Kaza yapıp uyuşturucu ile yakalandı... Kaza yapıp uyuşturucu ile yakalandı...

Bolu’da, Türk Sağlık-Sen, kentte bulunan hastanelerde işçi statüsü ile 25 yıldır çalışan 400 işçinin öğle izinlerinde kullandıkları dinlenme süreleri nedeniyle haftada 5 saat eksik mesai yapıldığını gerekçe göstererek Bolu Valiliği’ne şikayette bulundu. Şikayet dilekçesinde işçilerin kamuyu zarara soktuğu, usulsüz iş ve işleme neden oldukları öne sürüldü. Sendikanın şikayeti üzerine, eksik çalışma süresi kadar, işçilere saat 17.00’den sonra ve hafta sonları ek mesai konuldu. Sağlık Mahallesi’nde bulunan İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi önünde toplanan işçiler, kendilerine yönelik yapılan şikayet sonrası ek mesai konulmasına tepki gösterdiler. ‘İş barışını bozmayın’, ‘İşçi düşmanı gibi davranmayın’ yazılı pankartlar taşıyan sağlık işçileri, Türk Sağlık-Sen’in kendilerini şikayet etmesi nedeniyle tepkilerini dile getirdi.

Hastane önünde toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Öz Sağlık-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Hacer Çınar, 25 yıldır çalışan yaklaşık 400 işçinin kamuyu zararla sokmakla suçlandığını belirterek, “Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanlığı tarafından Bolu Valiliği’ne yapılan bir başvuru ile ilimizdeki sağlık kurumlarında veri giriş personeli ve benzer görevleri yerine getiren emekçi arkadaşlarımızın tamamı kelimenin tam manası ile şikayet edilmiştir. Kendisi de bir emek örgütü olan Türk Sağlık-Sen Bolu Şubesi’nin hangi amaca hizmet ederek yaptığını bilmediğimiz ve hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bu davranışını sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş Bolu Şube Başkanlığı olarak hiçbir nedene, sebebe ve gerekçeye dayandırmadan şiddetle kınıyoruz. 25 yıldır bu şekilde çalışan yaklaşık 400 işçiyi, kendi üyelerinin mızmızlığı, iş yükünden kaytarma telaşı ve baskısıyla “kamuyu zarara sokuyorlar, usulsüz iş ve işleme neden oluyorlar” suçlaması ile soruşturmaya konu etmek bir sendikaya hiç ama hiç yakışmamıştır. Bu kurumlar ilgili denetimlerden, incelemelerden geçen kamu kurumlarıdır. Burada 25 yıldır süregelen çalışma biçiminin usulsüzlüğünü söyleyebilmek ve bunu şikayete konu etmek de Türk Sağlık Sen’e nasip olmuştur. İşçi olarak bizim alnımız ak, kazancımız helal, işe geldiğimiz gün süresince aldığımız ücretlerimiz ise anamızın ak sütü kadar temizdir. İşçi- memur ayrımı yapıp, kurumlardaki iş barışını bilerek isteyerek bozan bu sendika, şikayetini geri almadığı sürece tüm kurumlarda, tüm birimlerde yaşanması muhtemel olayların da tek sorumlusudur” diye konuştu.

Çınar ve beraberindeki sendika üyesi işçiler Türk Sağlık-Sen İl Başkanlığı önüne siyah çelenk bıraktılar. 665F0787F04D5Cd5A1Be627C

Editör: Haber Merkezi