Başkan Posbıyık’ın mesajı şu şekilde:

“Her yıl olduğu gibi, 7 Kasım’da tarihimizin en zor, en hüzünlü sayfalarından birini hatırlıyoruz.

1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda, vatan savunması için Sarıkamış'ta savaşan askerlerimize yardım götürmek amacıyla; kışlık üniforma, erzak ve mühimmat ulaştırmak için yola çıkan 3 dev yük gemisi, Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa, Karadeniz Ereğli açıklarında Rus donanması tarafından batırılmıştır.

Tarihin seyrini değiştiren bu olayda, Bahr-i Ahmer, Bezm-i Alem ve Mithat Paşa gemilerinde görev alarak, büyük Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde 221 mürettebat şehit olmuş ve geride unutulmaz bir kahramanlık destanı bırakmışlardır. Bizler, bu toprakları vatan yapan değerlerimizi yaşatmalı, onların gösterdiği vatanseverlik ve fedakarlık ruhunu gelecek nesillere aktarmalıyız.

Cumhuriyetimizin 100. yılında; hem onları, hem de Sarıkamış'ta şehit düşen binlerce vatan evladını rahmetle, minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

ZONSİAD 2.'ci Zonguldak Genel Ticaret Fuarı'na hazırlanıyor... ZONSİAD 2.'ci Zonguldak Genel Ticaret Fuarı'na hazırlanıyor...

Ereğli bu değerli isimleri asla unutmayacak.” dedi.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı