Kaymakam Yapıcı mesajında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı, millet olarak varlığımızı güçlendiren ve umutlarımızı canlandıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı oluşturan bir milattır.

Vatanına, istiklaline, milli ve manevi değerlerine uzanan tehditlere canı pahasına karşı koyan Türk Milleti, Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi ile genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle tek vücut olarak birbirine kenetlenmiş, var oluş mücadelesini yedi düvele karşı kazanılan büyük zaferle taçlandırmıştır.

19 Mayıs 1919’da tutuşturulan bu meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bu ışığı yarınlara taşımak için hepimize özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize bugün büyük görevler düşmektedir.

Gençlerimize güveniyor, üstlerine düşen tarihi rolü başarıyla yürüteceklerine yürekten inanıyorum. İnşallah, gençlerimiz, her hâlükârda, milli egemenliğimize ve bağımsızlığımıza gölge düşürmeyecek, Ay-yıldızlı al bayrağımızı dünyanın her yerinde şanla, şerefle dalgalandırmaya devam edecek ve tüm dünya Türk milletinin yeniden şahlanışına şahitlik edecektir. 

Bu duygularla, bu anlamlı günü gençlerimize ve milletimize bayram kılan, bizlere bu Vatanımızı ve Cumhuriyetimizi miras bırakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, istiklal mücadelemizin kahraman şehitlerini ve ebediyete uğurladığımız gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun.” dedi.

Editör: Sinan Kabatepe