Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Denizcilik Fakültesi tarafından 22-23 Eylül tarihlerinde bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Denizcilik ve Lojistik Kongresi (DELOK’23) ‘Yenilikçi ve Daha Yeşil Uygulamalar’ temasıyla Kdz. Ereğli’de başladı. Açılış konuşmalarında söz alan protokol üyesi konuşmacılar özellikle sektörün önemine ilişkin açıklamalar yaptılar.

WhatsApp Image 2023-09-22 at 16.30.50
Erdemir Kültür Merkezi’nde başlayan kongreye Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. i. Hakkı Özölçer, Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Erdemir Genel Müdürü N. Aşkın Peker, TSO başkanı Arslan Keleş, Deniz Ticaret Odası Şube Başkanı Oğuz Ünlüer, daire müdürlüleri, akademisyenler ve davetliler katıldı. Toplantıya Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın katılmaması dikkat çekti.

WhatsApp Image 2023-09-22 at 16.30.46

WhatsApp Image 2023-09-22 at 16.30.53
VALİ HACIBEKTAŞOĞLU : “TÜRKİYE GÜVENLİ BİR LİMAN...”
Vali Hacıbektaşoğlu, konuşmasında denizcilik sektörünün Jeostratejik önemine vurgu yaparken, Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim’de 100. yılını tamamladığını hatırlatarak, “Türkiye yüzyılı farklı bir düzlemde yoluna devam edecek. Dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında yerini alacak” diye konuştu. Enerji lojistiği açısından Türkiye’nin güvenli bir liman olduğunu işaret eden Vali Hacıbektaşoğlu, Zonguldak Filyos Vadi projesinin önemine dikkat çekti ve kongrenin sonucunda daha net bir tablonun ortaya çıkacağını belirtti.  Vali Hacıbektaşoğlu yoğun programı nedeni ile konuşmasının ardından salondan erken ayrıldı.

WhatsApp Image 2023-09-22 at 16.29.10
REKTÖR ÖZÖLÇER: "DENİZCİLİKTE ÖNCÜ ROLE SAHİP OLUNMASI ÖNEMLİ”
ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ise konuşmasında,  kongrenin ‘Yenilikçi ve Daha Yeşil Uygulamalar’ temasıyla gerçekleştirildiğini altını çizerek,  "Denizciliğin yük taşımacılığındaki etkili rolünün yanı sıra askeri alanda, balıkçılık faaliyetlerinde, gemi inşa sanayinde, turizm ve enerji sektörü gibi birçok kritik alanda doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, denizcilik alanındaki gelişme ve yeniliklerin takip edilmesi, öncü bir role sahip olunması ve Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda çalışmaların gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Diğer alanlarda olduğu gibi denizcilik alanında yapılacak iyileştirici uygulamalar, ülkemizin sürdürülebilir gelişim hedeflerinin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır." dedi.
AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPAN DEKAN ÇELİKOĞLU: "DÜNYA TİCARETİNİN YÜZDE 90'I DENİZ YOLU İLE YAPILIYOR…”
Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Çelikoğlu da açılış konuşmasında denizcilik sektörünün büyüklüğünden ve öneminden bahsederek, ”Günümüzde dünya ticaretinin yüzde 90’a yakını deniz yoluyla sağlanmaktadır. Deniz ulaşımında gemilerin çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde donatılmasının yanında, Hinterlandıyla güçlü bağlantıları olan ve yükleme boşaltma kapasitesi ve donanımı bakımından rekabet edebilen limanların varlığı da önem arz etmektedir. Denizcilik alanındaki gelişmelere ayak uydurmak askeri, siyasi ve ekonomik bağımsızlığın sürdürülmesinde büyük önem arz etmektedir." dedi.
Paydaşlara ayrı ayrı  teşekkür eden Dekan Çelikoğlu, kongre sonucunun raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacağını  da sözlerine ekledi.
  AKADEMİSYENLERİN MÜZİK DİNLETİSİ'NE BÜYÜK ALKIŞ...
Açılış konuşmalarının ardından ZBEÜ Devlet Konservatuarı Öğretim Üyeleri Emel Doğan ile Gonca Yerlikaya tarafından müzik dinletisi sunumu yapıldı. Vali Hacıbektaşoğlu akademisyen sanatçılara çiçek ve plaket takdiminde bulundu.
Haber yayına hazırlandığı sırada kongre davetli konuşmacıların sunumları ile devam ediyordu.
Katılımcılar kongre boyunca görüşlerini dile getirerek görüşecekler.  Yerli ve yabancı davetlilerin yer aldığı kongrenin sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşılacak.
Gerçekleştirilen kongreye, Zonguldak  Valisi  Osman Hacıbektaşoğlu, kongreye  ev sahipliğini yapan  Kdz.Ereğli Deniz Ticaret Odası Başkanı Oğuz Ünlüer ve Yönetim Kurul Üyeleri, Erdemir Genel Müdürü Aşkın Peker,   ZBEÜ Rektörü İsmail Hakkı Özölçer  ve dekan  yardımcıları, Kdz.Ereğli Denizcilik Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Şaban Çelikoğlu,  Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş,Kdz.Ereğli Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri,öğrenciler, Kdz.Ereğli Denizcili,k Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini,n yanı sıra çok sayıda konuşmacı katıldı.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı