Hatay’ın Antakya ilçesinde doğup büyüyen 24 yaşındaki Vedat Cuci, sağlık çalışanı olarak görev yaptığı memleketinde, deprem felaketinin ardından hayatını kaybetti. Enkaz çalışmasının 11. gününde ailesiyle birlikte ulaşılan Cuci, doğduğu büyüdüğü yerde defnedildi. Arkadaşları onun ismini sonsuza kadar yaşatmak için Antakya’da kütüphane açma faaliyetine başladı.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Bursalı GMİS ziyareti Vatan Partisi Genel Sekreteri Bursalı GMİS ziyareti

Vedat Cuci’nin kurucularından olduğu; YG (Yardımcı Grup) ve Medya İnteraktif, 10 yılı aşkın süredir sanat ve maneviyata dair çalışmalar yapıyor. Deprem sonrası Vedat Cuci anısına ‘’Fuzuli Zaman’’ adında film yapan ekip, şimdi de kütüphaneye dair çalışmalar yapıyor. Ekibe uzun yıllardır başkanlık yapan Enes Yardımcı’nın görevi zaruri sebeplerden dolayı bırakmasıyla başkanlığa seçilen Enes Taze, ekibin başında yer alıyor. MİSANAT (Medya İnteraktif Sanat ve Maneviyat Platformu) sorumlusu Sena Yardımcı, kütüphaneye dair tüm çalışmaları özveriyle yürütmeye devam ediyor. 2013 yılından beri faaliyette olan bu platformda; sinema, tiyatro, dijital dergi, reklam ve sosyal farkındalık projeleri yapılıyor. Birçok yardıma ihtiyacı olan kişilere destek olan bu ekip, Vedat Cuci’nin vefatından sonra çalışmaları daha da arttırma yoluna gitti. Hatay Necmi Asfuroğlu Anadolu lisesinde açılacak olan kütüphaneye, depremde hayatını kaybeden Vedat Cuci ismini vererek, onu anma ve yaşatma düşüncesindeler. Medya İnteraktif Sanat Yönetim Kurulu Sorumlusu Sena Yardımcı yaptığı açıklamada; ‘’Vedat dâhil tüm depremde hayatını kaybeden herkesi rahmetle anıyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Bizler için çok büyük değeri olan Vedat’ımız için her zaman çalışmaya devam edeceğiz. Gönlü yüce bir ekiple çalışıyoruz. YİK Başkanımız Kemal Yardımcı’dan kurucumuz Enes Yardımcı ’ya, başkanımız Enes Taze’den tüm yöneticilerimize kadar herkesin emeğine sağlık. Burada mağdur olan öğrencilerimize kitaplar gönderip katkıda bulunabilirsiniz.’’ dedi.

Vedat Cuci kimdir?

25 Ağustos 1998’de Hatay’ın Antakya ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Nizamettin Özkan’da okurken liseyi Reyhanlı’da acil tıp teknisyeni olarak tamamladı. Çocukluk yıllarından itibaren çalışan ve evine katkı sağlayan çalışkan biriydi. Henüz 9-10 yaşlarındayken tiyatroya adım attı. Uzun yıllar Defne Tiyatrosu’nda sahne sanatlarını gerçekleştirdi. 2013 yılında Sanat ve Maneviyat platformu YG (Yardımcı Grup) kurucuları arasında yer aldı. Tiyatro’nun ardından kamera karşısına geçerek birçok kısa filmde ulusal ve uluslararası reklamlarda oyunculuk, yazarlık, yönetmenlik yaptı. İlk kısa filmi Hayrullah ile unutulmaz bir yolculuğa adım attı. 2017 yılında resmileşmeye gidilerek Medya İnteraktif ’in satın alınması ve kurulmasında başrol oynadı. 2019 yılında Enes Yardımcı’nın başkanlığı bırakmasıyla Medya İnteraktif ‘in başına geçti. Bu süreçte Malatya’da Üniversite eğitimine devam etti. İnönü Üniversitesinde tiyatro ekibinin yönetmenliğini yaptı. Yaklaşık 3 yıl boyunca Ankara’da DSÖ için çalışıp sağlık sektörüne katkıda bulundu. Ayrıca yine Ankara’da sahne sanatlarını icra etmeye devam etti. Ekim 2021’de İstanbul’a gelerek ‘’Fuzuli’’ filmine imza attı. Herkesin gönlüne taht kuran biri oldu. Fakat 6 Şubat Depreminde güzel insan Vedat Cuci, ailesi ve kız arkadaşı Büşra Kutlu ile birlikte hayatını kaybetti.

WhatsApp Image 2024-01-06 at 18.35.51

Sanat ve Maneviyat Platformu tarafından depremde kaybettiğimiz sanatsever dostumuz Vedat Cuci anısına yapılacak olan kütüphane açılışı için siz değerli dostlar, kitap gönderimi için; instagram sanatvemaneviyat – medyainteraktif.com – info@medyainteraktif veya 0552 619 67 70 ile iletişim kurabilirsiniz.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı