YORUM HABER

Ereğli’de son günlerde Belediye seçimleri öncesinde ortaya atılan iddialar gündeme bomba gibi düştü. Yusuf Ziya Odabaş, Ünal Demirtaş ve Eylem Ertuğrul’un da içinde bulunduğu iddia edilen olayda, Ereğli Belediyesi için başlatılan projede, ERDEMİR genel müdürü Niyazi Aşkın Peker’in belediye başkanlığı için göreve getirildiği iddia edildi.

İŞTE ORTAYA ATILAN BELEDİYE SEÇİMLERİNİN İDDİASI…

Belediye seçimleri öncesinde başlayan maraton TSO seçimleri ile start aldı. Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri öncesinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Salih Cem Oral, seçimlerde taraf olduğu iddiası ile bir gece de görevinden alındı.

Yerine ise Ereğli halkının ve kamuoyunun çok iyi tanıdığı Fenerbahçe Taraftarlar Derneği ve bilindiği üzere kongre üyesi olan Niyazi Aşkın Peker getirildi.

YUSUF ZİYA OADABAŞ DEVREYE GİRDİ… YILMAZ GÖREVDEN ALINDI…

Niyazi Aşkın Peker’in Genel Müdürlüğü atanmasının ardından Türk Metal Sendikası Genel Merkez kongresinin ardından Yusuf Ziya Odabaş yeniden Ereğli’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine geldi. Yusuf Ziya Odabaş, göreve gelir gelmez, Ereğli şube başkanlığı görevinde olan ve kendisinin istemediği Yakup Yılmaz’ı görevden aldı. Yılmaz her ne kadar görevi bırakmak istemese de yapacak bir şeyi kalmamasından dolayı görevi bırakmak zorunda kaldı. Yerine ise Altan Kalfa’nın ataması Yusuf Ziya Odabaş tarafından yapıldı.

CHP MİLLETVEKİLİ LİSTESİ ANKARA’DA NASIL DEĞİŞTİ?

Yaşanan bu olayların ardından Ankara’da da görüşmeler yapıldı. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile bugüne kadar hiç yıldızı barışmayan, bir önceki belediye seçimlerinde Erol Çivici’nin adaylığı ile uğraşan Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, yine iddiaya göre üçüncü sıradan Milletvekili adayı gösterilecek olan Neriman Posbıyık’ın ismini, Yusuf Ziya Odabaş ile genel merkezde yapılan görüşmelerin ardından listeden çıkarıldı. 

EYLEM ERTUĞRUL LİSETEYE ALINDI…

Yaşanan bu olayın ardından ilçede Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanlığı görevini sürdüren ve Milletvekili aday adaylığı döneminde istifa eden Eylem Ertuğrul, garanti aldığı 2’ inci sıradan milletvekili adayı oldu.

HALİL POSBIYIK’A ADAYLIK İÇİN DOSYA ALMAYACAKSIN DENDİĞİ İDDİASI…

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Yusuf Ziya Odabaş ve Eylem Ertuğrul tarafından başlatılan proje iddiasında, Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık’a, yerel seçimler öncesinde başkan adaylığı için dosya almamasının söylendiği iddia edildi. Yine iddiaya göre bu duruma sinirlenen Halil Posbıyık’ın duruma kızarak ilçe genelinde ERDEMİR’de mühürleme çalışması başlattığı algısı yayılmaya başlandı.

DEMİRTAŞ, ERTUĞRUL VE ODABAŞ’IN BAŞKAN ADAYI NİYAZİ AŞKIN PEKER

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Niyazi Aşkın Peker’in Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkan adayı olabilmesi için de çalışmaların başlandığına dikkat çekildi. Kamuoyuna da, ERDEMİR genel müdürlüğüne Ereğlili bir ismin atandığı algısının yaratılması da dikkatlerden kaçmadı. Yusuf Ziya Odabaş, Ünal Demirtaş ve Eylem Ertuğrul, Neriman Posbıyık isminin adaylıktan çıkararak, belediye için önünü de açmış oldu.  Önlerinde ki tek engel olan Halil Posbıyık’ı da, Ereğli halkının tanıdığı ve sevdiği olarak algısı yaratılan Niyazi Aşkın Peker’i aday göstererek aradan çıkarmaya çalışmak.

ANKARA’DAN YAPILAN ANKETTE POSBIYIK İSMİ PATLAMA YAPMIŞTI…

Yusuf Ziya Odabaş, Ünal Demirtaş ve Eylem Ertuğrul’un, 2019 yerel seçimlerinde Ankara’dan gelen MYK üyesinin ilçede yapmış olduğu anketi de dikkate alarak, yerel seçimler öncesinde işleri garantiye almak ve Niyazi Aşkın Peker isminin ön plana çıkması için de algı yarattıkları da iddialar arasında yer aldı.

PEKER’DEN, AK PARTİ’NİN RANDEVU TALEBİNE NAZİKÇE RET…

Yusuf Ziya Odabaş, Ünal Demirtaş ve Eylem Ertuğrul tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkan adayı yapılacağı iddia edilen Niyazi Aşkın Peker’in, kendisi ile görüşmek isteyen Ak Parti ilçe başkanı İbrahim Sezer ve heyetine, seçimler sonuna kadar şehir dışında olacağını mazeret göstererek kendilerini seçimden sonra kabul edebileceği alınan bilgiler arasında yer aldı.

Kamuoyunda konuşulan iddialar ile ilgili Yusuf Ziya Odabaş, Ünal Demirtaş ve Eylem Ertuğrul’un açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu olurken, konuyla ilgili 3 ismin açıklama yapması bekleniyor.

Editör: Sinan Kabatepe