WhatsApp Image 2023-09-13 at 13.50.36 (3) - Kopya - Kopya - Kopya - Kopya - Kopya

Yangın, akşam saatlerinde Ovacık ilçesine bağlı Geren köyü yakınındaki ormanda çıktı. Henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangını görenlerin ihbarı üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler sevk edildi. 2 helikopter, 11 arazöz, 2 su ikmal aracı, 2 dozer, 56'sı yangın söndürme işçisi olmak üzere 85 kişi alevlere müdahaleye başladı. 

VALİ YAVUZ: ŞU ANDA KARADAN MÜDAHALE EDİLİYOR

Ekran görüntüsü 2023-09-22 114028

 Vali Yavuz, havanın kararmasıyla helikopterle söndürme çalışmalarına ara verildiğini ifade ederek şunları söyledi:
"Yaklaşık saat 16.30 civarında gelen ihbar üzerine Ovacık ilçemiz Abdullar köyü Saitler Mahallesinde başlayan yangına öncelikle karadan müdahale edildi. Ardından 2 helikopterimiz hava kararana kadar havadan müdahale etti. Fakat havanın kararması nedeniyle onlar çekildiler. Şu anda karadan müdahale ediliyor. 29 civarında iş makinemiz ve arazözümüz müdahale ediyor. Fakat arazinin dik ve engebeli yapısı nedeniyle zaman zaman güçlükler oluşuyor. İnşallah kısa sürede yangını kontrol altına alıp soğutma çalışmalarına başlarız. Sevindirici olan taraf can kaybımızın olmaması. Yangın bölgemiz yerleşim bölgesine çok yakın bir yerde değil, tahliyeyi gerektirecek bir konu da değil. Şu anda orman işletme ekiplerimiz, belediyelerimizin özel idaremizin tüm araç ve gereçleri burada sahada. Kontrollü bir şekilde arkadaşlarımız yangına müdahale ediyor. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor. İlerleyen saatlerde belli olur diye düşünüyorum. Biraz daha zaman geçtikten sonra yangının etkilediği alanları net bir şekilde ifade edebiliriz." dedi.

Dik ve engebeli arazide etkili olan yangın, ekiplerin müdahalesiyle bugün saat 06.00 sıralarında kontrol altına alındı. Karabük Valisi Mustafa Yavuz, orman yangınına 43 araçla müdahale edildiğini belirterek, “Yangının ilk 2 saatinde helikopterlerimiz yoğun şekilde müdahale ettiler. Havanın kararmasıyla birlikte karadan müdahale ettiler. Yangın kontrol altında diyebiliriz. Sadece kayalık bir bölüm var, arkadaşlarımız orayı da kontrol altına almaya çalışıyorlar. Yerleşim yerlerine sirayet eden yangınımız yok. Yangında yaklaşık 13 hektarlık alanımız zarar gördü. Örtü şeklinde başlayan yangın kısmen yer yer tepe yangınına dönüştü. Bundan sonraki aşamalarda artık soğutma çalışmalarına devam ederek tamamen söndürme noktasında arkadaşlarımız çalışmalara devam edecek’’ diye konuştu.
Bölgede soğutma çalışması devam ediyor.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı