2019 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP Zonguldak Belediye Başkan adayı olan Şenol Şanal, geçtiğimiz hafta sonu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdi.

Zonguldak teşkilatını eleştiren Şenol Şanal, yapılan çalışmaları yetersiz ve başarısız bulduğunu söyledi. 

ZONGULDAK GENELİNDE BAŞARILI ÇIKMADIK

Şenol Şanal yaptığı açıklamada: "Zonguldak genelinde seçimde başarılı çıktığımızı söylemek mümkün değil. Zaten Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı rakamlarda da iktidar partisi bizden önde çıktı. Yani bu bir futbol maçı gibidir. Ya kazanırsın ya kaybedersin. Beraberlik yok. İktidar partisi bu seçimi aldı. Merkez İlçe Başkanının işte 'Bazı yerlerde oyumuzu artırdık' gibi açıklamasının doğruyla bağlantısının olmadığı açık zaten. Sadece Zonguldak Merkezde yüzde iki, yüzde üç gibi bir oy artmış ama hiçbir parti yöneticisi, gerek İl Başkanı, gerek İlçe Başkanı bu artışı kendilerine mal etmesinler, oturup düşünsünler. Artışın tek sebebi partili olduğunu düşünen ya da bu hükümetin uygulamalarından şikayetçi olduğunu ileri süren, gelecekle ilgili endişe taşıyan insanların birebir çalışmalarıyla elde edilmiş bir sonuç. Eğer bu kadar etkin olsalardı Zonguldak bir bütün olarak birinci çıkardı. Çok kalabalık bir mitingden sonra bu sonuç bir hüsran olarak görülmeli. Halen daha günah keçisi aramaya gerek yok. İl Başkanı, İlçe başkanı oturup değerlendirsinler. Bir başkasını herhangi bir yere yönlendirmektense önce aynada kendileri ile konuşup kendi kararlarını versinler. Partinin yönetimi burada başarısız olmuştur. Tabii insanlar bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çok zor şartlar altında yürütülen bir seçim. Herkes kendi muhasebesini yapsın.

EKSİKLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ LAZIM

Genel Merkez olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nun şahsında ben bu seçimin kaybedilse dahi yine bir başarıyla tamamlandığını düşünüyorum. Neden derseniz? Seçimle bir bütün olarak hareket edip yüzde 48 Muhalefet olarak oy almak çok büyük bir başarı. Amerika'da da seçimleri görüyoruz. Orada da yüzde elli bir, yüzde elli bir buçukla aslında sistem  farklı. Orada senato seçimlerinin, senatörlerinin durumuna göre seçimin kazanılıp, kazanılmadığı belli oluyor. Bizde bu yok ama oranlar hemen hemen aynı. Amerika'da da yüzde elli bir, yüzde elli ikiyle zaten devlet başkanlığı seçiliyor. Sayın Genel Başkanımım iyi bir performans ortaya koyduğunu düşünüyorum. Eleştiren bazı arkadaşlarımızı da haklı göremiyorum. Yani neredeyse Sayın Kılıçdaroğlu'nun örnek olarak Zonguldak'a gelmesini, bütün ilçeleri gezmesini, yetmedi köylere gitmesini, hadi yetmedi neredeyse ev ev geçsin de seçim olsun diye böyle bir beklenti içinde olduklarını görüyorum. Şaşırıyorum, böyle bir şey söz konusu olamaz. Yukarıda güzel bir rüzgar vardı ama aşağıda bu rüzgar yürütülemedi. Sonuç olarak herkes kendi eksiklerini ortaya koymalı. 

Önce İl ve İlçe yönetimi şunu yapsınlar, bütün sandıklarda layıkıyla  yetişmiş elemanları sandığa koyabildiler mi? Yani bu sonucu etkileyen bir unsur olarak görmüyorum ama hani neler yapılacak, neler yapılmadı noktasında önce ona baksınlar. Bu eğitimleri doğru verebildiler mi? Insanların o günkü ihtiyaçlarını karşılayabildiler mi? İtirazlar ilgili gerekli şeyleri yapabildiler mi? Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçim ofisine sadece boyalı bir su  çay oda diye tabir ediliyor. Onun dışında bir şey koyamıyor. Siyasi propaganda malzemesi olarak henüz daha seçim aylar öncesinden belli olduğu halde il genelinde neyi yapacağını tespit edememiş bir yönetim anlayışı var. Seçim bu sonuçlarla bitti. AK Parti seçimi kazandı. Kazananı tebrik etmek lazım. Ama biz kendi içimize dönüp eksiklerimizi değerlendirmemiz lazım."

Editör: Sinan Kabatepe