Denizlerde av sezonu 1 Eylül itibari ile başladı. Karadenizli balıkçılar da vira bismillah diyerek ağlarını denize bıraktı. Neredeyse üç sezondur umduğunu bulamayan balıkçıların yüzü bu yılda gülmedi. Balık bolluğu yaşanması beklenen sezonda adeta balık kıtlığı yaşandı. Bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan balıkçılar, balığın az olması nedeniyle fiyatları tezgahlara pahalı yansıttı. Geçtiğimiz hafta 50 TL’den satışa sunulan hamsi, bugün 80 TL’ye çıkartıldı. 
Balıkçı Zeki Beybeyoğlu, Zonguldak Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığına seslendi. Balık fiyatlarının az ya da çok tutulmasından kaynaklı fiyat değişikliğinin yaşandığını ifade eden Beybeyoğlu, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: 

“YARIN 100 TL DE OLABİLİR, 50 TL DE”

Tıskaoğlu Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı ile görüştü Tıskaoğlu Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı ile görüştü

“Müşteriler yüzde yüz haklı. Vatandaş bizden biliyor, bilmesinler. Balık bugün 80 TL, yarın yarın 100 TL de olabilir; 50 TL de olabilir. Balık eğer bol tutulmuşsa, halkımıza 50 TL’den veriyoruz, ama balık az olduğu zaman fiyat yükseliyor. İki gün yağmur yağdı, balığı tutan balıkçı bunu yüksek fiyattan sattı. Bu tamamen hava şartlarından ve balığın az ya da çok olmasından kaynaklanıyor. Ben de isterim balığı 50 TL’den satmak neden? Çünkü; alan 2 kg 3 kg alıyor ancak; 80 TL olduğu zaman ise ya yarım kilo alınıyor ya da hiç alınmıyor. Balık bu sezon gerçekten az. İstavrit hiç yok. Mezgit şu an çok az geliyor hamsi de hakeza öyle. Havalar hala sıcak artan bir soğuk da olmadı. Her zaman söylüyoruz; kesinlikle denetim yok. Tarım il müdürlüğüne ve bakanlığa sesleniyoruz; balıklar küçük tutuluyor. Satmak istemiyoruz, mecbur satıyoruz çünkü; balık zaten tutulmuş oluyor.” dedi.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı