Kdz. Ereğli Belediye meclis toplantısında önemli açıklamalar yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, hükümetin çıkardığı tasarruf tedbirleri genelgesiyle spor kulübüne belediye olarak tek kuruş yardım yapamadıklarını ve kulübün kapanma aşamasına geldiğini belirterek, Ereğli’nin gençlerine sahip çıkmayan bölgenin 5 Milletvekili ile, Erdemir, tat Metal ve Çınar Boru’ya sert çıktı. Posbıyık; “Belediyesporun 950 lisanslı sporcusu var. Erdemir branşlarını kapattığı için bunlara ben sahip çıkıyordum. Bu çocuklar Erdemir’de, tat Metal’de, çınar boru’da da çalışanların çocukları. Şimdi hükümet elimi kolumu bağladı, tek kuruş yardım edemiyoruz. Bu firmalar, bölgenin 5 milletvekili bu kulübe neden sahip çıkmıyorlar. Bu kulüp kapanırsa herkesin vicdanları sızlar. Ereğli’nin gençleriyle Erdemir’in, tat Metal’in, çınar Boru’nun önünde eylem yaparım” dedi.

Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Elimizde bir kulüp var. Kulübe çok büyük paralar harcanıyor mevcut yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum. Futbol takımını omuzlarında  taşıyorlar büyük fedakarlıklar yaptılar aynı zamanda Yaz - Kış takımın peşinde gidip geldiler. Başarı olamadılar BAL Ligi’nde. Şimdi belediye ayni yardımları karşılıyor. Mesela; kız takımı Hakkari’ye gidecek otobüsü veriyor havaalanına gidiyor oradan uçak biletlerini alıyoruz ayni yardım. Diyarbakır ve Hakkari’ye gidiyor tekrar geliyor. Yine uçakları belediye alıyor. Yani harcanan parasının yüzde 40’ını belediye veriyor. Şimdi belediye olarak tasarruf tedbirleri dolayısıyla vermeyince. Futbol takımını bu şartlarda yürütmemiz mümkün değil. Dolayısıyla çağrıda bulunduk. Diğer futbol takımları nasıl sürüyor? Hep sponsorluk veriliyor. Mesela; kadın futbol takımında mesela 2004 yılında Şalvarspor Yazmalıspor ile Ereğli de biz kurduk. Anne babalarına yalvararak için alarak maçlara götürdük.  Ereğli için çok büyük bir olay. Benim için de büyük bir sızı. Süper ligdeyiz bi çok vilayet şuanda 3. Lig’den  2. Lige sonra lige çıkmak için uğraş veriyor. Biz ligin üzerindeyiz e maalesef kız futbol takımı işini  de yürütemeyeceğiz herhalde.

-BU İŞE ALİ KOÇ BİLE ŞAŞIRMIŞTI-

Antep’te orada işadamları Alg firması falan Petrol Ofisi falan veriyor. Tek ilçe belediye olarak bir biz varız Kadın Futbol Ligi’nde . Fenerbahçe Ereğlispor maçı vardı. Yöneticilerimiz gitmişti. Ben gidememiştim. Ali Koçla beraber izlediler maçı zorlanıyoruz para bakımından falan niye zorlanıyoruz Ereğli’de  ‘Koca Erdemir var demiş . Ereğli’de para vermiyor demişler. Belediye ve Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı Halil Posbıyık falan ilgileniyor destek veriyor demiş. Maç esnasında telefonda konuştuk. Anlattım. Ereğli’de ilk 500 e giren üç firma var Erdemir , TAT Metal ve Çınar Boru. Var destek vermiyor. Buralarda çalışan insanlarımızın çocuklarına spor yaptırıyorum. Erkek takımına, kızlara, basketbol voleybol, paravolley. 100. Yıl şampiyona oldu Ereğli’de Paravolley yine şampiyon oldu. Onlar da sponsorluk olmadığı için hiçbişey alamıyor. Bilek güreşi var, boks var, hentbol ar. 980 lisanslı sporcu var. Ereğli’nin ileride vicdanı sızlayacak herkesin sporla ilgili olan.

-KONGREYİ ÖZELLİKLE UZATTIM. BEKLİYORUM-

-5 MİLLEKVEKİLİ DE İLGİSİZ-

Kdz. Ereğli Belediyesi 3 bin kişiye aşure dağıttı... Kdz. Ereğli Belediyesi 3 bin kişiye aşure dağıttı...

Özellikle uzatıyorum kongreyi bayram sonrasına bıraktım. Belki bana gelirler de biz takımı almak istiyoruz derler diye. 5 Milletvekili var ya kendin gelemiyorsan  bir telefon aç. Bu takım davası nedir .. Biz de yardım edelim der. Zonguldak küme düştüğünde mikrofonu eline alıp bağıranlar hani nerde. Kim bir Alo başkan ne oluyor diye soruyor. Hepsi şov peşinde. Türkiye’de kendi reklamını yapma peşindeler. Takım gidiyor.

