İddiaya göre, Ereğli İhsan Yılmaz İlköğretim Okul binasının bir kısmının depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkıldığını söyleyen veliler, "Malesef çocuklarımız inşaat sahasını içinde hiçbir tedbir ve önlem alınmadan risk altında teneffüslerini yaptılar. Okul Müdürü Gülcan Dadaylı, inşaat sahasını bırakın kapatmayı, emniyet şeridi bile çektirmedi. Bizim yaşanmışlıklarımız var ancak şikayetlerimize muhatap bulamıyoruz. Okul Müdiresi Gülcan Dadaylı'ya cevaplaması gereken sorularımızı yöneltiyoruz.

1- Zonguldak Valiliğinin emirlerine göre okullardaki öğrenciler kura çekimleriyle sınıflara ve öğretmenlere dağıtım yapılması gerekirken, İhsan Yılmaz İlköğretim Okulunda Müdüre Hanım, öğretmene göre fiyat tesbiti yapılıp parayı veren Velinin çocuğunu istediği öğretmenin sınıfına yerleştirdi mi? Alınan bu paralar Okul Aile Birliği kayıtlarına girdi mi? Maddi gücü olmayanın çocuğunun iyi eğitim alma hakkı yok mu? Okula Maddi yardım yapamayan velilerin çocuklarının yerleştirildiği sınıfların öğretmenleri vasıfsız mı?

2- Eğitim Öğretim yılı başında Milli eğitim Bakanlığı tüm öğrencilerin e okul üzerinden kayıtlarının okullara yapıldığını duyurmasına rağmen sizin okulda kayıt ücreti alındığı ve sınıfların bu ücretlere göre düzenlendiği yönündeki iddialar doğru mu? Sınıf listelerinin önceden hazırlandığı ve sadece şube kurası çekiyormuş gibi yapılıp aslında hiç kura yapılmadan daha önceden planlanan sınıflar ve planlanan öğretmene göre verildiği iddiaları doğrumu?

3- 2021 -2022 Eğitim Öğretim Yılında Öğrencileri dersten çıkarıp velilerden topladığınız ücret karşılığı tuttulan özel hocalara folklor dersi aldırdınız mı? Toplanan bu ücretlerden okul için diyerek komisyon alındı mı? Şayet alındı ise bu paralar Okul Aile Birliği kasasına girdi mi? Öğrenciler Folklor derslerine iken öğretmenler derse girmemelerine rağmen derslerine girmiş gibi göstererek ek ders ödemeleri gerçekleştirdiniz mi? Şayet böyle ise devleti zarara uğratmış olmuyor musunuz?

4- Konya'da yapılan Nasrettin Hoca yarışmasına öğrenci götürmek için hayırseverlerden ve velilerden ayrı ayrı para topladınız mı? Bu toplanan paraları Okul Aile Birliği hesabına girişleri yapıldı mı? Şayet yapıldı ise Konya'da yapılan harcamaların belgeleri mevcut mu? Okul aile Birliğine bu paralar girmedi ise ödemeleri kayıt dışı alınan paralarla, kayıtsız dışı mı yaptınız? Şayet böyle ise suç değil mi?

5- Öğretmenlerden yıl sonu etkinlikleri için para topladınız mı? Şayet topladı isenez bu paralarla etkinlik giderlerine ödemediğiniz ve ödemeleri velilere yaptırdığınız doğru mu? Şayet doğr ise Öğretmenlerden topladığınız paralar nerede?

6- Velilerden sınıf anneleri aracılığı ile Okul Aile Birliği adına para toplandığı ancak paraların hesaplara girmediği yönünde iddialar doğru mu ? Şayet doğru ise bu paralar nerede?

7- Öğretmenleri toplayarak öğretmenlerden örtülü ödenek talep ettiğiniz yönünde iddialar doğru mu?

8- Okula elektrik onarımı yaptıracağım diye bir firma ile anlaşarak hiçbir iş yaptırılmadan firmadan KDV si ödenerek fatura alındığı doğru mu? Şayet doğru ise Okulda hiçbir elektrik işi yaptırılmadan alınan fatura karşılığı para nerede? Okul Aile Birliği harcamalarında da aynı yöntem uygulanmış ve yapılmayan işlerin faturası alınarak para Okul Aile Birliği bütçesinden paralar alınmış olabilir mi?

9- 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Yönetmeliklere göre İlkokul 4. Sınıf dışında öğrencilerin sınava tabi tutulması yasakken okul müdürü olarak sizin baskınız ile 1. Sınıflar hariç tüm sınıflara zorla deneme sınavları yaptırılmış mıdır? Bu durum 2 ve 3. Sınıf öğrencilerinin gelişimi için ne kadar uygudur? Öğretmenlerin yoğun itirazları üzerine bu eğitim öğretim yılında sadece 4. Sınıflara deneme sınav yapıldığı doğrumudur?

10- Okul bahçesinde ki 30-40 yıllık ağaçlar orman işletmesinden alınan raporla sizin talebinizle kesilmiştir. Orman İşletmesinden alınan rapor önce budama şeklinde verilmişken okulun bir çalışanının devreye girmesi ile ağaçların kesilmesi şekline dönüşmüş müdür? Kesilen ağaçlar ücret karışığı nereye satılmıştır. Ağaçların satışı karşılığında alınan para neye göre belirlendi? Buradan elde edilen gelir gelir Okul Aile Birliği hesabına girdimi? Girmedi ise para nerede?

Taksi ücretlerine yüzde 30 zam geldi: Fiyatlar şöyle oldu

Taksi ücretlerine yüzde 30 zam geldi: Fiyatlar şöyle oldu

11- Yıkım kararı olan okul binasının yıkılmadan önce maddi değeri olan hurdaları hurdacılara satılmışmıdır? Şayet satıldı ise satılan hurdaların değeri neye göre belirlendi? Kaç kilo hurda satıldı? Satıştan elde edilen gelir nerede? " diye serzenişlerini dile getirdiler.

Editör: Serdal Çenesiz