Ereğli’de 2009 yılının ocak ayında dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli dönemin Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mart 2009’da yapılacak seçimler öncesi adaylığı açıklandıktan bir hafta sonra ‘Çelik-2’ ismi verilen çete operasyonu ile gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yapılan yargılama sonucu Eski Belediye Başkanı Murat Sesli 6 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
FETÖ kumpasına kurban gittiği davanın gizli tanığı tarafından da itiraf edilen Murat Sesli neler yaşadığını, o süreci ve siyasi olarak nasıl engellendiğini anlattı. Dahil edildiği Çelik-2 operasyonunda FETÖ kumpası olduğunu ileri süren Murat Sesli; ‘Hiçbir suçum olmadığı halde, bir sürü suçla mücadele etmek zorunda bırakılmıştım. Hayatımda ilk defa duyduğum suçlar yüklenmişti omzuma ve beni dinleyecek kimse yoktu. Hepsi şer odaklarının adamlarıydı. Ne dosyaya baktılar, ne delillere’ dedi.
Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri için de önemli mesajlar veren Murat Sesli, bugüne kadar halkla buluşmasının engellendiğinin altını çizerek, bu seçimlerde Türkiye’de bir ilki başaracaklarını söyledi.
Murat Sesli’nin 2009’dan 2024’e uzanan hikayesi bir video ile anlatıldı. Sesli’nin anlatımlarına da yer verilen videoda şu ifadelere yer verildi: 

“Mağduriyet, kumpas, iftira
‘Ne kadar ağlarsan o kadar güzel gülersin, acıların kadar güzel olur gülüşlerin. Herkesin gülen yüzü ile tanıdığı Murat Sesli’nin hikayesini izleyeceksiniz şimdi. Mağduriyet, kumpas, iftira ve bu kirli oyunları hayatı, yılları ile ödeyen Ereğli’nin Başkanı Murat Sesli. Ereğli halkı ona inandı, masumiyetini anladı ama yetmedi, şer güçlerinin kumpaslarının ardı arkası bir türlü kesilmedi. Bir kişinin hayatı ile oynarken, bir aileye tarifsiz acılar yaşattılar. Kişisel menfaatleri, hırsları o kadar büyüktü ki, 5 aylık çocuğu var demediler! Anlatamadı mağduriyetini ne dosyasına baktılar ne delillere, dinlemediler, dinleseler vicdanlarına sığmayacaktı. Tüm bunlara rağmen hala güçlü ve hala gülüyor Başkan Murat Sesli. Çünkü arkasında kocaman bir aile var, Ereğli halkı var. Neler yaşandı? Neler atlatıldı? Tüm gerçekliği ile Başkan Murat Sesli’nin hikayesini dinlemeye hazır mısınız? 

“Kişilere değil, halka hizmet etti”
Milliyetçi Hareket Partisinde başladı siyasi hayatı, İl ve ilçe başkanlıklarında yöneticilik yaptı. Bu süreçte kapısına gelen kimseyi geri çevirmedi, samimiyetini sevdi Ereğli. 2004 yılında mevcut Belediye Başkanının daveti üzerine Belediye Meclis Üyesi seçildi. 2007 yılında mevcut Ereğli Belediye Başkanının görevden ayrılması üzerine, belediye meclis üyeleri arasından yapılan seçimde Anavatan Partisi’nden Ereğli’nin belediye başkanlığına seçildi. Ereğli’nin menfaati olan her konuda sonuna kadar mücadele etti, kişilere değil, halka hizmet etti. Asıl sorunda işte burada başlıyordu. 

“Belediyenin kapılarını sonuna kadar halka açtı”
Ereğli tarihinde dökülmeyen asfaltı döktü, Ereğli’nin her bölgesine binlerce metre taş duvar, kilometrelerce alt yapı yaptı. Her noktaya eşit hizmet götürdü. 67 otobüsle 3 bin 500 kadını Çanakkale’ye, 5 Bin kişiyi Abant’a kültür gezisine götürdü. Ereğli tarihinde ilk kez öğrencilere burs verildi, tam 700 öğrenci bu burstan faydalandı. 14 ve 15’inci geleneksel festivali dolu dolu yaptı. Ramazan ayında her mahallede iftar, sahilde ise feshane şenlikleri düzenledi. Beyçayır stadını topraktan suni çime kavuşturdu. Belediyenin kapılarını sonuna kadar halka açtı. 

