Tarım ve Orman Bakanlığı (TMO) tarafından fırıncılara sağlanan un desteğinin kaldırıldığı bildirildi. Bu kararın ardından, artan maliyetler nedeniyle ekmek fiyatlarında bir zam kaçınılmaz hale geldi. Yapılan açıklamaya göre, ülke genelindeki 81 ilde ekmek fiyatları 10 TL olarak belirlendi. Yeni zam planlarına göre, bu zammın kısa sürede yürürlüğe girmesi bekleniyor

TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) tarafından sağlanan un desteği fırıncılara verilmeme kararı alındı. Bu kararın ardından, un fiyatlarındaki artış nedeniyle fırıncıların maliyetleri neredeyse iki katına çıktı. Maliyetleri karşılayabilmek için bir ekmeğin en az 10 TL olması gerektiğini belirtildi. Un fiyatlarının desteğin kalkmasıyla 645 TL'ye kadar yükseldiği ifade edildi. Bir çuval unun daha önce fiyatının 345 TL ile 355 TL arasında değiştiği bilgisi paylaşıldı. Aylık 300 çuval işleyen bir fırının maliyetinin 90 bin TL arttığına dikkat çekildi.

Zonguldak il genelinde una yapılan desteğin kaldırılması ile ekmek fiyatlarının Türkiye genelinde olduğu gibi fiyatının 10 liradan satılacağı ifade edilirken, Undan kaldırılan desteğin ardından yakın zaman içerisinde Türkiye geneli olduğu gibi Bartın, Zonguldak merkez, Çaycuma, Devrek, Kilimli, Kozlu, Ereğli, ve Alaplı ilçelerinde de zam müracaatının yapılaması için hazırlıkların yapıldığı öğrenildi.

Editör: Sinan Kabatepe