Ereğli’de yaşayan 80 yaşındaki Hatice Enteş, rahatsızlığı nedeni ile Özel Echomar hastanesine gelerek Doç. Dr. Mehmet Yaman’a yaptırdığı muayenesinde kalp kapakçığında kireçlenme tespit edildi. Kalp kapakçığının değişmesi gereken Hatice Enteş’in yaşı dolayısıyla ameliyat riskinin bulunması sebebi ile Kardiyoloji doktorları Doç. Dr. Mehmet Yaman ve Doç. Dr. Fatih Öztürk, hastayı ameliyatsız, Zonguldak’ta ilk kez anjiyo yöntemi kalp kapakçığını değiştirdi.

Ameliyat sonrası konuşan 80 yaşında ki Hatice Enteş, sağlığına kavuşmasında büyük emekleri olan Doç. Dr. Mehmet Yaman ve Doç. Dr. Fatih Öztürk’ teşekkür etti.

Gerçekleştirilen operasyon ile ilgili olarak açıklamada bulunan Doç. Dr. Mehmet Yaman “Bu operasyonun özelliği, hem Zonguldak’ta ilk olması, hem de bizim kardiyoloji camiamızdaki en zirve nokta olması. Yani en üst zorluk seviyesinde olan bir işlem olmuş olması. Burada yıllara bağlı olarak gelişen kireçlenmiş kalbin ana kapağını ameliyatsız bir şekilde kasıktan girerek anjiyo yöntemiyle kapağı tamamen değiştiriyoruz. Normalde klasik yöntemlerle göğüs komple yarılarak bu kapak değiştirilir. Biz burada göğse hiç dokunmadan tamamıyla anjiyo yaptığımız yöntemle kasıktan girerek bu kapağı değiştirip, ameliyatsız, kesiksiz bir şekilde, eski kapağı yeni kapakla değiştirmiş oluyoruz en büyük özelliği bu. Bu kardiyolojide üst düzey bir iştir. Zonguldak şimdiye kadar hiç yapılmamıştı” dedi.

Doç. Dr. Fatih Öztürk ise konuşmasında “Hastamız yaşlı, yaşlı hastalarda  aort kapağında ileri darlıkların ameliyatı riskli olmakta. Cerrahi olarak bu hastanın ameliyatı kaldırma olasılığı düşük olduğu zaman kapalı yöntemle, anjiyo ile bu kapağı değiştirmekteyiz. Bu hastamızda bunu uyguladık Mehmet Hoca ile. Mehmet Hocanın büyük fedakarlığı ile hastaya kapalı yöntemle aort kapağı değiştirildi. Yaklaşık literatürde 10-15 yıldır rutin yapılan bir işlemdi. Biz kliniğimizde ve Zonguldak’ta ilk defa bu işlemi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. İlerleyen dönemlerde diğer kapaklarda da çalışmaları sürmektedir kapalı yöntemle değişmesi. Onlarla da ilerleyen dönemlerde hastalarımızı kavuşturacağız inşallah.”

Editör: Sinan Kabatepe