Zonguldak’ın Ereğli İlçe Kaymakamı Mehmet Yapıcı, “20’nci yüzyılın hatta 21’inci yüzyılın lideri kabul edilen tüm dünyanın sevgi ve saygı duyduğu Büyük Önder Atatürk’ü tanımak onun söylediklerini, yaptıklarını incelemek, yaşadığı zamanı değerlendirmek, sözlerindeki derinliği kavramak bizlerin vazifesi olmalıdır” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı, ülke genelinde olduğu gibi Karadeniz Ereğli İlçesinde de görkemli, bir o kadar da heyecanlı kutlandı.
Dün (28 Ekim) Resmi kutlamalar kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Bugün de saat 09.30’da Kaymakam Yapıcı’nın, makamında tebrikleri kabul etmesi ardından bu dönemki hazırlıkları üstlenen Merih Şuğle Ortaokulunca hazırlanan program kapsamında Sahil Bandındaki geçit törenine geçildi.
Kaymakam Yapıcı, beraberinde Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur ve Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık eşliğinde, askeri araç üzerinde töreni izleyenlerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.
Kaymakam Yapıcı, törende yaptığı konuşmada, Osmanlı’dan gelen süreçte Kırım, Osmanlı-Rus, Yunan, Trablusgarp, Balkan, Birinci Dünya Savaş ve Kurtuluş Savaşı gibi yedi büyük savaşta mücadele verildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
KAZANILAN TEK ZAFER…
“Bu savaşlardan yalnız sonuncusu zaferle bitmiştir. Ama bu zafer, vatandaştan yalnız canını ve kanını istememiştir. Onun atını, arabasını, çorabını, kağnısını, keten bezini, pencere demirini alarak bu savaş kazanılmıştır. Savaş yılları Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomisini tümden harap etmiş, ekin tarlada çürümüş; toprak tohumsuz, evler erkeksiz kalmıştır. Kağnıya ve sabana koşulacak hayvan, çiftin sapına yapışacak erkek yokluğunda çifte, hayvan yerine kadınlar koşulmuştur. Savaş yılları, Türk aydınlarının en yiğit, en idealist, en eğitimlilerini ölüme sürmüş, onlar geri gelmemiştir.
Cumhuriyet ilân edilince memlekette yatırıma harcanacak sermaye ve ekonomik hayatı idare edecek eğitilmiş insan yoktur. Üstelik bütün bu çileye sabreden Türk milleti ‘İdraksiz Türk’ denilerek aşağılanmaktadır. Türk milleti için kara günlerdir o günler. Asırlar sonra Türk adını vererek Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu'nu kurdu. İbrahim Çallı'ya Ergenekondan Çıkış tablosunu yaptırdı. Türk Tarih Tezi'ni hazırlattı. Anadolu da kazı çalışmaları yaptırıp, Türklüğün izlerini buldurdu. Petrol Ofisine Göktürk simgesi Bozkurt logosunu koydu. Her konuşmasında Türklük vurgusu yaptı. Anadolu'nun 7 bin yıldır Türk Beşiği olduğunu hep vurguladı. Türklüğün ebedî olduğunu haykırdı. Türk devrimlerini Osmanlının son döneminde unutulan Türklük özüne dönerek yaptı. Türk'ü Türk yönetmelidir dedi. Türk kültürünü yaşamın her alanında hakimkılmak için çalışmalar yaptı. Anadolu'da, unutulmuş, sinmiş, hor görülmüş Türklüğü şahlandırdı. ‘Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ diyerek unutulmuş Türklüğü hatırlattı. Bir Türk Dünyaya bedeldir dedi. Dünyada en korkunç sömürge Bir milletin Kaynaklarının, servetlerinin çalınması değil, Beyinlerinin ve gönüllerinin çalınmasıdır. Eğer bir millet beynini ve gönlünü satmazsa gün gelir her şeyine kavuşur. Eğer zihinler ve gönüller köle olduysa o milletin kurtuluşu imkansızdır. Her sömürgede böyle sahte çağdaş, aydın takımı yetiştirilmiştir ve bunlar kendi kültürlerinden kopuk. Kendi milletinden halkından tiksinen, kendi kültürüne yabancı ama arada halkçılık edebiyatı yapan tipler yetişmiştir.
