2023 yılının enflasyonu yüzde 65 olarak tahmin edildi. 2024 yılı enflasyon hedefi ise yüzde 33 olarak belirlendi.

Bu verilerle memurların ve emeklilerin Ocak zamlarının ipucu gelirken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz önemli bir açıklama yaptı. Memurların enflasyon farkının yılbaşında yansıtılacağını belirten Cevdet Yılmaz, "Dolayısıyla hem alacakları artış hem enflasyon farkının yansımasıyla memur maaşlarında ciddi bir artış öngörüyoruz. Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı tabii ki dikkate alabiliriz. Bu konuda yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz" diye konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ise bundan sonra ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağı yönünde açıklama geldi.

YÜZDE 30 SEVİYESİNDE FARK

Hem peş peşe gelen veriler hem de açıklamalar Ocak zamlarının ve hazırlığı yapılan ek iyileştirmenin ipuçlarını verdi. Buna göre; memur emeklilerine Ocak'ta yüzde 15 zam ve 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 6'yı aşan kısmı üzerinden fark yansıtılacak. Hem peş peşe gelen veriler hem de açıklamalar Ocak zamlarının ve hazırlığı yapılan ek iyileştirmenin ipuçlarını verdi. Buna göre; memur emeklilerine Ocak'ta yüzde 15 zam ve 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 6'yı aşan kısmı üzerinden fark yansıtılacak. Yüzde 65 olan 2023 yılı enflasyon tahminine göre ikinci 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 olarak bekleniyor. Bu durumda memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 29.96 çıkacak. Bu farkla birlikte memurların ve memur emeklilerinin yüzde 15'lik Ocak ayı zam oranı da yüzde 49.46'yı bulacak.

ENFLASYON ZAMMI ŞEKİLLENDİ

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını ise 2023'ün ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon gösterecek. Orta Vadeli Program'daki yüzde 65 olan 2023 yılı sonu TÜFE tahminine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 37.76 olarak çıkacak.

REFAH PAYI NE KADAR OLACAK?

Tabii artışlar bunlarla sınırlı kalmayacak. Emeklilerin zam oranının refah payı ile artırılması gündemde. Bunun için gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar sürerken, verilecek refah payı ile birlikte emeklilerin zam oranlarının yüzde 50'yi geçmesi bekleniyor. Eğer Ocak ayı zam oranı yüzde 50 olarak kararlaştırılırsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artışına 12.24 puan refah payı eklenmiş olacak.

KÖK AYLIKLARA MI YANSIYACAK?

Kesin oran ise çalışmalar tamamlanınca belli olacak. Refah payı yasa ile verileceği için hazırlanacak düzenleme Meclis'e sevk edilecek. Refah payının ne kadar olacağı bu düzenleme ile ortaya çıkacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2024'ün ilk ayında maaşlarına yansıtılacak enflasyon zammının oranını, memur emeklileri de enflasyon farkını 3 Ocak'ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak verilerle öğrenecek. Belirlenecek zam oranı ve refah payı kök aylıklara yansıtılacak.

TABAN EMEKLİ AYLIĞI NE OLABİLİR?

Emeklilere yönelik çalışmalar kapsamında halen 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ödemesinin artırılması da gündemde. Emeklilere yönelik çalışmalar kapsamında halen 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ödemesinin artırılması da gündemde. Burada 10 bin lira seviyesi konuşuluyor. Net asgari ücret 8 bin 506 lirayken, en düşük emekli aylığı ödemesi bunun yüzde 88.16'sı seviyesindeydi. Temmuz'da net asgari ücret 11 bin 402 liraya çıktı ancak taban emekli aylığı aynı kaldı. Önceki seviyenin yeniden sağlanması istenirse en düşük emekli aylığı 10 bin 52 liraya çıkabilecek. Bu yılın ikinci yarısında yüzde 37.76 olarak gerçekleşeceği tahmin edilen enflasyonun yansıtılması durumunda da en düşük emekli aylığı 10 bin 332 lirayı bulabilecek.

EMEKLİYE ZAM TAKVİMİ

Ekim ayında Meclis'in açılmasıyla beraber emekliye zam düzenlemesi için detaylar netleşmeye başlayacak. Burada Hazine destekli 7.500 TL olarak en düşük emekli maaşı için bütçe çalışmaları devreye girecek. 2023 yıl sonuna kadar emekli maaşı zammı için adım atılması bekleniyor.En düşük emekli maaşı için çalışmalar sürerken, Cumhuriyetin 100. yılına özel bir defaya mahsus olmak üzere emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi de masada bulunuyor. Emekliye zam düzenlemesi için bütçe çalışmalarının neticelenmesi sonrası taslak, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNİN MAAŞI NASIL NEĞİŞECEK?

Mevcut maaş: 7.500,00 TL

% 37.76 zamlı maaş: 10.332,00 TL

Mevcut maaş: 7.600,00 TL

% 37.76 zamlı maaş: 10.469,76 TL

Editör: Manşet67 Haber