Bölücek Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar evlerine dahi giremediklerini belirterek tepki gösterirken Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İlçe Müdürlüğü ile belediye ekipleri malzemelerden numune alarak tutanak tuttu.

Ereğli ve Alaplı ilçeleri ve Düzce’nin Akçakoca ilçesinde vatandaşlar yer yer doğalgaz kokusu hissederek ihbarda bulundu. Doğalgaz firması ekipleri yaptıkları incelemelerde herhangi bir olumsuzluk tespit edemedi. Ereğli ilçesi Bölücek Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, doğalgaz kokusuna benzeyen kokuyu duyup ihbarda bulundu. Akşam saatlerinde kokunun etkisi artınca mahalleli sokağa dökülerek Oretec Mineral’e ait fabrikanın önünde toplandı. Bölgeye, jandarma, zabıta ve doğalgaz dağıtım firması ekipleri sevk edildi. Jandarma ekipleri fabrika çevresinde güvenlik önlemi alırken, Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Günay ile zabıta ve doğalgaz ekipleri fabrikada incelemelerde bulundu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri ise atık malzemeden numune aldı.

DOĞALGAZ İŞLETME MÜDÜRÜ: DOĞALGAZLA İLGİLİ DEĞİL

Kadın kamyonun altında kalarak can verdi... Kadın kamyonun altında kalarak can verdi...

2 gündür gelen ihbarları sahada değerlendirdiklerini ancak doğalgaz ile ilgili bir problem olmadığını belirten Aksa Doğalgaz Ereğli İşletme Müdürü Özhan Yarımbaş “Bölgemizde 2 gündür aşırı yoğun koku ihbarları üzerine ekiplerimizle yapılan kontroller sonucu kokunun doğalgaz ile ilgili olmadığı tespit edildi. Kokunun bölgede bulunan bir fabrikadan kaynaklandığı belirlenmiştir.” dedi.

FİRMA YETKİLİSİ: MALZEMENİN DURUMUNU BİLMİYORDUK

Fabrikaya gelen bir kamyon sürücüsü aracını görüntüleyen DHA muhabirlerine tepki gösterirken mahalleliler ile tartışma yaşadı. Fabrika yetkilisi bir kadın, mahalleliyi bilgilendirerek sakinleştirmeye çalıştı. Yetkili, “Biz lisanslı atık alım firmasıyız. Malzemenin bu durumda olduğunu bilmiyorduk. Akşamüstü koku yapmış dediler. Biz il müdürlüğüne haber verdik. Bu malzeme İzmir taraflarında yangın çıkıyor, kozmetik ve baharat fabrikası. Yangından çıkan malzemenin doğalgaz kaçağı olmasın diye üzerine sıkılan malzeme olduğu söylendi bize.” diye konuştu.

MAHALLELİ TEPKİ GÖSTERDİ

Bölücek Mahallesi’nde yaşayan kimya öğretmeni Recep Gültekin, “Dün akşamdan beri yoğun koku var. Biz başta doğalgazdan olabileceğini düşünüp gerekli mercileri aradık. Sonra kokunun fabrikada toplandığını fark ettik. Bu fabrika uzun zamandır geri dönüşüm adı altında hizmet vermekte. Geri dönüşümün faydasını biliyoruz ama çevreyi kirleten bir fabrika. Bütün ağır sanayi atıkları burada toplanıyor. Şuan kokudan kimse duramıyor. Yoğun bir koku var. Yaşlılarımız hastalandı, çoluk çocuğumuz rahatsız. Bu akşama ne olacak bilmiyoruz nasıl bir şey yaşarız, Allah korusun. Kimyasal niteliğini bilmiyoruz, ben kendim kimya öğretmeniyim. Biz buradaki sıkıntılarımızı 250 imzalı dilekçelerle kurumlara bildirdik.” ifadelerini kullandı.

‘EVLERE GİRİLMİYOR’

Eskiden böyle kokular olmadığını söyleyen Emine  Demircan (80) şöyle konuştu:

“Ben 80 yaşındayım. Kaymakamlığa kadar gidiyordum, ölüyordum bu kokudan. Ölüyordum ben, bu kokuyu nasıl çekeceğiz. Kaç seneden beri burada bu koku yoktu. Öğlenden beri ölüyoruz, evlere girilmiyor.”

‘EN AĞIR CEZAYI ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ’

Fabrika içinde kokunun kaynağı olan atıkları ekiplerle birlikte inceleyen Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Günay, “Gelen malzemenin görevliler tarafından teslim alınmadan indirildiğini tespit ettik. Savcılıktan arama iznimiz olmadığı için fabrikanın diğer bölümlerini göremedik. İzmir bölgesinden buraya getirilen tehlikeli atık sınıfında olan yanmış bir demir yığını var ortada. Acayip bir koku yayıyor ve çok rahatsız edici. Tespit tutanaklarımızı tuttuk. Onların içinden numuneler alınıp Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Onlar da tutanaklarını tutuyor. Valilikten alınan ÇED raporuna göre buraya ruhsat verilmiş. Bizler elimizden geleni yapacağız, en ağır yaptırımları uygulayacağız. Sizleri kimsenin zehirlemesine müsaade etmeyeceğiz. Bu mekanın hukuki olarak en ağır cezayı almasını sağlayacağız. Firmayı gözlem altında tutup gerekli işlemleri yapacağımızdan şüpheniz olmasın. Bölgede istihdam yaratmak adına, hiçbir firma bizi zehirlemesin.” dedi.

Fabrika yetkilileri, İzmir’den getirilen atık malzemenin geri gönderileceğini belirtti.

Editör: Sinan Kabatepe