Türkiye’nin başına da bunlar bela edildi. Batıdan medet uman ya satılmıştır, vatansızdır, vatan hainidir.
21’İNCİ YÜZYILIN LİDERİNİ ANLAMAK…
Atatürk’ün 1919-1938 yılları arasında yaptığı mücadelenin Türk dili, Türk Tarihi,Türk Kültürü ve Türk adı etrafında şekillenmesi, milli siyaseti, milli hedefleri otaya koyması yapılan inkılabın bir Türk inkılabı olduğunu açık bir delilidir. Atatürk Türk İstiklal ve Cumhuriyet’ini, ahlak, bilgi, fazilet, iman, milli ruh, milli şuur ve milli ülkü sahibi olması gereken, Türk gençliğine emanet etmiştir. Bu gençliğin milli şuurdan uzak, yabancı hayranlığı, Türk düşmanlığı ve maddi menfaat hesapları içerisinde olması durumunda gerektiğinde kanını, canını vererek, milletini koruması tabii ki mümkün değildir.
Bir milletin İstiklalinin korunur halde olması için o milleti meydana getiren insanların birlik ve bütünlük içerisinde şuurlu bir şekilde hareket etmesi gereklidir. Birlik ve bütünlüğün tesisi için o ülkenin iç ve dış düşmanlara karşı dikkatli, uyanık ve güçlü olması gereklidir. 
Bunun içinse o milleti meydana getiren fertlerin aynı dili konuşmaları, aynı tarihi şuur etrafında birleşmeleri, Aynı konuda iman ve inanç sahibi olmaları, aynı kültür ve ülküyü benimsemeleri, ekonomilerinin tam bağımsız, devletlerinin milli olması, milletlerini milli bir kıskançlıkla korumaları şartları vardır. 
20’İNCİ, HATTA 21’İNCİ YÜZYILIN LİDERİDİR
Bütün bu bahsettiğimiz hususlar Türk Milliyetçiliğinin vazgeçilmez unsurları Atatürk inkılabının ise temel ilkeleridir. 20’nci yüzyılın hatta 21’inci yüzyılın lideri kabul edilen tüm dünyanın sevgi ve saygı duyduğu Büyük Önder Atatürk’ü tanımak onun söylediklerini, yaptıklarını incelemek, yaşadığı zamanı değerlendirmek, sözlerindeki derinliği kavramak bizlerin vazifesi olmalıdır. Atatürk, dehasıyla çağının en büyüğü olduğu gibi, düşüncelerini çağlar ötesine taşımayı başarmış eşsiz bir liderdir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor; tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”
HARİKA GÖSTERİLER
Okul öğrencilerinin günüm anlam ve önemine ilişkin şiir ve kompozisyon okuduğu törende, Atatürk’ün sevdiği danslar arasında yer alan Vals gösterisinde, kız ve erkek iki küçük çocuğunda yer aldığı grubun gösterisi ilgi ile izlendi. Efelerin heyecan ve coşkuyu yaşattığı gösteri ise zaman zaman ayakta alkışlandı.
GEÇİT TÖRENİ DE HALK TA KALABALIKTI
Protokol önünden başlayan geçit töreninde önce dans grupları, ardından Gaziler protokol önünden geçti. Daha sonra belirlenen sıraya göre Orta okul, lise ve dengi okulları, sivil toplum kuruluşlarının geçişleri sırasında havaya konfetiler püskürtüldü, kırmızı, beyaz renklerde uçan balonlar bırakıldı.
AK parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin ile Ereğli Ağır Ceza Başkanı ve Komisyon Başkanı Aynur Çelik, A protokol eşleri, silasi parti başkan ve temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş başkan ve yöneticileri ile kalabalık vatandaşın izlediği törenin ardından Kaymakam yapıcı, programı hazırlayan komiteyi kutladı.

WhatsApp Image 2023-10-29 at 18.17.56

WhatsApp Image 2023-10-29 at 18.17.55

WhatsApp Image 2023-10-29 at 18.17.48

Editör: Can Özkan Kayabaşılı