“Adaylığı açıklanınca şer odakları düşmeye bastı”
Hizmetleri saymakla bitmez, iki seneye çok şey sığdırdı. İşte Ereğli halkı Murat Sesli’yi bu yüzden sevdi! Ereğli görmediği hizmeti, görmediği samimiyeti, görmediği eğlenceyi gördü. 2 yılda yaptıkları buysa önündeki 5 yılda neler yapabileceğini düşünün. Ama bu durum çıkar gruplarını rahatsız etti, çünkü Murat Sesli bu çıkar gruplarına değil halka hizmet ediyordu, halkla kucaklaşıyordu. Bir şekilde engellemeliydiler. 20 ay belediye başkanlığı yaptı Başkan Murat Sesli, son 9 Ayı’nda AK Parti’ye geçti. 2009 yılında Belediye Başkanı iken dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar Ereğli’nin belediye başkan adayı gösterildi. Ve şer odakları gerçek yüzünü gösterdi, harekete geçtiler. Başkan Murat Sesli tehditleri dinlemedi, sözlerine boyun eğmedi. Onlar da düğmeye bastı: Ereğli’nin Başkanı Murat Sesli bir hafta sonra sözde çete üyeliği suçlamasıyla göz altına alınarak, tutuklandı. Ayarlamışlardı her şeyi, polisi, hakimi, savcıyı... Öylece bir iftirayla, sahte tanıklarla Ereğli’nin Belediye Başkanını seçime sokmayacaklardı.” 

Sesli: “Ne dosyama baktılar, ne delillere”
Sesli o süreci değerlendirdiği konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Neler olacağını hissettim elbette. Bana mesajı göndermişlerdi kelepçe işareti ile. Vicdanım rahattı, çünkü hiçbir şey yapmamıştım. Sadece içim acıdı, çünkü kızım henüz 5 aylıktı, eşimi ve kızlarımı bir başına bırakmak zorunda kaldım. Tabi sadece ailemi değil, Ereğli’yi de bırakmıştım. Heyecanlıydım, 5 yılda yapacak daha çok güzel işler vardı. Bu acı nasıl tarif edilir ki, içimde büyük bir boşluk ve hiçbir suçum olmadığı halde, bir sürü suçla mücadele etmek zorunda bırakılmıştım. Hayatımda ilk defa duyduğum suçlar yüklenmişti omzuma ve beni dinleyecek kimse yoktu. Hepsi şer odaklarının adamlarıydı. Ne dosyaya baktılar, ne delillere.”

Milletvekilleri Bakan Yılmaz Tunç’u ziyaret etti... Milletvekilleri Bakan Yılmaz Tunç’u ziyaret etti...

2014 yılında bir kez daha harekete geçtiler
Aradan 5 yıl geçmişti. 2014 yılında yapılacak seçimler gelmişti. Başkan Murat Sesli tekrar Ereğli Belediye Başkanı Adayı olmak istedi. Çünkü yarım bıraktığı çok iş vardı. Ereğli halkı onu bekliyor ve istiyordu. Seçime 2 ay kala, yine aynı şer odakları tarafından iftiraya uğradı. “İFTİRAYA UĞRADI” basit bir kelime gibi görülebilir ama bir kez daha, bir kişinin hayatı ile oynandı. Çocuklarının geleceği, ailesinin psikolojisi ile oynandı. Başkan Murat Sesli asrın terör örgütünün iftiraları yüzünden tam 15 sene ailesinden ayrı kaldı. 

“Bu oyun sadece bana değil Kdz. Ereğli halkına da oynandı”
Sesli o sürece ilişkin değerlendirmesinde ise şu sözlere yer verdi: “5 aylık çocuğum artık kocaman kız olmuştu. Ailecek çok yıprandık. Babam bu süreçte kalp krizi geçirdi ve vefat etti. Ben o gün bile aynı şeyi söyledim, Ben Ereğli’nin Belediye Başkan Adayıyım. Çünkü bu kirli oyun sadece bana oynanmadı. Ereğli halkına da oynandı. Benim yıllarıma mal olanlar, Ereğli’nin de 15 yılını çaldılar. Bana bu acıları yaşatanların bazıları cezalarını çekiyor evet ama bazıları içinse ilahi adalet yerini bulacaktır.”


