Eskişehir'in Odunpazarı semtinde yer alan Eskişehir Kurşunlu Camisi ve Külliyesi, tarihi değeriyle dikkat çekiyor. Bu külliye, Tarihi Odunpazarı Evleri ile birlikte bir bütün oluşturuyor ve ziyaretçilerini geçmişe unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Kurşunlu Külliyesi’nin Tarihçesi

Kurşunlu Külliyesi, Osmanlı dönemine ait bir yapıdır ve 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin vezirlerinden olan Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan külliye, kurşunla kaplı kubbesiyle dikkat çekmektedir. Külliye içinde bulunan diğer binaların tamamı ise aynı şekilde vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517-1525 yılları arasında inşa edilmiş ve muhtemelen 1525 yılında tamamlanmıştır. Külliye'nin mimarı ise muhtemelen Mimar Sinan'dan önce mimarbaşı olan Acem Ali'dir. Acem Ali, Osmanlı mimarlığında adı bilinen ilk mimarbaşı olarak bilinir.

Kurşunlu Camii, kare planlı ve beş bölümlü bir yapı

Külliye, cami, şadırvan, zaviye, talimhane, harem, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan oluşmaktadır. Kurşunlu Camii, kare planlı ve beş bölümlü bir yapıdır. Külliye içinde yer alan diğer binalar ise çeşitli sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin, kervansarayda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca külliyenin bir bölümü kütüphane olarak kullanılmakta ve bir başka bölümünde ise dünyada açılan ilk Lületaşı Müzesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Osmanlı döneminde eğitim görenlerin konakladığı odalar günümüzde atölyeler olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: Eskişehir Haberleri

Editör: Bayram Tomakin