Kdz. Ereğli Eski Belediye Başkanı Murat Sesli, “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Proje ile Kdz. Ereğli’yi İnşa Edeceğiz” sloganıyla açıklamaya başladığı projelerin ilki olan Kent Meydanı Projesiini Kdz. Ereğli halkının beğenisine sundu.  

Kdz. Ereğli’nin bugününü değil, 100 yılını planladıklarını söyleyen Kdz. Ereğli Eski Belediye Başkanı Murat Sesli, Kdz. Ereğli’ye vizyon kazandıracak Kent Meydanı Projesi’ni kendisi seslendirerek halka tanıttı.  

Sesli’nin açıkladığı Kent Meydanı Projesi’nde; 24.500 metrekare alana 4 bin araç kapasiteli 4 katlı otopark yapılarak, engelli araç ve şarj istasyonları yer alacak.  Aynı zamanda yer altı çarşısı olacak, Çarşıda 8 adet dükkan bulunacak.  

“Bu Cami Bildiğiniz Cami’lerden değil” 

Sesli, Kdz. Ereğli’de uzun süren tartışmalara yol açan Cami Projesi konusuna da son noktayı koydu. Sesli açıklamasında: “Cami ne denizin içinde, nede şehri kapatacak Kent Meydanı’nın göbeğinde olacak. Cami hem denizi görecek, hem de  Kent Meydanı alanında olacak” dedi. Ayrıca sadece Cami değil, aynı zamanda Külliye’si ve sosyal alanları da Cami içerisinde olacak.  

 Selçuklu dönemine ait mimariden esinlenen Cami’nin altında her gün saat 06.00-09.00 saatleri arasında ücretsiz limitsiz çorba ikramı, her öğlen 4 çeşit yemek dağıtımı yapılacak. 

Yine Cami altında, İhtiyaç sahibi aileler için belediye market kurulacak. Her ay 5 bin TL'lik kartla ihtiyaç sahiplerine alışveriş hakkı tanınacak. Vatandaşlar alışverişlerini diledikleri gıda da kullanabilecekler. Özellikle kuru kumanya dışında bebek bezi, bebek maması, zeytin, peynir gibi ürünler de olacak.  

Ulusal firmalar ile anlaşma yapılarak bir mağaza oluşturulacak. Yine ihtiyaç sahibi aileler alışveriş kartları ile dilediği ürünü alabilecek. İkinci el kıyafet yer almayacak.  

“Cenazesi olan vatandaşlar yemek ve misafir ağırlama derdine düşmeyecek” 

 Sesli, açıkladığı mega projesinde Taziye Evi’ne de yer veriyor. Burada cenaze sahibi adına ücretsiz yemek ikramı, Kur'an'ı Kerim okuması gibi hizmetler verilecek. Aynı zamanda dini anlamda yapılacak olan etkinlik ve seminer gibi organizasyonlara ev sahipliği yapacak.  

“Şehrin göbeğinde 24 saat açık kütüphane” 

Sesli, gençleri çok önemsediğini bu sebeple Külliye adı altında 24 saat açık kalacak bir Kütüphane yapacaklarını ve burada gençlerin özellikle ders anlamında faydalanabilmesini amaçladıklarını söyledi. Kütüphanede ödev çıktısı, bilgisayar hizmeti de olacak. Aynı zamanda gençlere ücretsiz çay, simit ikramı olacak.  

 Kdz. Ereğli’nin Heliport Alanı Olacak 

Kent Meydanı Projesi’nin en dikkat çeken kısmı Belediye Binasının üzerinde ki Heliport Pisti oldu. Öncelikle acil durumlarda kullanılmak için helikopter pisti yer alan projede Kaymakamlık binasının yanında olması sebebiyle halkın rahat ulaşabileceği bir alan da olmuş olacak. Aynı zamanda kamusal hizmetlere kolay erişim sağlanması amaçlanıyor.  

Dışarıdan gelen misafirler için turizm danışma ofisini hayata geçirerek, gerektiği anda rehberlik edebilecek bir ofis oluşturulacak. Misafirler, Kdz. Ereğli'ye dair tüm bilgileri buradan temin edebilecek.  

  

Yöresel ürünler pazarında bölgeye has satışı gerçekleştirilebilir ürünler olacak. Yaşlılar ve Gençler evi yine Kent Meydanı Projesi içerisinde olacak.  

Tüm bunların yanında  Kdz. Ereğli festival gibi tüm büyük organizasyonların yapılabileceği bir meydana sahip olacak.

Whatsapp Image 2024 02 04 At 19.04.07 (3)

Whatsapp Image 2024 02 04 At 19.04.06 (1)

Whatsapp Image 2024 02 04 At 19.04.05 (2)

Whatsapp Image 2024 02 04 At 19.04.05 (1)

Whatsapp Image 2024 02 04 At 19.04.04

Editör: Sudenaz Bolatcan