Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Mayıs'taki ikinci turu için Sinan Oğan, dağılan ATA İttifakı liderlerinden gelen açıklamalar son günlerin en çok konuşulan gündem başlıkları arasında. Sinan Oğan ikinci tura ilişkin merakla beklenen destek kararını açıklamak üzere kameralar karşısına geçti. Oğan, 2. turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyeceklerini duyurdu.

Türkiye'de seçim hareketliliği tüm hızıyla sürüyor. 2. tur seçimlerine 6 günden az süre kaldı. İlk turda ATA İttifakı'nın aday gösterdiği Sinan Oğan yüzde 5,17 oranında oy almıştı. İlk turun ardından ATA İttifakı dağıldı. Oğan'a oy veren seçmenin ikinci turda nasıl bir tutum sergileyeceği merakla beklenirken Sinan Oğan, düzenlediği basın toplantısıyla ikinci tur kararını açıklıyor.

Sinan Oğan'ın konuşmasından konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

"14 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri öngördüğümüz üzere 2. tura kaldı. ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak 5,2 oranında oy alarak seçimlerin 2. turu üzerinde etkili bir noktaya ulaştık.

"Tehditler aldık, saldırılara uğradık, istedikleri şekilde davranmadığımız için hakkımızda yalan haber çıkardılar, kirli pazarlıkların parçası gibi gösterdiler, sosyal medya lincine uğradık. Ama yılmadık, yıkılmadık.

"YÜZDE 9-YÜZDE 16 BANDINDA OY BEKLİYORDUK"

"Yaklaşık 3 yıl önce eğer bir Türk milliyetçisi adayı olmazsa Türk milliyetçilerini yalnız bırakmayacağız dedik ve yola çıktık. Böyle bir aday çıkarsa biz çekileceğiz dedik. Ancak aday çıkmadı, biz çalışmalarımıza hız verdik. Sürecin sonlarına doğru ATA İttifakı kuruldu. 11 Mart'ta ittifakın adayı ilan edildim.

"Maalesef ki birçok kesim bizim son 1 ayda çıkıp 5.2 oy almamızı şaşırarak izliyor, daha doğrusu öyle zannediyor. Bilmedikleri, görmezden geldikleri durum şuydu: Biz bu çalışmayı 3 yıldır sürdürüyorduk, dip dalgayı 3 yılda hazırladık.

"ÇEKİLSEYDİK İLK TURDA BİTECEKTİ"

"Normal şartlarda almayı beklediğimiz yaklaşık yüzde 9-16 bandında bir orandı. Seçimin son düzlüğünde sayın Muharrem İnce'ye yönelik başlatılan aşağılık linç kültürünün hedefine ulaşmasıyla bu defa son 3 günde bize dönük başlatılan yargısız infaz çalışması seçmenlerimizin ürkmesine neden olmuştur. Çekilmemiz durumunda ilk turda seçimin biteceği gerçeğini sanırım herkes artık gördü.
"İlk günden beri ortaya plan koyduk, plana sadık kaldık. Hedefimiz devam ediyor. İnşallah gelecek yıllarda ulaşacağız. Temel kuralımız ise şudur: Plana sadık kal.”

Editör: Serdal Çenesiz