15’nci Olağan Genel Kurulu Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunup, faaliyet raporu oylanarak ibraz edildi. Sağlık sorunları nedeniyle Başkanlık görevini bırakan Şükrü Kılıç, alkışlarla çıktığı kürsüde konuşmakta zorlandı. “Son konuşmam bu değil mi?” dedikten sonra eliyle mikrofonu kapattı, uzun bir süre konuşamadı. Gözyaşlarını tutamayan Kılıç’a salondakiler ayağa kalkarak alkışları ile destek verdi. Kılıç “"Son konuşmam bu değil mi? Derneğimiz kurucusu olan Yusuf Oktay’a Allah’tan rahmet diliyorum. 25 yıllık siyaset hayatımda 5 yıl azalık yaptım. 2004 yılında Kıyıcak köyü muhtarı oldum. 12 sene mahalle muhtarlığı yapmaktayım. 9 yıl da dernek başkanlığı yaptım. Kaymakam bey diyor ya ‘ben sizin hepinizi seviyorum’ diye. Tabi bende seviyorum hepinizi. Kaymakam bey ne diyor, ‘haklı olduğunuzda masaya vurun, istediğinizi alın.’ Sakın böyle bir şey yapmayın. Kaymakam bey başpehlivan ayarındadır, elense çeker anlayamazsınız. Beşeri ilişkileri sıcak tutun alamayacağınız hizmet yoktur. Belediyeden de aynı köyden de aynı."

Muhtarlar Derneği Başkanlığına aday Hasan Duman konuşmasında “1930 yılından itibaren önce belediye seçimlerine katılma daha sonra köylerde muhtar seçilme hakkını Anadolu kadınına Avrupalı hemcinslerinden çok önce vererek, şu an salonda aramızda da üç tane kadın muhtar arkadaşımızın oturmasına vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle; bu vesile ile de 1933 yılında yapılan seçimlerde Ereğli’nin Çaylıoğlu köyünde seçimi kazanarak bölgesine hizmet eden Türkiye’nin ilk kadın muhtarlarından Münevver Hanımı rahmetle anıyorum”

"Kdz. Ereğli bizim gözbebeğimiz. Bu güzel şehrimiz için ben ve ekip arkadaşlarımın alamayacağı sorumluluk yoktur. Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği şehrimizin en güçlü sivil toplum örgütlerinden bir tanesidir. Mahallebelde ve köylerimizde ihtiyaç duyulan ve ihmal edilen konuların takipçisi olacağız. Şehrimizin menfaatleri doğrultusunda ses yükseltilmesi, sorumluluk alınması noktasında cesaretle busorumluluğu alacağız. Örneğin sanayi kenti olan şehrimizde işçi alımlarındaki rahatsızlığı biliyoruz. Bu konunun takipçisi olacak, gerekli görüşmeleri yapacağız. Sessiz ve duyarsız olmayacağız. Yapılan her türlü kıymetli hizmeti de güçlü bir şekilde alkışlayacağız.”

Bir diğer aday Adnan Alar ise konuşmasında “Sayın başkanımız Şükrü Kılıç’ın son dönemde yaşadığı rahatsızlığından oluşan boşluklarda, hiçbir zaman derneğimizi hiçbir çıkar gözetmeksizin başkanımızın arkasında olup tecrübelerimizi paylaştık. Şimdi buradan yüzlerce proje açıklayabilirim. Biliyorum ki 139 muhtarımızın her biri seçilmiş bir değer, bir projedir. Derneğimizin bina yapısından tutun 139 muhtarın kafasındaki her bir fikrini dernek masasına getirip istişareler yaparak, gece-gündüz çalışarak sonuçlandırmak boynumuzun borcudur. Hep birlikte başaracağız. Şükrü Kılıç’tan devralacağımız muhtarlar derneği bayrağını 139 muhtarımızın hayal ettiği seviyeye çıkartmak tem amacımızdır. Sen, ben, o yok. Biz varız. 139 muhtarımız var.”

Milletvekili sayıları değişti... Tek tek açıklandı... Milletvekili sayıları değişti... Tek tek açıklandı...

Yapılan konuşmaların ardından Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanlığı seçimine başlandı. Oylama sonucuna göre Adnan Alar 73, Hasan Duman 60 oy aldı. Yönetim Kurulu ise Muhammet Demir, Ergin Erdoğan, Muammer Arslan, İsmail Gökmen, Ekrem Akman, Hasan Aksoy, Cihan Erdoğan, Zeki Sevim, Ali Yalçın, Tevfik Öner'den oluştu.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 16.35.27 (1)Whatsapp Image 2024 06 27 At 16.35.28 (1)

Editör: Haber Merkezi