TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne bağlı ocakta, galeri açma çalışması yapan taşeron firma çalışan 8 maden işçisi, metan gazı zehirlenmesi ve göçük sonucu yaşamını yitirdi. Şehit madenciler, facianın 11’inci yıl dönümünde ‘kuyubaşı’ olarak tabir edilen ocak girişinde sabah vardiyası öncesi dualarla anıldı. Törene, Kozlu Müessese Müdürü Nurettin Yılmaz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Yener Aslanbuğa, Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakıcı, şube yöneticileri ve maden işçileri katıldı. TTK Kozlu Müessese Müdürü Nurettin Yılmaz, 11 yıl önce hayatını kaybeden 8 maden işçisini rahmetle andıklarını ifade ederek, ailelerine, yakınlarına ve tüm madenci camiasına başsağlığı dileğinde bulundu.

ARSLANBUĞA: ‘MADENLERDE TAŞERON İSTEMİYORUZ’

GMİS Genel Sekreteri Yener Aslanbuğa da 11 yıl önce Kozlu’da yaşanan facia ile yüreklerinin yandığını ifade ederek, 8 maden şehidini sevgi, saygı ve şükranla andıklarını söyledi. Madenlerde taşeron istemediklerini ifade eden Arslanbuğa, “Bizler yerin metrelerce altında canımızı ortaya koyarak taşkömürünü ülke ekonomisine kazandırmak için mücadele veriyoruz. O nedenle iş sağlığı ve güvenliğinin bizler için önemi ve kıymeti büyük. Maden ocaklarında taşeron belasının olmayacağını 8 madenci kardeşimizi kaybetmeden önce de söyledik. Madenler devlet eliyle işletilmelidir. Bunun sonucunda Somada, Karadon’da, Ermenekte ve burada ağır bedeller ödedik. Yaptığımız mücadele ve ödediğimiz bedeller sonucu taşeron belasını devlet ocaklarından attık. Bunun için maalesef bedeller ödedik. Maden işçisi artık bedel ödemek istemiyor. Maden işçisi, iş sağlığı ve güvenliğinin tam anlamıyla uygulandığı ocaklarda ülkesi için üretmek istiyor.” dedi.

‘2 BİN İŞÇİ SÜRECİ ÇOK UZADI’

Katılımı düşük bayramlaşma! Katılımı düşük bayramlaşma!

TTK’ya alınacak 2 bin işçi ile ilgili maden işçilerine bilgi veren Arslanbuğa, “İşçi alımı ile en önemli eksiklerimizden biri olan işçi açıklarımız konusunda biraz olsun rahatlamış olacağız. Ancak bu sayı kesinlikle yeterli değildir. 2 bin işçi alınacağı duyurusundan bugüne bile gelecek işçi kadar hatta belki de daha fazla arkadaşımız emekli olmuştur. Bu süreç çok uzadı. Bizler Genel Başkanımız Hakan Yeşil ve Genel Merkez Yöneticileri olarak daha fazla işçi alınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TTK’yı yaşatmak, üretimi attırmak, iş sağlığı ve güvenliğini tam anlamıyla sağlamak için işçi açıklarımızın acilen giderilmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 8 madenci kardeşimizi rahmetle anıyor, ailelerine ve tüm madenci camiamıza başsağlığı diliyorum. Sizlere kazasız belasız çalışmalar diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından şehit maden işçileri için Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi.

3-18

4-13

Editör: Manşet67 Haber