Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından ulusal stratejiler çerçevesinde üst ölçekli plan ve programlar ile Batı Karadeniz Bölge Planına uyumlu şekilde ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması, teknoloji odaklı girişimciliğin geliştirilmesi ve genç istihdamının arttırılması amacıyla Siber Vatan Programı geliştirildi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de robotik kodlama ve yazılım dili becerilerinin geliştirilmesi alanındaki çalışmalar hızla artmıştır. Bu doğrultuda ülkemizin bu alandaki beşeri sermayenin gelişimine katkı sağlamak amacıyla bölgemizde lise öğrencilerine yönelik Siber Vatan 0’dan 1’e Yazılım Dili Eğitim Programı uygulandı.

Siber Vatan 0’dan 1’e Yazılım Dili Eğitim Programına dahil olan Zonguldak’ta lise düzeyinde eğitim gören gençlere, geleceğin mesleği olan ve aynı zamanda tüm mesleklerin geleceği ile ilişkili olan yazılım ile ilgili farkındalık ve bilgilendirme çalışmaları yapılmakta bu gençler arasından yazılım konusunda ilgili ve yetenekli olan öğrencilere yaklaşık 6 ay boyunca toplam 120 saat teknik eğitimler verildi. 

Teknik eğitimlerin sonunda öğrencilerin edindikleri bilgileri bir ürün ve/veya hizmete dönüştürülmesini ve bu şekilde öğrencilerin yeni yazılım geliştirilmesi ve yeni teknoloji üretimi konularında teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Merkez Hizmet Binasında Siber Vatan 0’dan 1’e Hackhaton Yarışması yapıldı.

Siber Vatan 0’dan 1’e Hackathon Yarışmasında Ajans Yönetim Kurulu Üyesi ve Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) Başkanı Metin Demir, BAKKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Şarkgüneşi ve Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Hamza Eryiğit jüri üyesi olarak yer alarak takımların projelerini değerlendirdiler.

Takımların projelerini jüriye sunumlarının ardından projelerin değerlendirmesi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi.

ALTUNSU: GENÇ GİRİŞİMCİLİĞİ BÖLGEMİZDE GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Ödüllerin takdimi sırasında konuma yapan BAKKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, “Ajans olarak 2014 yılından bu yana siber güvenlik alanında nitelikli insan gücü yetiştirmeye çalıştıklarını ve önemli ulusal ve uluslararası başarılar elde eden gençler yetiştirdiklerini belirterek bu çalışmaların Türkiye’nin diğer bölgelerindeki kalkınma ajanslarımız eliyle tüm ülkemize yayılacağını söyledi. “Öğrencilerimiz yarışmalarda başarılar elde ettikleri gibi nitelikli insan gücü olarak çok kaliteli işletmelerde, firmalarda, kurumlarda öğrencilerimize istihdam sağlamış oluyorlar. Biz bir taraftan da özellikle genç girişimciliğini de bölgemizde geliştirmek istiyoruz. Onun için vermiş olduğumuz eğitimlere bir de girişim boyutu ekliyoruz. 0’dan 1’e eğitimini başarı ile bitiren gençlerimiz İnşallah bundan sonraki dönemlerde özellikle üniversitelerimizdeki siber güvenlik eğitimlerimize katılarak kendilerini geliştirebilirler” dedi.

DEMİR: SONUNA KADAR KENDİ İŞİNİZİ KURMAK İÇİN DİRENİN

Ajans Yönetim Kurulu Üyesi ve ZTSO Başkanı Metin Demir, gençlere bunsan sonraki süreçte yollarının açık olmasını dileyerek; “Gençler ortaöğretim düzeyinde genelde iyi maaşlı bir iş için uygun bir lise ve uygun bir üniversite bulmanın peşine gidiyorlar. Günün sonunda, zamanı geldiğinde iyi bir işe sahip olabilirsiniz ama buna hemen razı olmayın. Kendi işinizi kurmak, kendi işinizin patronu olmak, insanların iş sahibi olmasına vesile olabilmek çok keyifli bir duygudur. Sonuna kadar kendi işinizi kurmak için direnin. En kötü ihtimalle bir arkadaşınızın yanında devam edersiniz. Bugün de muhteşem projeler duyduk. Bundan sonraki süreçte de kalkınma ajansımızın destekleriyle yeni, pırıl pırıl projelerle bir araya gelmeyi diliyorum” diye konuştu.

ALDOĞAN: SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, öğrencilerin çalışmalarını gördükçe gurur duyduğunu belirterek, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına ve Jüride yer alan hocalara teşekkür etti.

Aldoğan konuşmasında şunları söyledi: “Sizin bu kadar bilinçli olmanız ve farkındalığınız bize çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu anlamda eğitimin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Ulusal stratejilerimizde, kalkınma programımızdaki bütün çabalarımızda ve çalışmalarımızda hizmet edecek insan kaynağının yetiştirilmesine yönelik olarak ‘işte bizim gençlerimiz’ diyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Hepinizi yürekten tebrik ediyorum.”

KESİKOĞLU: PROJELERİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN TÜM ARKADAŞLARIMIZA KAPILARIMIZ AÇIK

Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu, gençlere her zaman desteğe hazır olduklarını belirterek, “Öncelikle bölgemize bu anlamda çok değer katan, Siber Vatan Programlarıyla ulusal ve uluslararası pek çok nitelikli emeğin yetişmesine aracılık eden Kalkınma Ajansının tüm yetkililerini, yine her zaman destek olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına çok teşekkür ediyorum. Projelerini geliştirmek isteyen tüm arkadaşlarımız Teknopark olarak kapılarımız açık. Biz gençlerimize elimizden geldiğince destek veriyoruz. Ön kuluçka mantığından ticarileştirmeye kadar projelerinize ücretsiz ofis ve danışmanlık desteklerimiz var” dedi.

ŞARKGÜNEŞİ: SEVDİĞİNİZ ALANDA İLERLEYİN

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Şarkgüneşi ise, “Gençlerimize böyle bir fırsat verildiği ve yol açtıkları için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gençlerimizi de tebrik ediyorum. Çağımızda dikkatlerini dağıtabilecek çok fazla şey var ama buna rağmen emek verdikleri, çaba gösterdikleri için tebriki hak ediyorlar. Bundan sonrası içinde özellikle sevdiğiniz alanda ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Mutlaka hem ülkemizde hem de dünya da yayımlanan gelişmeleri takip edin. Mutlaka karşılığını alacaksınız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından program sertifika dağıtımı ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Editör: Sinan Kabatepe