ŞİFAYI SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE BULDU ŞİFAYI SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE BULDU

Kesilen dallardan bir demet oluşturun. Gölge ve hava alan bir yerde asarak kurutmaya bırakın. Kuruyan dalları ezerek kapalı bir kavanozda muhafaza etmeniz iyi olacaktır. Dilediğiniz an da çay için kullanabilirsiniz.
Kırkkilit otu genellikle sulak alanlarda bulunur. Bunlar arasında bataklıklar, çayırlar ve göletlerin ve göllerin kenarlarında yer alır. 
Zengin antioksidana sahip kırkkilit otu, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ülseri iyileştirmede etkilidir. Mesane, safra kesesi ve böbreklerde oluşan kum ve taşların oluşumunu önler. Silikon ve antioksidan içeriği sayesinde saçların uzamasına yardımcı olur.
Dikkat : Kırkkilit Otunu Hamile ve emziren annelerin kesinlikle kullanmaması gerekiyormuş.
ÇAYI NASIL YAPILIR ? 
2 veya 3 dal taze kırkkilit otunu bir bardak sıcak suda demleyin. Taze şekilde bulunmadığı durumda, kuru otu da demleyebilirsiniz.
Kırkkilit otunuz taze ise demlenme süresini 20 dakika olarak belirleyin. Kuru kullandıysanız 10 dakika boyunca sıcak suyla demlenmesi yeterli olacaktır. Gün içinde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır. Fakat en çok 2 hafta devam etmelisiniz. Geçen 2 haftadan sonra bir süre çaya ara vermeniz gerekecektir.

Editör: Haber Merkezi