Kdz. Ereğli’nin tarihinin en büyük felaketlerden bir tanesini yaşadığını ve esnafın, belediyenin tüm vatandaşların, balıkçıların, mahallerde evleri araçları zarar gören vatandaşların büyük mağduriyeti dile getirdi.

Başkan Halil Posbıyık yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Başkan Tekin'den Berat Kandili mesajı... Başkan Tekin'den Berat Kandili mesajı...

Şehrimiz büyük bir afet yaşadı.  Ama bu seferki apayrıydı, karayel fırtınası, ben ona kasırga diyorum. Camlar patlıyor, bodrumları, işyerlerini su bastı, sahil perişan vaziyette, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletmek istiyorum.

DERTLERİMİZE DERTLENENLERE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, en başta saygıdeğer İçişleri Bakanımız olmak üzere, Valimiz, AFAD Başkanı, Başkan Yardımcısı, İl Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanı, İller Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları, milletvekillerimiz hepsi bu acılı anımızda bizi yalnız bırakmadılar, bizlerle beraber odlular. Ereğli halkı adına onlara teşekkür ediyorum, dertlerimizle dertlendikleri için şükranlarımızı sunuyorum.

TÜM İMKANLARIMIZLA SEFERBERİZ

Ereğli’de neler oldu; heyelanlar oldu, çökmeler oldu, mezarlıklar perişan vaziyette. Ağaçlar yıkılmış, mezar taşları yerinden oynamış. Plajlar, piknik alanları tamamen  bitmiş vaziyette.. Sanayi çarşıları perişan vaziyette, çevre belediye başkanlarımızın, gönderdiği araçlarla, il emniyet müdürümüzün gönderdiği Tomalarla, orman işletmesinin gönderdiği tankerlerle hızlı bir şekilde görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

GÖRÜLMEMİŞ BİR YIKIM YAŞADIK

60-70 tekneyi dalgalar aldı götürdü. Balıkçılar perişan vaziyette. İşyeri ve evlerin bodrum katlarını sular bastı, yataklar, halılar mutfak eşyaları, çamurlu su içerisinde bitik vaziyette. 600 kişilik ekibimiz sahada çalışıyor. Aynı zamanda iftiharla söylemek isterim,  Karabük’ten, Samsun’dan bir çok yerlerden gönüllü insanlarımız, AFAD Gönüllükleri geldi. Hem sahilimize hem de esnafımıza yardım ediyorlar. Onlara ayrıca şükranlarımızı sunuyorum.

Sahilde, tüm kafeler perişan vaziyette, Halk Kafe’nin tamamen camları patlamış, betonlar kırılmış vaziyette, kaplamaların hepsi çıkmış, ağaçların çoğu devrilmiş, oturma grupları param parça olmuş. Elle tutulur hiçbir şey yok şu anda.

Sahilde gördüğünüz gemi kayaları parçalayarak karaya vurmuş durumda. Bundan da endişe ediyoruz daha önce bir gemi karaya vurmuş ve 3-5 sene beklemiştik, kaldırılmasını. Yine askeri liman çevresinde bir gemi battığı belli oldu. Mürettebatın araması devam ediyor. Helikopterle sahil güvenlik aramalara devam ediyor.

ZAMAN SİYASET ZAMANI DEĞİL!

Şu anda Ereğli’de siyaset yapanın gözü çıksın diyorum. Siyasetin zamanı değil, birlik beraberlik içinde olmamız gereken bir zaman.'' dedi.

WhatsApp Image 2023-11-22 at 15.43.22

Editör: Can Özkan Kayabaşılı