Ereğli’de öğrenim gören öğrencileri yıllardır güvenli bir şekilde okullarına ve evlerine taşıdıklarını ifade eden Umum Servis Araçları Derneği başkanı Muhammet Başkan, 5 yıldır da Bahçeşehir Koleji öğrencilerini güvenle taşıdıklarını ancak, okulun servisi kendilerinin yapacağını belirterek servis aracı aldığını, ancak bu servis araçlarının kanuna ve usule uygun olmadığını maddeleriyle sıraladı.  

Bahçeşehir Koleji’nin bu hamlesinin rant sağlamak olduğunu kaydeden Başkan “5 yıldır Bahçeşehir Kolejinin servisini yapıyoruz. Bahçeşehir koleji isim hakkını alan yetkili bunu rant kapısına çevirmektedir”

ŞOFÖRLERİNM İZİN BELGELERİ YOK

“Söz konusu servis araçlarında çalışan şoförlerin izin belgeleri bulunmuyor. Araçları usulsüz. Bizim araçlarda bulunan koltuk sensörü, araç içi kameraları maalesef bulunmuyor. OKUL TAŞITI olmamasına rağmen araçlara OKUL TAŞITI yazılamaz. Araçların ruhsatında 16 kişilik olup 18 koltuk olması, rehber personelinin olmaması kanuna aykırı”

ARAÇLAR KOMİSYONDAN GEÇSE BİLE!...

“Öğretmen ve velilere yapılan baskı olduğunu duyum aldık. Velilerin bu araçları kabul etmemesi durumunda çocuklarını okuldan almalarının söylendiği iddiası bize geldi. Diğer yandan kuruma ait araçların evraklarının ve almak istedikleri D4 yetki belgesi başvurularının ilçe trafik komisyonundan geçmeyeceği, geçse bile belgenin 4-5 ay sürecek süreç sonrasında çıkabileceğini bizler çok iyi biliyoruz. Deneyimsiz, B sınıfı araç sürücülerinin olması, okul saatlerinin değiştirilip araçlara ilkokul ve lise olmak üzere 2 servis yapılacağı, yapılacak bu sisten velilere de sıkıntı yaşatacaktır”

UMUM SERVİS ARAÇLARI DERNEĞİ ÖĞRENCİSİNDEN MESULDÜR

“Karadeniz Ereğli Umum Servis Araçları Derneği, 120 adet ‘S’ plakalı servis aracı ile taşıdığı öğrencisinden her hangi bir durum söz konusu olduğunda mesuldür. Bahse geçen konulardan dolayı söz konusu araçlar aldığı belgeyle Ereğlİ belediyesi hudutlarından maksimum 4 nokta belirleyerek öğrenciyi toplayabilir, ancak okul adına yaptığı öğrenci ve personel servisinden PARA talep edemez. Para talep etmesi kanunen uygun değildir.

YOL EREĞLİ BELEDİYESİNE, KAMPÜS ALAPLI BELEDİYESİNE…

“1998 yılından bu yana Ereğli belediyesinin vermiş olduğu ‘S’ plakası ile servis hakkı Ereğli Umum Servis Araçları Derneği’ne aittir. Bahse geçen okulun yolu Ereğli Belediyesinden geçerken, kampüs alanı Alaplı ilçesine bağlıdır. Bu konu ile alakalı okul yetkilileri Ereğli ve Alaplı ilçe belediyelerinden bilgi alabilirler.  Velilerimize bir kez daha seslenmek istiyorum. Para talep edemez. Aldığı belgelerde okul personelini ve öğrencisini ücretsiz taşımayla yükümlü ve okul ücretlerine hiç bir şekilde yansıtamaz”

Editör: Sinan Kabatepe