Saat 13.50 sularında-450 kodunda meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre 7 madenci göçük altında kaldı. UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri ile birlikte TTK kurtarma ekibi göçük alanına indi. Yapılan müdahalede 25 yıllık madenci Ramazan Yıldırım'ın cansız bedenine ulaşılırken 6 madenci yaralı olarak kurtarıldı. Göçük altında bir işçinin kaldığı ve kurtarma çalışmasına devam edildiği öğrenildi. Kazada yaşamını yitiren Ramazan Yıldırım'ın cansız bedeni devlet hastanesi morguna getirildi. Acı haberi alan Ramazan Yıldırım'ın ailesi göz yaşlarına boğulurken bazı yakınları sinir krizi geçirdi.

Diğer yaralıların Zonguldak ve Ereğli’deki hastanelerde tedavilerinin sürdüğü bildirildi.
VALİ HACIBEKTAŞOĞLU: KURTARMA ÇALIŞMASI TAMAMLANDI
Bölgeye gelip incelemelerde bulunan Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, “Kurtarma çalışması tamamlandı. Ekipler güvenli bir şekilde kuyudan çıkıyor. Bu bir tavan çökmesi çok küçük bir bölmede” dedi.
BAKAN KOCA: ACIMIZ BÜYÜK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada, "Zonguldak Ereğli’de, kömür madeninde meydana gelen göçük sebebiyle, 1 kişi hayatını kaybetti. 6 yaralımız var. Yaralılar hastaneye nakledilmiş durumda. Ekiplerimiz ambulanslarla görev başında. Acımız büyük" dedi.
BAKAN IŞIKHAN: UZMAN MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRİLDİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçük nedeniyle büyük bir üzüntü yaşıyoruz. Vefat eden işçimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı; yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum. Kazayı araştırmak üzere bakanlığımıza bağlı uzman müfettişler görevlendirilmiş olup, olay yerine intikal etmişlerdir" ifadelerini kullandı. 

WhatsApp Image 2023-09-13 at 16.33.27

WhatsApp Image 2023-09-13 at 16.33.26

WhatsApp Image 2023-09-13 at 16.33.27 (1)

Editör: Can Özkan Kayabaşılı