Şoförün cezasına karar verildi... Şoförün cezasına karar verildi...

Rusya Temryuk limanından aldığı yükü 12 Türk mürettebatı ile Aliağa limanına götürmek üzere sefere çıkan “KAFKAMETLER” adlı yük gemisi, olumsuz hava koşulları nedeniyle Kdz. Ereğli Limanı önünde demirlemiş ancak askeri mendireğe çarparak Kdz. Ereğli ilçemizde 19 Kasım 2023 tarihinde saat 10.24’te batmıştır. Arama- kurtarma çalışmalarının beşinci gününde 5 mürettebatın cansız bedenine ulaşılmış, kalan 7 mürettebatı bulmaya yönelik çalışmalar bugün itibariyle 163. Günde olup aralıksız olarak devam etmektedir.
Arama-kurtarma çalışmaları kapsamında ARAS Gemi Kurtarma ve Enkaz Kaldırma Şirketi’nce;
• Kayıp denizcileri arama ve enkaz kaldırma faaliyeti hızla devam etmektedir.
• 26.04.2024 tarihinde enkazın yaşam mahalli iskele tarafının 2. katında kırlangıç altından zincir geçilerek kesim işlemi gerçekleştirilmiş, böylelikle geminin köprü üstü, kırlangıçlar ve direkleri kesilerek platform üzerine alınmıştır.
• Yapılan detaylı incelemeler neticesinde, çıkarılan parça içerisinde kayıp denizcilere ilişkin bir bulguya rastlanılmamıştır.
• Enkazın 1. parçası (kıç) kıç ayna ve iskele tarafı poliple taranarak derinleştirilmiştir.
• Enkazın diğer parçalarının çıkarılma çalışması devam etmektedir.Bugüne kadar tüm imkanlar kullanılmak suretiyle ilçe sahili bandında, liman içinde-dışında ve batık alanında karadan, denizden, havadan insan ve teknik tüm arama unsurları kullanılarak arama faaliyetleri yürütülmüş olup, kayıp mürettebata dair herhangi bir emareye rastlanmamıştır. Kıyı tarama çalışmaları kapsamında: İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekipler; arama çalışmalarını gece gündüz sürdürmektedir.Kayıp mürettebatın bulunmasına yönelik çalışmalar, ilgili kurumlarımızın koordinasyon ve iş birliği ile devam etmekte olup periyodik gerçekleştirilen istişare toplantıları ile yürütülen çalışmalar ile tüm ihtimaller hassas bir şekilde değerlendirilmektedir.   Kamuoyu tarafından yakından takip edilen konu ile ilgili somut gelişmeler olduğu takdirde Valiliğimizce kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Ekran Görüntüsü 2024 04 29 171427Ekran Görüntüsü 2024 04 29 171456Ekran Görüntüsü 2024 04 29 171509Ekran Görüntüsü 2024 04 29 171353

Editör: Haber Merkezi