226 İŞ YERİ HASAR GÖRDÜ
Keleş, TSO binasındaki toplantı salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısında, İlçede yaşana felakette yaklaşık 600 kadar evin çatısının uçmuş olduğunu ve zarar gördüğünü söyledi.
İlçeye gelen İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın, yaptığı incelemeler ardından yaraların ivedi şekilde sarılmasına yönelik yetkililere talimatlarını verdiğini hatırlatan Keleş, “21 Kasım Salı akşamına kadar da hasar tespit çalışmaları yapıldı. Bugün de tahkim komisyonu kurularak en geç pazartesiye kadar işletmelerimize-esnafımıza bir destek ödemesi yapılacak. Yaraların sarılması noktasında Devletimizin gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyoruz. Yaşananlardan sonra mücbir sebep belgesi almak isteyen üyelerimiz odamızdan temin edebilirler.” dedi.
EREĞLİ, ALT YAPISI OLMAYAN ŞEHİR
Keleş, bu tür afetleri kimsenin istemediğine dikkat çektiği konuşmasını, şöyle sürdürdü:
“Ama maalesef bunlar başımıza geliyor. Yeterli alt yapı planlaması yapılmadan inşa edilen şehirlerin maalesef ortak sorunu bu. Karadeniz Ereğli de bu şehirlerden bir tanesi. 
Sayın Milletvekilimiz Saffet Bozkurt ile dün akşam da görüştük. Neler yapılabileceği konusundaki gelişmeleri Ankara’da takip ediyor, hızlı şekilde sonuç alabilmek amacıyla çalışıyor. Özellikle Gülüç Bölücek Mahallesi mevkisinde yaşanan sel afetinden sonra bölgede kamulaştırma ve dere ıslahına yönelik gerekli olan yaklaşık bir milyar liranın 2024 bütçesine aktarılarak kamulaştırma bedellerinin önümüzdeki sene halledilerek ödenmesi için aksiyon almış durumda.
DERENİNİ ÜZERİ AÇILABİLİR
Bu arada, İlçe merkezinden geçen Pençes Deresi’nin üzeri kapanan kısımlarının yeniden açılması ve eski haline geleceği bilgili var. Çünkü maalesef bununla beraber yaşayamayız. Önümüzdeki Pazar yeniden bir olumsuz hava daha geliyor. Her şeye de hazırlıklı olmamız gerekiyor.”
KOSGEB KREDİSİ ÇALIŞMALARI
Arslan Keleş, Bakanlıkça yapılan açıklama öncesine denk gelen basın toplantısında, KOSGEB tarafından verilmesi istenilen kredi konusunda üst düzey görüşmelerde de bulunduklarını anlatarak, “taşın altına elimizi koymaya, üyelerimizin yaşanan felaketten en az zararla çıkması yönünde aksiyon alarak çalışıyoruz” diye konuştu.
İlçede yaşanan enerji kesintilerinde yetkili firma Enerjisa’yı eleştiren Keleş, Enerjisa maalesef Karadeniz Ereğli’de sınıfta kalmaya devam ediyor. Yaşanan afet elbette çok fazla ama 4 gündür elektrik ulaşmayan ev ve iş yerleri var. Maalesef Ereğli’de enerji yönünde gerekli alt yapı desteği alınmadı. Bu şehrin elektrikle ilgili sorunu mutlaka çözülmeli” şeklinde konuştu.
TSO ÇALIŞMALARI
Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, göreve geldikleri günden itibaren verdikleri bazı sözleri de hatırlatarak, şöyle dedi:
“hepimizin ortak noktası Zonguldak ve Ereğlimizin büyümesi yönündeydi. Bununla ilgili parmak bastığımız noktalardan bir tanesi Tarımsal Kırsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu’nun Zonguldak İli’ni de kapsamasıydı. Çok şükür bu gerçekleşti, 1 Kasım itibariyle Zonguldak’ta TKDK kurumu kuruldu. Tahminime göre, Mart 2024’e kadar tüm çalışmaların tamamlanmasıyla bu kurumdan şehir fayda görecektir. 
2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Kafes Balıkçılığı yönündeki çalışmaların yolunda girdiğini, artık önümüze bir engel çıkmayacağını söyleyebilirim. 
Oda olarak ‘Yeşil Matabakat’ konulu; AB ülkelerinde en çok önem verilen konulardan biri olan karbon ayak izi, karbon salınımı ile ilgili AB projesi yaptık. Aralık ayı içerisinde sanırım değerlendirmesi çıkacak.
OKULYERİ DEĞİŞMİŞ, HABERİMİZ YOK!

YEME BAĞIMLILIĞI YEME BAĞIMLILIĞI

TOBB tarafından ilçemizde yapılması planlanan okul projesi için Sayın Kaymakamımızın da olurları ile Kırmacı mahallesi mevkisinde ‘eğitim vadisi’ olarak isimlendirilen alanda yapılmasına karar verilmişti. Ancak ne hikmetse; söz konusu okulun yeri, bizim de bilgimiz dışında Fazlı Erdoğan İmam Hatip Lisesi alanına çekilmiş. Bundan kimsenin haberi yok. Sonrasından ortaya çıktı ki bir aklıevvel bizim okulu oraya kaydırmış. Sağolsun vekilimiz (Saffet Bozkurt) ihale sürecini durdurdu. Tekrar Kırmacı Mahallesine yapılacak okul için alanda zemin etüt ihalesi yapılıyor.
ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ İLE ANLAŞMA
Oda olarak ilçemizdeki sanayicilerimizin Karadeniz Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ile protokol yaparak, buradan mezun çocuklarımızı iş sahibi yapmaya çalışıyoruz.
Bu konuda Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ‘da (Erdemir) destek vermek için hazırlık yapıyor. Geçtiğimiz hafta ziyaretimize gelen Erdemir Genel Müdürü Sayın Niyazi Aşkın Peker de bahsetti. Aynı konuda bir çalışma içerisindeler. Okulun Erdemir’e ‘sürekli eleman sağlayabilecek’ kurum olma noktasında destekleyeceklerini belirtti. İnşallah oradan da olumlu sonuç alacağız.
EREĞLİ’NİN ‘İL OLMA’ HAYALİ
Bir süre ara verdiğimiz – daha doğrusu sekteye uğrayan- ‘Karadeniz Ereğli İl Olsun Hayalimiz Gerçek Olsun’ konusunda Ankara nezdinde de gerekli girişimleri yaparak süreci de çok yakından takip ediyoruz. Ayrıca İl olmaya namzet ilçelerle de görüşerek, neler yapıldığı noktasında yakın fikir alışverişi içerisindeyiz. Bazı ilçeler, şehirlerinden ünlü olan isimlere, ilçelerinin il olması yönünde sloganlar attırmışlar. Karadeniz Ereğli’den de ünlü olan birçok sanatta, siyasette olan insanlarımızdan destek alabiliriz. Tabi sonuçta kararı siyasi kurum verecek.”
Ereğli TSO Meclis Başkanı Tasin Tanyıldız, Başkan Yardımcıları Harun Günönü, Serdar Bakkaloğlu ile yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu toplantının ardından, basın mensuplarına ‘Ereğli pidesi-Ayran-Tatlı’ ikramında bulunuldu.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı