WhatsApp Image 2023-09-13 at 13.50.34 - Kopya (2) - Kopya

2002 yılından bu yana, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında farklı ülkelerde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, Karadeniz Ereğli Belediyesi de 2500 şehirden biri olarak, bu hafta 41 ülkede gerçekleşen etkinliklere katkı sağladı.

Ofis yolu sahil bandındaki çim alanda hazırlanan farklı noktalardaki stantlardaki aktivitelere eğitmenler eşliğinde katılan çocuklar aileleri ile birlikte keyifli birkaç saat geçirdiler.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 14.45.14

WhatsApp Image 2023-09-19 at 14.45.11

Karbon salınımını azaltmaya dikkat çekmek amacıyla Kdz.Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği ve Bisikletliler Derneği işbirliği ile “2 Teker Bize Yeter” bisiklet turu ile başlayan etkinliklere Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Bisiklet Timi de tura bisikletleriyle katılarak farkındalık yaratmak amacıyla eşlik ettiler.

Kdz. Ereğli Belediyesi sel baskınlarına karşı önlem alıyor Kdz. Ereğli Belediyesi sel baskınlarına karşı önlem alıyor

Kdz. Ereğli İlçe Gençlik Merkezi işbirliği ile sportif faaliyetlerin yapıldığı ilk gün etkinliklerinden katılımcılar futboldan, basketbola, jimnastikten tenise, tekvandodan halat çekmeye birçok dalda etkinliklere katılırken, Ereğli Yelken İhtisas Kulübü ise etkinliklere denizden windsurf ve optimist ekibiyle destek verdi.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 14.45.09 (1)

WhatsApp Image 2023-09-19 at 14.45.12

Etkinlikte “Harekete geç”, “Şehrini keşfet”, “Sokak bizim” ,”Adımlarını say” ve “Bisiklete yol ver” temalı pankartlarla yürüyüşler de gerçekleştirilirken hareketlilik haftasına vurgu yapıldı.

Etkinlik programının 2. gününde yine eş zamanlı olarak hem bisiklet turu hem de trekking etkinliği düzenlendi. Kdz.Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği ile birlikte Pembeciler Köyüne bir bisiklet turu gerçekleştirirken, Ereğli İtfaiyecileri Doğa Sporları Arama ve Kurtarma Derneği (ERİDAK) işbirliği ile de ‘’Şehrini keşfet, Çevreye Yeşil Işık Yak ‘’ sloganıyla Balı mahallesinde yer alan Tarihi Roma Su Kemerlerine doğa yürüyüşü yapıldı.

Etkinliğin son iki günü ise Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ortaöğretim öğrencilerine yönelik “Bisiklet Sürme Farkındalık Eğitimi” hem teorik hem de uygulamalı olarak öğrencilerle gerçekleştirildi.