Yavuzyılmaz; “Sonunda ölüm olan, ihmaller dolayısıyla 20’nin üzerinde AFAD, itfaiye, belediye ve sivil vatandaşlardan oluşan bir topluluğun toprak altına gömüldüğü bir heyelan kurtarma çalışmasının yapıldığı yerde de bizim tabiki söyleyecek sözlerimiz var.” dedi. 
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Asma Mahallesi Tulumba Sokak’ta yaşanan heyelanın ardından Zonguldaklı yetkilileri hedef alarak ‘hatalar zinciri’ başlığı altında bir açıklama yapmıştı. 

ÖMER SELİM ALAN NE DEMİŞTİ?

Olayın ardından Belediye Başkanı Ömer Selim Alan da bir açıklama yaparak CHP’li Yavuzyılmaz’a; “Orada iki vatandaşımızın heyelanda kaldığı söyleniyor ve biz, onu kurtarmak zorundayız. Deniz bey pek bunları bilmez. Orada iki canımız varken biz duramazdık. Haberi alır almaz yola çıktı arkadaşlarımız; Fen İşlerimiz, itfaiyemiz. Bunu şimdi konuşmak bana göre boş laf etmekten başka bir şey değil. Acımızı yaşayalım, cenazelerimizi çıkardık. Ondan sonra niyeti halis olan, samimi olan Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekilimiz Deniz Yavuzyılmaz gelir, Sayın Valimizin koordinesinde bütün vekillerimiz ve siyasi iradeler de orada olur, belediye başkanları olur; üzüm yemek isteyen böyle yapar ama biz, bu durumlarda bağcıyı dövmeyi tercih ediyoruz.” diye yanıt vermişti. 

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da konuyla ilgili gazetecilerin kendisine yönelttiği soruyu yanıtladı.

“GEREĞİNİ ZAMANINDA YAPMAK AK PARTİ’NİN GÖREVİYDİ!

Derenin sığlaşma yapımı 450 Milyon TL'ye ihale edilecek Derenin sığlaşma yapımı 450 Milyon TL'ye ihale edilecek

Yavuzyılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Doğru yapılan işleri biz her zaman bir belediye hangi siyasi parti tarafından yönetiliyorsa yönetilsin, takdir etmesini bilen insanlarız. Sonunda ölüm olan, ihmaller dolayısıyla 20’nin üzerinde AFAD, itfaiye, belediye ve sivil vatandaşlardan oluşan bir topluluğun toprak altına gömüldüğü bir heyelan kurtarma çalışmasının yapıldığı yerde de bizim tabiki söyleyecek sözlerimiz var. Eğer bu yol çöktüğü esnada oradan bir araç geçiyor olsaydı birilerinin hayatını kaybedecek olmalarını veya bir zarar görüleceğini bilmek dahi bu konuya temkinli yaklaşmayı ve bu konuda ihmaller zinciri doğrultusunda açıklamalar yapmayı zorunda kılıyor. Biz yol yapımındaki usulsüzlük, yanlış metodla bu yatırımların yapılması hem kamu zararı doğurması hem de bu tip tehlikelere yol açması sebebiyle mecliste soru önergeleri verdik. Uyarıda bulunduk, açıklamalar yaptık. O nedenle gereğini zamanında yaparak tedbir almak burada AK Parti’nin görevidir. Ben bu görevi hatırlatmak durumundayım. Aksi durumda can kayıpları oluyor ve telafisi olmayan kayıplar bunlar. Heyelan konusunda da arama kurtarma çalışması yapılırken, iki vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılıyor ancak; yoğun yağış altında, zifiri karanlıkta, yeterli ekipman olmadan ve ikinci bir heyelan riskinin çok yüksek olduğu halde burada çalışma yapılması talimatı verilip, bu konuda ısrarcı olunuyor. Bu talimat ve bu ısrar bizim 20’nin üzerinde vatandaşımıza kaybetmemize neden olabilirdi. bu nedenle profesyonel bir arama kurtarma çalışmasında risk en yüksek seviyede ise, cansız bedenlere ulaşıldıysa riski düşüren çeşitli faktörler ortadan kaldırılıldıktan sonra veya azalana kadar beklenir ve çalışma bu şekilde icra edilir. Aksi taktirde biz arama kurtarma ekiplerimizin hayatını riske atmış oluruz. Profesyonel arama kurtarma ekipleri, profesyonel bir idare altında vatandaşlarımızın hayatını kurtarabilirler. Asma’da yapılan heyelandaki arama kurtarma çalışması gibi değildir. Orada canını dişine takarak çalışan bütün ekiplerini tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Onlara yanlış şekilde müdahale talimatı verip ısrar edenlerinde büyük bir yanlış içine girdiklerinin de altını bir kez daha çiziyorum.” ifadelerine yer verdi. 

Editör: Can Özkan Kayabaşılı