Çalışanlarınıza vereceğiniz hediyeler ise çalışma motivasyonu arttırmak açısından önemlidir. Ancak istenen etkiyi alabilmeleri için firmaların kurumsal hediye seçiminde mümkün oldukça özenli olmaları gerekmektedir.

Kurumsal hediye kutusu nasıl olmalı?” sorusuna yanıt bulmakta zorlanıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Kurumsal Hediye Nasıl Seçilir?

Kurumsal hediye seçiminde dikkat edilmesi gereken farklı faktörler bulunur. Ancak işletmenize uygun en ideal hediyelere karar vermek için öncelikle bütçenizi belirlemenizde fayda vardır. Bu sayede bütçenize uygun hediyeleri görüntüleyebilir ve böylece seçenekleri azaltmış olursunuz.

Bütçenize uygun seçenekler arasından karar verirken kullanıcı kitlesini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Hediye sahiplerinin ihtiyaçlarına uygun hediyeler vermek önemlidir. Örneğin; bir teknoloji firmasının ajanda yerine USB bellek içerikli bir hediye kutusu hazırlaması kurumsal kimliklerine uygun hareket ettiklerinin bir göstergesi kabul edilebilir.

Kurumsal hediye seçerken hediyelerin teslim şekline dikkat edilmesinde ve zamanlamanın buna göre belirlenmesinde fayda vardır. Bilhassa özel günler için alınan hediyeler elden verilecekse ihtiyaç duyulan tarihten en az 2 hafta önce kurumda bulunmasında fayda vardır. Unutmamalısınız ki özel bir günde verilmesi gereken hediyenin gecikmesi, işletmenizle ilgili yanlış düşüncelerin oluşmasına neden olabilir.

Kurumsal Hediye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal hediye seçiminde bazı ipuçlarını göz önünde bulundurarak hedef kitlenize uygun alımlar yapmanız daha kolay olur.

·        Kurumsal hediye seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu hedef kitleyi tanımaktır. Özellikle küçük bir grup için hediye seçecekseniz her bir çalışan ya da müşteri için ayrı hediyeler seçmeyi düşünebilirsiniz. Yeni yıl gibi özel bir gün için çok sayıda hediye almayı düşünüyorsanız hemen herkesin beğeneceği alternatiflere yönelebilirsiniz.

·        Satın alacağınız hediyenin amacını belirlemeye özen göstermeniz önemlidir. Bir müşterinizi memnun etmek ya da çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak için seçeceğiniz hediyeler birbirinden farklı olacaktır.

·        Özellikle çok sayıda hediye alınacaksa hediye seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi bütçe olacaktır. Bütçeniz sınırlıysa tercihinizi daha küçük hediyelerden yana kullanabilirsiniz. Ancak bu esnada kaliteden kesinlikle taviz vermemelisiniz.

·        Kişiselleştirilmiş hediyeler hediyeyi verdiğiniz kişinin kendisini daha özel hissetmesini sağlayacaktır. Bu nedenle hediyenin üzerine çalışanın ya da müşterinin adını soyadını veya mesleğini yazmak gibi ufak kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.

·        Eğer doğru bir hediye seçimi yapmışsınız çalışanınız ya da müşteriniz vermiş olduğunuz hediyeyi sık sık kullanacaktır. Hediyeyi her kullandığında işletmenizi hatırlayacağını unutmamalısınız. Düşük kalitede bir hediye verirseniz işletmenizin kurumsal imajını kötü etkileyebilirsiniz.

·        Kurumsal hediyede hediye kadar paketi de önemlidir. ne kadar güzel ve kaliteli bir hediye seçmiş olursanız olun buruşuk bir hediye paketiyle verildiğinde hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle müşterilerinize ya da çalışanlarınıza vereceğiniz hediyenin şık bir şekilde paketlenmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Kurumsal Hediye Önerileri

Kurumsal hediye seçiminde işletmenizin imajını doğru bir şekilde yansıtmanız oldukça önemlidir. Bu aşamada kaliteli bir firma ile çalışarak müşterileriniz ve çalışanlarınız için hediye kutuları hazırlamayı deneyebilirsiniz. Bu kutular içerisinde yer alabilecek ürünlere karar verirken bazı önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

·        Özel Tasarım Ürünler: Üzerinde firmanızın logosunun da bulunacağı özel tasarımlı bir set oldukça memnun edici olacaktır. İçerisinde kalem, ajanda, USB bellek gibi çeşitli ürünler yer alabilir. Ayrıca son zamanlarda termos ve fincan hediyelerin de son derece popüler olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Çok sayıda hediye alacaksanız ve bütçeniz sınırlıysa logolu kalem ve defterler ideal birer seçim olabilir.

·        Atıştırmalıklar: Son zamanlarda kurumsal hediye kutuları içerisinde yer alan atıştırmalıklar ön plana çıkmaktadır. Özellikle iletişim ya da teknoloji alanında hizmet veren işletmeler kahve, çikolata, bitki çayı gibi ürünlerden oluşan paketler satın alabilirler.

·        Sürdürülebilir Ürünler: Son yıllarda işletmelerin sürdürülebilirliğe sağlamış oldukları katkı rakiplerinden bir adım öne geçmeleri konusunda yardımcı olmaktadır .hediye seçimi esnasında sürdürülebilirliğe katkı sağlayan hediye seçeneklerine öncelik vermenizde fayda vardır.

·        Teknolojik Ürünler: Teknolojinin gelişmesi, hemen herkesin günün önemli bir zamanında teknolojik ürünler ile içli dışlı olmasını sağlamıştır. Bu nedenle hediye seçimi olarak teknolojik ürünlerden faydalanmak mantıklı olabilir. Özellikle kaliteli ve kapsamlı bir hediye kutusu hazırlamayı planlıyorsanız içerisine akıllı saat, kablosuz şarj cihazı, USB bellek gibi alternatifleri ekleyebilirsiniz.

·        Gelişim Ürünleri: Çalışanlarınız için ilgi alanlarına yönelik eğitim ürünleri harika bir hediye olabilir. Çeşitli kitaplar ya da online eğitimler hediye etmeyi düşünebilirsiniz.

Kurumsal Hediye Nereden Alınır?

Piyasada kurumsal hediye almak için tercih edebileceğiniz çok sayıda alternatif bulunur. Ancak unutmamalısınız ki seçmiş olduğunuz hediye, firmanızın kurumsal imajını güçlendirmek açısından önemlidir. Bu nedenle tercih ettiğiniz hediyenin özel ve kaliteli olmasına özen göstermeniz önemlidir.

Hazır ve özelleştirilebilir kurumsal hediye kutularını iş dünyası ile buluşturan 1 Yaşam Kutusu, çalışanlarınız, ortaklarınız ve işbirliği içerisinde olduğunuz firmalara sunabileceğiniz çeşitleri ile sizlere memnuniyet odaklı hizmet sunmaktadır.

Zengin hediye yelpazesi ile farklı sektördeki firmalara uygun hediye seçenekleri sunan 1 Yaşam Kutusu, kişiselleştirilmiş hediyeleri de bulundurmaktadır. Bu sayede müşterilerinize ve çalışanlarınıza özel olduklarını hissettirebilirsiniz.

Editör: Bayram Tomakin