Asgari ücretle ilgili masadaki rakam ise çalışanları bir nebze olsun sevindirecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın ilk iş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu toplantıya çağıracağı belirtiliyor. Komisyon başkanlığını Bakan Işıkhan yaparken, işçileri temsilen Türk-İş, işvereni temsilen de TİSK masada olacak. Böylece milyonları ilgilendiren asgari ücret zammı ilgili süreç de başlamış olacak.

Sadece asgari ücretlileri değil işsizlik maaşı, iş göremezlik ödeneği ve staj parası gibi ödemeleri de etkileyen asgari ücret değiştiğinde birçok ödeme ve aylık da değişecek. Yeni ücret 1 Temmuz'dan itibaren yılsonuna kadar geçerli olacak şekilde tespit edilecek.

En etkili veri enflasyon oluyor. Burada 6 aylık enflasyon verisi önem kazanıyor. Yine kamu işçilerine yapılacak toplu sözleşme zammı da etkili olacak kararlar arasında. Burada yüzde 40-45 gibi bir ilk 6 aylık artış oranı konuşuluyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANACAK?

Asgari ücrete ilk 6 aylık enflasyon yansıtılırsa, bu tahmine göre halen 8 bin 506 lira 80 kuruş olan net asgari ücret 10 bin 329 lira 80 kuruşa yükselecek.  Eğer refah payı da eklenirse bu durumda artış yüzde 30 ya da 35'i bulabilecek.

Geçen yıl Temmuz'daki gibi yüzde 30'luk bir ara zam yapılırsa, net asgari ücret 11 bin 58 liraya çıkacak. Yüzde 35'lik bir zam ise net asgari ücreti 11 bin 484 liraya taşıyacak. Bu arada asgari ücretten vergi alınmaması uygulaması da devam edecek.

ASGARİ ÜCRET İÇİN MASADA 3 SEÇENEK VAR

Temmuz ayı için asgari ücrete yapılacak zamla ilgili masada 3 ayrı seçenek var. Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda net asgari ücret 11 bin 58 lira olacak. Asgari ücrete yüzde 35 zam yapılırsa asgari ücret net 11 bin 483 liraya çıkacak. Asgari ücrete yüzde 40 zam yapılması durumunda ise asgari ücret 11 bin 908 lira olacak.

Editör: Sinan Kabatepe