakmasınlar bunun vebali sizlerin üzerinde kalır.

-PARA BULUN SATMAYALIM-

Orayı satmayalım tamam, bana para bulun o zaman, iktidar, muhalefet. Eğer iskele elimizden giderse rahat edemeyecek red oyu verenler, gelen nesiller suçlayacak, benim de dilimden düşmeyecek. Diyorlar ki Ereğli'yi satıyor, arsa satıyor, ben ihanet etmem açık ve net söylüyorum red oyu verenler ihanet ediyordur. Ben Ereğli Belediyesi yücelsin dedik. Limandan gelen gelirlerle bir şeyler yaptık, gelmezse yapamayız, para lazım.

CHP İlçe Başkanına denildi ki siz oraya niye karşı çıkıyorsunuz? İlçe Başkanı diyor ki 'torunlarım orada oynasınlar diye karşı çıkıyorum' diyor, ey Allah'ım siyaset yapıyoruz anlayışa bak. Benim hiç problemim yok. Benim için halk önemli. Halk beni seviyor, ben halka dokunuyorum. Takdir yüce meclisindir, hayır dediği zaman satılmaz, evet dediği zaman satılır."

Başkan Posbıyık’ın konuşmasının ardından yapılan oylama sonucu oy çokluğuyla arsanın satışı iptal edildi.

Ayrıca Encümen Üyeliği seçimlerinde CHP grubunun adayı Ergün Düzgün 14 oy, AK Parti Grubunun desteklediği MHP adayı Sertan Kuzu 10 oy aldı, 6 oy geçersiz sayıldı. Yeni Encümen Üyesi Ergün Düzgün oldu.

Editör: Sinan Kabatepe