Çağın en sorunlu hastalıklarından biri olan hiv virüsü insan vücuduna girdiği zaman bağışıklık sistemini çökeltebilir. Kliniklerde uygulanan hiv testi ile sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Hiv Testi Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar şu an insanların en çok savaştığı hastalıklar arasında yer almaya başlamıştır. Doktorların yaptığı hiv testi de cinsel yolla ve kanla bulaşan bir virüsü tespit etmek için kullanılan bir test türüdür.

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en tehlikeli olan hiv virüsü olduğu için erken tanısının yapılması için hiv testi zorunludur. Hiv testinin uygulaması kan testi ile yapılır. Kişiden alınan kan testi ile hiv virüsünün kişinin vücudunda olup olmadığı tespit edilir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek için hiv testi uygulaması yapılır. Genel olarak hiv, vücuda girdikten 3 ay sonra bağışıklık sistemine geçer. Bu nedenle hiv virüsünün tespit edilebilmesi için şüpheli durumdan 3 ay sonra test yapılmalıdır ve hiv testi yapıldıktan 5 gün sonra pozitif ya da negatif olduğu sonuçlanır.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar olduğu için evlilikten önce çiftler çok çeşitli testler yapar. Ancak hiv testi evlilik öncesinde zorunlu olan bir test değildir.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

Sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kişilerin belirli testlerden geçmesi gerekiyor. Bu testler atasında en çok kullanılanı da cinsel hastalık testi olarak tercih edilir. Test sonuçlarına yönelik olarak zaman kaybetmeden bir tedavi sürecine başlatılır.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Cinsel hastalıkların teşhisi için ilk olarak test yapılması gerekir. Düzenli bir cinsel hayatı olan kişiden cinsel hastalık testi istenirken aynı zamanda birden fazla partner ile korumasız bir şekilde cinsel ilişkiye giren kişilerden cinsel hastalık testi istenebilir. Böylece herhangi bir hastalık varsa erkenden teşhis edilir.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek için yapılan testler genital bölgeden uygulanır. Bununla beraber cinsel hastalık testi öncesinde genital bölgenin temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda testten 48 saat önce cinsel ilişkiye girilmemelidir. Genital bölgeye herhangi bir şekilde krem ya da ilaç da sürülmemelidir.

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Besin duyarlılığı olarak bilinen gıda intoleransı kişinin bağışıklık sisteminin belirli besinleri sindirememesi üzerine gerçekleşir. Besinlerin sindirememesi de vücutta çeşitli reaksiyonlara neden olur.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Bir kişinin herhangi bir gıdaya intoleransı olması sonucunda vücudunda çeşitli semptomlar gözlemlenir. Bunlar kızarıklık, kaşıntı, karın bölgesinde şişkinlik, ishal, gaz sorunları, ayak ve el bölgesinde ödem gibi problemleri ortaya çıkarır.

12 PROJESİ TÜBİTAK BÖLGE FİNALLERİNE GİDİYOR 12 PROJESİ TÜBİTAK BÖLGE FİNALLERİNE GİDİYOR

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Temelde genetik yatkınlık olsa da gıda intoleransı sonradan da gelişen bir sorundur. Yaşanan enfeksiyonlar, bağırsak problemleri ve stres gibi faktörler de gıda intoleransı nedenleri arasında yer almaktadır.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Herhangi bir alerjen testinde yapıldığı gibi bir kişide gıda intoleransı olup olmadığını anlamak için de gıda intoleransı testi yapılır. Kan tahlili gibi yapılırken az bir miktarda parmaktan kan numunesi alınır. Alınan kan laboratuvara gönderilir ve sonucun çıkması beklenir.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Gıda intoleransı çok çeşitli gıdalarda görülebilir. Her gıda için birbirinden farklı beslenme çeşitleri uygulanır. Bunun için ilk olarak gıda intoleransı testi yapılır. Testin sonucunda kişi hangi besini sindiremiyorsa ona yönelik olarak bir beslenme programı geliştirilir. Kişiler intoleransı olan gıdayı tamamen hayatından çıkarmalıdır. Bu rahatsızlığın tedavisi olmadığı için kişi tüm hayatı boyunca bu şekilde beslenmeye devam eder.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Gıda intoleransının tespit edilebilmesi için ilk olarak testi yapılmalıdır. Genel anlamda laboratuvarı olan hastanelerde gıda intoleransı testi yapılır. Bu nedenle fiyatlarda değişiklikler gözlemlenebilir.

Editör: Bayram Tomakin