Ereğli’de 2 gün önce dünyaya gelen kuzunun sahibi, kuzunun dışkısını yapamadığını fark edince ERVET veteriner kliniğine getirdi. Yapılan muayenesinde rektum çıkışı olmadığı belirlenen kuzu ameliyata alındı.

Ameliyatı başarılı geçen kuzunun tedavisinin tamamlandığı ve 22 Şubat Çarşamba günü sahibine teslim edileceği ifade edildi.

Kuzunun durumu ile ilgili olarak açıklamada bulunan ERVET Veteriner kliniği sahibi Hüseyin Demircan “Şimdi bu kuzumuz dün telefonla sahibi bize ulaştı. 2 günlük bir kuzumuz. Doğduğunda dışkılamasını yapmadığını görmüş. Muayene ettiğinde de kendince eliyle. Rektum dediğimiz dışkı yapılacak deliğin olmadığını fark edince bize telefona ulaşmış. Bizde acil olarak bize gelmesini istedik. Yavru kuzu ve buzağılarda olan atresia ani dediğimiz rektum bölgesinin yani dışkının dışarıya çıkış bölgesinin olmayışı hastalığıdır. Ameliyatla sonradan dışkı yapabileceği yeri açıyoruz ve daha farklı bir rektum oluşturuyoruz. Bu ufaklıkta inşallah güzel bir ameliyat geçirdi. Bu aslında hayvan sahipleri tarafından ölüme terk ediliyor maalesef hani çok tedavisi yoktur deyip bekleniyor. Ama sağ olsun sahibi çok duyarlı bir insandı, bize getirdi ameliyatını oldu. Şuanda ki durumu güzel 2 gündür dışkı yapmadığı için biz bol bol dışkı yaptırıyoruz basınçla beraber birazdan serum tedavisi de uygulayacağız. Yarın annesi ile beraber tekrar çayırlarda koşmasını bekliyoruz” dedi.

Editör: Sinan Kabatepe