-EREĞLİ GENÇLERİNE YARDIM EDİN-

Şuana kadar ne Erdemir’den ne Tat Metalden.. Tat Metal neyle uğraşıyor; OSB’nin anındaki orman arsalarını alıp kendine katmaya çalışıyor. Yazık ya. Sayın Vali kaymakam bunları görüyor. Gazeteler bangır bangır yazıyor. Ereğli gençlerine bir yarım edin Allah rızası için hiç mi vicdan yok. Bi vatandaşımız;  Ben zirve kentte oturuyorum diyor. Ereğli’de  zehir gibi hava var diyor. Ya kardeşim bana niye söylüyorsun. Ereğli’de yaşayan herkes zehirli havayı teneffüs etmeyi seviyor. Meydanda sesimizi çıkarıyoruz. Kavgacı Halil Posbıyık diyorlar. Fabrikayı kapatacak diyorlar. Arkamda bir kişi yok. Herkes bu durumdan mutlu! Ben ne yapayım!

-EREĞLİNİN GENÇLERİYLE ERDEMİR, TAT METAL VE ÇINAR BORU’NUN ÖNÜNDE EYLEM YAPARIM-

ERDEMİR’le büyük bir mücadele yaptık arkadaşlar hepiniz aramızdaydınız. ERDEMİR özelleşmesin diye, kaybettik. Birincide kazandık ikinicide kaybettik kaybedince OYAK aldı dediler sevindik. Milli bir şirket aldı diye Amerika’ya Japonya’ya falan gitmedi diye şimdi halk bangır bangır konuşuyor. Keşke Amerika’ya gitseydi Japonya’ya gitseydi Ereğli’ye hiç olmazsa biraz bakardı diye. Bizim emlak vergimizi aldılar elimizden. Vali 5 milyon lira emlak vergimizi Ereğli’ye hizmet yapılmasın diye ellerinden geleni yapıyorlar. Ereğli’yi zehirliyorlar Ereğli’yede hizmet yapılmasın diye. Şimdi gençler yine işe alınacak defalarca bağırdım onlara niye kazanamıyor Ereğli’li gençler beyinsiz mi bunlar dedim. Ereğli doğumlu diye bakacaklar oraya izliyorum, bırakmam mücadelemi. Aydın kesimler benim peşimden gelmiyor, eylem yapmaktan korkuyor kimseyle bozulmayım diye. Ama gençleri toplayacağım eylem yapacağım eğer yine Ereğli’li gençleri pas geçerlerse Ereğli’de izliyorum, gözlüyorum gençlerle eylem yapacağım demokratik kurallar içerisinde. Emlak vergimizi aldılar ya niye böyle yapıyorlar arkadaşlar bunlar Ereğli’den nakliyatçılardan paraları alıyorlar OMSAN diye bir şirket kurdular karı onlar alıyorlar. Bizimkilerde işte karın tokluğuna şoförler çalışıyorlar. Kesme-dilme makinalarının hepsini kendileri kurdular dışarıda kesme-dilme yapan esnafımız iş yapamıyor yanına iş yapacak adam alamıyor alamayınca istihdam azalıyor. Peki ne yapıyorlar amaçları ne, amaçları kongrelerinde bol bol prim dağıtmak Ereğli’den aldıklarıyla bizim cebimizden aldılar ya emlak vergisini aldılar. Kongrede prim dağıtmak kendi üyelerine kongrede tekrar OYAK’ın genel müdürü aynısı seçilsin, paşa aynısı seçilsin diye açık söylüyorum. Bak Karabük emlak vergilerini tam olarak fazlasıyla veriyor, elektrik-hava gazı tüketim vergisini bunlar bize vermiyorlar ama Karabük veriyor. Karabük Karabük’ta yatırım yapıyor Karabük’ten buranın farkı ne? Burada eylem yok, Allah razı olsun ne yaparlarsa allah razı olsun. Başımız önümüzde ses yok demokratik kural yok. Şimdi milleti kışkırtıyor derler beni ben öyle demiyorum demokratik kurallar içerinde diyorum. Hakkınızı arayın, kendiniz hakkınızı aramıyorsanız çoluk çocuğunuzun, torununuzun hakkını arayın. Spor kulübü gittiği içinde Ereğli’de herkesin vicdanı sızlayacak yine de bekliyorum. ERDEMİR’den, TAT-METAL’den, ÇINAR BORU’dan milletvekillerinden beş tane milletvekillerinden alo Halil nedir bu iş. Zonguldak küme düşüyor eline mikrofonu alıyorsunuz bar bar bağırıyorsunuz milletvekilleri Ereğli’de zorluktan kulüp kapanıyor sponsorluk olmadığı için niye bir sormuyorsun nedir bu iş diye ayıp ayıp. Ben size bişey demiyorum sizlere oy veren seçmenlere diyorum.

Editör: Haber Merkezi