Zonguldak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada,  İl genelinde 19 Kasım 2023 tarihinde özellikle Kdz. Ereğli'de meydana gelen sel felaketi nedeniyle 7269 sayılı Kanun gereği Afet Bölgesi ilan edildiğini, diğer ilçelerin içinde kanun kapsamında tespit çalışmaları devam ettiği hatırlatıldı. 
Bu kapsamda 7269 sayılı Kanun gereği Afet Bölgesi ilan edilen yerler için Gelir İdaresi Başkanlığından, Vergisel Yükümlülükler, bildirimler, Sosyal Güvenlik Kurumundan Her türlü Primler ve bildirimlerin ertelenmesi esnafın kredilerin vadesinin ertelenmesi ve yeni krediler yardımlar konularında ilgili bakanlıkların duyuruları beklendiği belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bu konularda ilgili bakanlıklara oda olarak yapılmasını talep ettiğimiz konular yazılı olarak bildirim yapılmıştır. Sel nedeniyle esnaflarımızın ticari malları ve ticari defterleri de zarar görmüş olabilir. Zarar gören mallar veya defterler için yapılması gereken işlemler söz konusudur.

Prof. Dr. Güner Dağlı, Babalar günü mesajı yayımladı... Prof. Dr. Güner Dağlı, Babalar günü mesajı yayımladı...

MAĞDURİYET YAŞAMAMAK İÇİN
İleri de eksik müracaat nedeniyle mağduriyet yaşamamak için vergi mükelleflerin mutlaka mali müşavirlerine bilgi vererek yasal işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Selde zayi olan emtia, demirbaş, makine teçhizatlar söz konusu ise mükelleflerin bağlı olduğu vergi dairesini dilekçe ile müracaat ederek takdir komisyonundan zayi olan malların ve diğer varlıkların takdiri ve tespitinin istenmesi gerekmektedir. Dilekçelerine de; zayi olan malların (Ticari mallar, hammadde, yardımcı madde, mamul madde Vb.), Demirbaşlar, Araçlar, Tesis ve Makinalarilişkin liste, İtfaiyeden, Belediye Zabıta Müdürlüğünden alınacak tespit tutanağı, Selde kaybolmuş veya bozulmuş ticari defterler ve belgeler, (Kullanılmış veya boş fatura ve benzeri vesikalar)eklemeleri gerekecektir.

BAŞVURULARINIZI YAPIN
Selde zarar gören mallar için vergi dairesi ve/veya mal müdürlüklerine müracaat edilerek tespitlerin yaptırılması gerekmektedir. Ticari defter ve belgeleri selden zarar gören ticari işletmelerin ileride mali ve hukuki sorunlarla karşılaşmamak için 15 gün içinde yetkili ticaret mahkemesinde dava açması gerekmektedir. Selden mağdur olan mükelleflerin ayrıca vergi yasaları yönünden mağdur olmamaları için önemli bir işlemdir. Aksi takdirde inceleme veya denetim için ticari defterler istendiğinde defterleri ibraz etmeme nedeniyle cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir. Özetle Vergi Mükelleflerinin; 1- Vergi Dairesine Takdir Komisyonu başvurulması 2- Zarar Ziyan ve kayıplar için Mal Müdürlüklerine başvurulması 3- Afat, İtfaiye Vb. Kurumlarından alınacak tevsik edebilecek belgelerin temin edilmesi 4- Kaybolan defter ve belgeler için Mahkemeden zayi belgesi alınması, gerekmektedir. Sel Felaketinden zarar gören Esnaflarımızın mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi için Zonguldak Mali Müşavirler Odası olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu bildirir, Afet dolayısıyla Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bir daha böyle felaketlerin yaşanmamasını temenni eder saygılarımızı sunarız.

Editör: Manşet67 Haber