TTK 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin 9 Haziran 2023 tarihinde imzalanmasının ardından Genel Başkan Hakan Yeşil ve Genel Merkez Yöneticileri, şube başkan ve yöneticileriyle birlikte TTK’ya bağlı üretim bölgelerini ziyaret ederek maden çilerini bilgilendirme toplantılarına başladı. İlk olarak TTK Karadon Müessese Müdürlüğü’ne bağlı Gelik İşletmesi ziyaret edildi. 13 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşen ziyarete, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı şube başkan ve yöneticileri katıldı. GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda TTK 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde elde edilen kazanımlar için emeği geçenlere teşekkür etti. Karataş, “Genel Başkanımız Hakan Yeşil, genel merkez yöneticilerimiz, şube başkan ve yöneticilerimizle birlikte yaklaşık 3 aydır bir emek sarf edildi ve Ankara’dan gelinmeyerek kazanımlar elde edildi. Ben emeği geçen herkese sizlerin adına teşekkür ederim. Hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

YEŞİL: “SENDİKAMIZ VE MADENCİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR SÖZLEŞMEYİ BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin tarihi bir sözleşme olduğunu söyledi. Sözleşmenin imzalanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yeşil, maden işçisinin sendikasına verdiği destek ve güven sayesinde önemli bir sözleşmeye imza attıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Uzun bir zaman oldu sizlerle birlikte olmayalı. Bunun özlemi içerisindeyim. Niye Hakan başkan buraya gelmiyor diye serzenişte olanlar olabilir ama inanın ki bu çaba bu gayret sizler için. Kongremizi yaptık ve hemen ardından 11 ili kapsayan çok büyük bir yıkıma neden olan depremle karşı karşıya kaldık. Binlerce vatandaşımızı kaybettik. Hepsine Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. 30’uncu dönem toplu iş sözleşmemizi geçen Cuma günü imzaladık. Hepimize hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen başta TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza, Enerji Bakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Çünkü bu toplu iş sözleşmesi özellikle sendikamız ve madenciler için çok önemli bir sözleşmeydi. Herkes bizlere katkı vermeye çalıştı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

MADENCİYE TEŞEKKÜR; BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Teşkilatımızın birlik ve beraberliği, maden işçisi arkadaşlarımızla her zaman omuz omuza olmamız her zaman başarıyı getirecektir. Ben bunu her zaman söylüyorum. Biz büyük bir aileyiz. Büyük bir ailenin ferdi olarak her zaman birbirimize sahip çıkmak zorundayız. İyi günümüzde de kötü günümüzde de hep beraber olmak zorundayız. Bugün alınan başarı emin olun sizlerin başarısı. Sizlerin birlik ve beraberlik içerisinde bize destek vermenizin başarısı. Ben bu nedenle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Maden işçisi her zaman en iyisine layıktır. Bütün güzellikler sizinle olsun. Birlik ve beraberliğimiz bozulmasın. Ben sendikamızın tüm yöneticilerine ve sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.”

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, zamlı maaşların Haziran ayı itibarıyla alınacağını, en kısa sürede ödenmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

MUTLU, GELİK İŞÇİSİNE TEŞEKKÜR ETTİ

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu Başkanı olarak maden işçilerine sözleşmenin detayları hakkında bilgiler verdi. Başarının Genel Başkan Hakan Yeşil, genel merkez yöneticileri, şube başkan ve yöneticileri ile maden işçilerinin birlik ve beraberlik içerisinde sendikalarına verdikleri güven ile geldiğini ifade eden Mutlu, “Sayın Genel Başkanımız Hakan Yeşil ile birlikte geçtiğimiz dönem 4 yıl birlikte görev yaptık. Daha önce emek veren çok değerli genel başkanlarımıza hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sendikamızda birçok genel başkanla çalıştık ama Hakan başkanımız sağ olsun özlenen bir genel başkan portföyünü göreve geldiği günden itibaren çok güzel şekilde ortaya koydu. Geçtiğimiz 4 yılda sizden kopmayarak, hem tabandan kopmayarak hem de tavanda vermiş olduğu üstün mücadele performansıyla bu görevi ne kadar hak ettiğini, ne kadar layık olduğunu aldığı oyla göstermiş oldu. Ben genel başkanımızı seçerek yeniden onunla çalışma fırsatını teşkilatımıza sunan çok değerli Gelik işçisine yani sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Hepiniz sağ olun var olun.” dedi.

“BU BAŞARI, MADENCİNİN SENDİKASININ ARKASINDA DURMASIYLA GELEN BAŞARIDIR”

16 yıllık sendikal hayatında ilk defa bu kadar kazanımlı bir sözleşmeye imza attıklarını belirten Mutlu, şöyle dedi:

“TTK 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde genel başkanımız başta olmak üzere teşkilatımızın performansıyla elde edilen haklar şu şekilde. Taban ücret olayı yani yerüstünde çalışan işçilerimiz düşük ücretle çalışıyorlardı. Taban ücret 15 bin TL’ye çıkarıldı. Bununla birlikte ilk 6 ay yüzde 45 zam, ikinci 6 ay yüzde 15 artı enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı. Üçüncü ay yüzde 10, dördüncü 6 ayda yüzde 10 zam uygulanacaktır. Yüzde 10’lardan sonra yeniden enflasyonun yüzde 10’u aşan kısmını alacağız.

Ben 16 yıllık sendikal hayatımda ilk defa böyle bol kazanımlı sözleşmeye imza attım. Sayın Erbakan hocadan sonra ilk defa tarihi devrim niteliğinde bir sözleşme imzalandı. Ben bu sözleşmenin tüm işçi sınıfına, tüm madencilere hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Bir söz vardır. Marifet iltifata tabiidir. Bu başarı en başta saygıdeğer genel başkanımızın başarısıdır. Ardından tüm teşkilatımızın ve ardından tüm maden işçisinin birlik ve beraberlik içerisinde sendikasına güvenerek sendikasının arkasında durarak, güvenerek elde etmiş olduğu bir başarıdır. Yeterli mi tabi ki değil. Daha fazlasını alabilmek için genel başkanımızın önderliğinde gecemizi gündüzümüze katarak hep beraber mücadeleye devam edeceğiz.”

Toplantının ardından Genel Başkan Hakan Yeşil ve genel merkez yöneticileri, maden işçilerinin sorularını cevapladı. İş yerlerinde görev yapan işçileri ziyaret eden sendika yöneticileri ardından Gelik İşletme Müdürü Murat Karagül ile bir araya geldi. Toplu İş Sözleşmesi bilgilendirme toplantıları, diğer üretim bölgeleriyle devam edecek.

Editör: Sinan Kabatepe