Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısının en önemli gündem maddeleri arasında yer alan Kışla Sanayisi'nde bulunan kamyon garajı ve yan parseldeki Temizlik İşleri Şantiye'nin satışı meclis üyelerinin oy çokluğu ile reddedildi. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı görüşmede Posbıyık, CHP'li bazı meclis üyelerini eleştirdi, çarpıcı iddialarda bulundu.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumu Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu'nda gerçekleştirildi, toplantıyı çok sayıda şoför esnafı, dernek yöneticisi ile vatandaşlar takip etti.

Kışla Sanayisi'nde bulunan kamyon garajı ve yan parseldeki Temizlik İşleri Şantiye'nin satışı gündem maddesinin görüşmelerinde söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Numan Korkmaz, resmi hizmet alanı olarak geçen arsanın imar değişikliği yapılarak ticari alana dönüştürüldüğünü bu sürecin de hukuken zarar vereceği sözlerine Posbıyık tepki gösterdi. "Hukuken nasıl bir zararı var" diyen Posbıyık ile Korkmaz arasında bir süre devam eden münakaşanın ardından Korkmaz, "Belediye hizmet alanıdır burası da Ereğli halkınındır. Görev süresinin dolmasına 6 ay kalmış bir meclisin satış yapması etik değildir. Meclis üyelerinin bu halkın mirasına sahip çıkacağına inanıyorum." ifadelerine yer verdi.

Posbıyık, yüce meclisin kararına sunduklarını söz konusu alan için meclis üyelerinin tehdit edildiğini 1 kişinin dahi tehditler yüzünden gelmediğini ifade etti. Bozhane'de bulunan iskelenin belediye için son derece önemli bir gelir kapısı olduğunu anlatan Posbıyık, şunları söyledi: "İskelenin güçlendirilmesi lazım dediler. Hüseyin Uysal zamanında bir takım eksiklikler yapıldığı için orayı bizden aldılar. Dolayısıyla oradan gelir alamıyoruz. Belediyenin en büyük gelirlerinden biri iskeledir. Bartın Belediyesi'ni bilenler vardır, limanla geçinir.

35 Yıldır politikanın içerisindeyim, Ereğli için canımı veririm, Ereğli için her türlü savaşı veririm. Bana kavgacı diyorlar neden Ereğli'yi savunduğum için. Buradaki iskeleyi kontrol ettiler. Herkes kredi bulur, İller Bankası para vermez, CHP'li belediyeyiz diye. Hiç bir yerde yardım alamıyoruz. Kamyon garajında 1 kişi var adamın ücretini çıkartamıyoruz. Elmatepe mahallesinden şikayete geliyorlar, içki içiliyor falan diye, birşey de yapamıyoruz. İşçilerin maaşlarını zor veriyoruz,veremeyeceğim belki de. Bu vatandaşlar borçlarını ödeyemiyor, kötü bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla burayı satalım dedik. Diyolar ki 20 bin metre kare yer diyorlar, soruyorum öyle bir yerimiz yok diyorlar. Biranda bu yer altın oldu. Ereğli'yi satıyor diyorlar.

Gruplar kaynaşmaya başladı, AK Parti Grubunu tebrik ediyorum. CHP'ye dış güçler mücadele ettiği için karıştı CHP, maalesef disiplin yönünden birşey yok. Disiplini bozan 4 kişi var. Posbıyık Ereğli'yi satan adam oldu. Bugüne kadar Ereğli'yi yücelten adam Ereğli'yi satan adam oldu. Gelelim karşı karşıya konuşalım, derdimizi ifade edelim. Ereğli'yi yüceltelim. Ben sizden yaşça büyüğüm, tecrübe olarak da bütün Türkiye kabul ediyor sizlerde kabul edersiniz.

Aykırı hareket edenlerin hepsi siyasi mefta olmuştur, kimlerin siyasi mefta olacağını göreceğiz. Onun için birlik ve beraberlik içerisinde Ereğli'yi yüceltelim. Açık ve net söylüyorum arkadan gelen nesil kaynak bulamadığımız iskele iptal edilecek, elimizden alınacak, daha önce teşebbüs ettiler. Bir de özel teşebbüsün de payı var bunlarda. Burayı elimden kaçırırsam kusura bakmasınlar bunun vebali sizlerin üzerinde kalır.

Orayı satmayalım tamam bana para bulun o zaman, iktidar, muhalefet. Eğer iskele elimizden giderse rahat edemeyecek red oyu verenler, gelen nesiller suçlayacak, benim de dilimden düşmeyecek. Diyorlar ki Ereğli'yi satıyor, arsa satıyor, ben ihanet etmem açık ve net söylüyorum red oyu verenler ihanet ediyordur. Ben Ereğli Belediyesi yücelsin dedik. Limandan gelen gelirlerle birşeyler yaptık, gelmezse yapamayız, para lazım.

CHP İlçe Başkanına denildi ki siz oraya niye karşı çıkıyorsunuz? İlçe Başkanı diyor ki 'torunlarım orada oynasınlar diye karşı çıkıyorum' diyor, ey Allah'ım siyaset yapıyoruz anlayışa bak. Benim hiç problemim yok. Benim için halk önemli. Halk beni seviyor, ben halka dokunuyorum. Takdir yüce meclisindir, hayır dediği zaman satılmaz, evet dediği zaman satılır."

Dr. Barbaros Tabak ve Satılmış Yiğit toplantıya katılmazken, Emrah Karaarslan, Tarkan Atik, Baki Erdoğan ve Fikret Aydeniz ret oyu kullandı. AK Parti Grubu ile MHP'nin meclis üyesi olan Sertan Kuzu red oyu verdi. Sonuç 16-14 red kararı ile satışı gündemden çıkarıldı. Bu arada CHP'li bazı meclis üyelerinin "red", "evet", "hayır" yanıtları gündem oldu. Gazeteciler red mi evet mi dedi diyerek kayıtları defalarca izlemek zorunda kaldılar. Öte yandan CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanlığı için meclis üyeliği görevinden istifa eden Osman Yeniköy'ün mecliste encümen üyeliği bulunuyordu. Boşalan bu göreve CHP Grubu Ergün Düzgün'ü aday gösterdi AK Parti Grubu aday çıkarmazken MHP'den Sertan Kuzu aday oldu. Gizli oylama ile yapılan seçimlerde Ergün Düzgün 14, Sertan Kuzu 10 oy aldı, 6 oy ise geçersiz sayıldı.

Editör: Sinan Kabatepe