Diyetisyen İrem Şerolar, sağlıklı kilo vermeyi engelleyen durumları tek tek sıralayarak, kilo kaybetmenin formüllerini açıkladı.

Yavaş kilo verenler dikkat!

"Kilo kaybımı bir türlü hızlandıramıyorum" diyenlerin öncelikle bir iç hastalıkları hekimine giderek detaylı kan tahlili değerlendirmesi yaptırmalarını öneren Dyt. Şerolar, "Tiroitler, tiroit antijenleri, kan şekeri regülasyonu, insülin direnci, düşük şeker (hipoglisemi) gibi hastalıklara sahip olabilirsiniz. Sonrasında kan değerlerinizdeki vitamin ve mineral değerlerine baktırmak, düşük olanlara göre beslenmenizi planlayıp gerekli takviyelere başlamanız metabolizma hızınıza en güzel destekçiler olacaktır" diye konuştu.

İşte kilo vermeyi engelleyen nedenler!

Dyt. Şerolar, sağlıklı kilo vermeyi engelleyen diğer durumları ise şöyle sıraladı:

"Kandaki düşük D vitamini, B12 seviyeleri.

Demir eksikliği anemisi.

Sedanter ve hareketsiz yaşam ( oturarak çalışma- araç kullanma).

Kortizol kullanımı.

Düzensiz uyku.

Stres.

Sürekli tartıya çıkmak.

Sık seyahat yapmak, düzen kuramama durumu.

Yüksek şeker tüketimi.

Alkol kullanımı."

Sağlıklı kilo vermenin formülü ne?

Gazete Damga'nın Sağlık Haberleri kategorisinde yayınladığı habere göre Dyt. Şerolar, sağlıklı kilo kaybı formülünü ise şu şekilde anlattı:

"Kişiler en doğru kilo kaybı için kaliteli karbonhidratlardan (tam buğday, un veya ekmeği, yulaf, bulgur, karabuğday gibi), sağlıklı pişen protein grubundan (ızgara, haşlama, fırın vb.) ve sağlıklı yağ grubundan (zeytinyağı, çiğ kuruyemişler, zeytin, avokado vb.) oluşan, o anki ağırlıklarına göre kalorisi planlanmış kısıtlı değil, zengin açlık hissetmedikleri bir program uygulamalıdırlar. Buna ek olarak günlük olarak hareketin/ egzersizin arttırılması hem kas korunumu için hem de kilo kaybı için en güzel destek olacaktır."

Katı’nın istifası kabul görmedi… Katı’nın istifası kabul görmedi…

Metabolizma hızının kişinin günlük hareketine, yaptığı spora, yaşına, genetik yatkınlıklarına, sahip olduğu hastalıklara kullandığı ilaç ve takviyelere göre değiştiğini vurgulayan Dyt. Şerolar, bu konunun her birey için ayrı konuşulması gerektiğini işaret etti. 
Kaynak: gazetedamga.com.tr