Sene 2024 Murat Sesli yeniden Ereğli Belediye Başkan Adayı. Bu kez sadece asrın terör örgütü ile mücadele etmiyor Başkan Murat Sesli, aynı zamanda siyasiler, siyasetten kurtulamamış, yargının bağımsızlığına ve hukukun üstünlüğüne inanmayan, insanlarla mücadele ediyor. Başkan Murat Sesli’nin aday olması tüm oyunlarını ve kişisel menfaatlerini bozuyordu: yine engel oldular. Hukuken akla sığmayan, Türkiye’de örneği görülmeyen olaylara tanık oldu Başkan Murat Sesli. 

“Seçimi kazanacağımın farkındalar”
Seçimi kazanacağının farkında olan şer odakları ve siyasilerin engeline takıldığını anlatan Sesli şunları söyledi: “En çok bu süreçte yıprandım. Ereğli halkının şahsıma olan teveccühünü gördüler. Seçimi kazanacağımın farkındalar ve siyaseti adalete karıştırdılar, mahkemelere baskı yaptılar. Şer odakları ve siyasilerin engellerine takıldım. Bu hukuksuzluk ancak siyaseten yapılabilirdi, yapıldı. Aday olmama engel oldular ama herkes bilsin ben yine adayım! Başardıklarını zannedenler bu sefer yanıldılar. Adaleti mahkemelerde bulamadık ama Ereğli halkının vicdanı bu hukuksuzluğa en güzel cevabı verecektir, inanıyorum.”

Mahkeme Başkanı kumpası karara yazdı

Tam da bu sıra da başardıklarını zanneden, vicdanlarını duymayan şer odaklarına cevap gibi bir ışık doğdu. Her ne kadar iki üye karara itiraz etmiş olsa da başkanın şerhi dikkat çekici ve masumiyetini kanıtlar nitelikteydi. Başkan Sesli için alınan son kararda bir şerh yazıldı ve Başkan Murat Sesli’nin suçsuz yere yargılandığı kanıtlandı. Aynen şöyle yazıyor şerhte: “Soruşturmanın başından kararın kesinleşmesine kadar geçen sürede görev alanların alayı hakkında özellikle milli irade ile göreve gelenlere karşı her türlü hile, desise, kumpas konusunda uzman olan asrın ihanet örgütü FETÖ üyeliğinden ceza alıp görevlerinden ihraç edilmiş olmaları hükümlünün kumpas iddialarını desteklediğinden büyük bir mağduriyete mani olunması için vicdanen sanığın talebinin kabul edilmesi gerektiği görüleceğinden ekseriyetin fikrine iştirak etmiyorum.” 
Kısacası Başkan Murat Sesli’yi yargılayan özel yetkili mahkemenin savcı hakim gibi tüm üyeleri meslekten ihraç edilmiştir. Ama bu kanıt bile onların kinlerini, hırslarını, kişisel çıkarlarını dindirmeye yetmedi. Başkan Murat Sesli davasından vazgeçmedi. Bu yolda tek başına değil, Ereğli halkı ile beraber. 

“Ben inanıyorum, biz kazanacağız”
Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı seçimlerinde Türkiye’de bir ilki başaracaklarını anlatan Sesli herkesten destek istedi. Sesli konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Benim Başım Hala Dik, hala yolum aynı, hala vicdanım rahat. Sevgili Ereğli halkı ben adayım. Biliyorum ki her zaman olduğu gibi yanımdasınız. Bu zamana kadar, halkla buluşmama engel oldular. Sizlerle arama girdiler. Ama bu hukuksuzluğa inanıyorum ki en güzel cevabı Ereğli halkı verecek. Artık yeter, çok acı yaşadık ve bu acılarımın temelinde Ereğli’ye hizmetim yatıyor. Ne dersiniz birlikte bu mağduriyet, ihanet ve adaletsizliğin kazananı olmaya? Türkiye’de bir ilki başaracağız. Ben inanıyorum, biz kazanacağız, Ereğli kazanacak! Sizleri seviyorum” dedi.

Editör: Manşet67 Haber