Genel Maden İşçileri Sendikası’nı (GMİS) ziyaret eden MHP Zonguldak Milletvekili Adayı Murat Kotra, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile görüştü. Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan TTK’ya bin işçi alımında sayının arttırılması için destek talep ederken, Kotra da TTK’nın en az norm kadroya ulaşması için çalıştıklarını ifade etti.

MHP Zonguldak Milletvekili Adayı Murat Kotra, beraberinde İl Başkanı Mustafa Öztürk ve partililerle birlikte GMİS’i ziyaret etti. Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile görüşen Kotra, madencilerin desteğini beklediklerini ifade etti. Demir de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TTK’ya bin işçi alımında sayının arttırılması için destek beklediklerini söyleyerek, “Maden işçileri adına sendikamız adına ve şahsım adına hoş geldiniz. Önümüzde bir seçim süreci var. Yarın Cumhurbaşkanımız ve Devlet bey Filyos’ta olacak. Zonguldak’ın konularına, sıkıntılarına hakimsiniz. Bin işçi alımının tekrar gözden geçirilip arttırılması için taleplerimiz var. Sizlerin de o yönde açıklamalarınızı görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor. Yalnız kalmadığımızı düşünüyoruz. Zonguldak’ta siyaset yapacak kimse demir çeliği sanayi ve kömürü bir arada tutuyorsa bu bizim için çok önemli. Ben şahsım adına sizin bu düşüncelerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ben bu düşünceleri destekliyorum. Demir çelik ile kömürü anlatmayan siyasetçi kenti iyi tanımamıştır diye düşünüyorum. İyi ki geldiniz. Düşünceleriniz ve desteğiniz bizler için çok önemli.” dedi.

‘TTK EN AZ NORM KADRODA ÇALIŞTIRILMALIDIR’

Kotra da bin işçi açıklamasının olumlu bulduklarını anlatarak, MHP olarak bunun bir başlangıç olması gerektiğini ifade ettiklerini söyledi. TTK’nın en az norm kadroya çıkarılması gerektiğini belirten Kotra, şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bin işçi alımı çok olumlu. Bizler teşkilatlarımızla birlikte bunun bir başlangıç olması gerektiğini söyledik. TTK’nın en az norm kadroya çıkmasını istiyoruz. Özellikle iki demir çelik fabrikası ve iki termik santral yıllık tüketimlerinin yüzde 10’unu kullansalar zaten otomatikman işçi ihtiyacı olacak hem TTK’da hem de özel maden şirketlerinde. Kömür ile Zonguldak’ı birbirinden ayrı tutmak mümkün değil. Biz kalıcı çözümler istiyoruz. Sık sık maden işçileriyle görüşüyorum. Sizlerle görüşüyoruz. Bende bir madenci torunuyum. Zonguldaklı olduğunuz zaman TTK gibi GMİS gibi Erdemir gibi Türkiye’ye mal olmuş kuruluşlara değinmemeniz gibi bir durum olamaz. Bunları mecliste dile getirmek için madencilerimizin sizlerin desteğini bekliyoruz.”

Editör: Sinan Kabatepe