Hasta için havalı yatak kiralama, çeşitli nedenlerle yatağa bağımlı hale gelen kişilerin internette arattığı başlıklardan biridir. Hasta yatakları hastaların yaşam konforunu artırmak için tasarlanmış, pek çok çeşidi bulunan tıbbi yataklardır. Hastaların tıbbi durumları göz önünde bulundurularak kişiye uygun hasta yatağı çeşidinin seçilmesi gerekmektedir. Doktorunuza veya hasta yatakları satan yetkili firmaların müşteri destek hatları yardımıyla size veya hastanıza uygun olan tıbbi yatak çeşidini öğrenebilirsiniz.

Havalı yataklar; genel olarak yatağı çalıştıran motor ve yatağın kendisi olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Yatağa bağımlı hastalarda karşılaşılan en büyük sorun basıdan kaynaklı oluşan yaralar ve hareketsizlik sebebiyle oluşan eklemsel sorunlardır.

Hasta yatakları bu önemli problemleri göz önünde bulundurarak tamamen hastanın ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanır. Havalı yatakların motoru bası seviyesini ayarlamaya yardımcı olur ve hastalarda basınç kaynaklı oluşan yaraları en aza indirmeyi amaçlar. Bu yüzden hasta havalı yatak fiyatları en çok aranan başlıklardan olmuştur.

Eklemsel sıkıntılara ise hastanın vücudunun yatağa değen bölgelerine farklı basınç uygulayarak yardımcı olur.

Havalı Yatak Nedir?

Havalı yatak nedir, havalı yataklar hava ile doldurulabilen özel hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler şişirilerek veya boşaltılarak yatak yüzeyinin sertliği istenen biçimde ayarlanabilmektedir. Havalı yataklar hastanın vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtarak basınç noktalarını azaltır. Ayrıca yatak içinde dolaşan hava dolaşımını artırarak yatan hastaların cildinin kurumasını ve cilt kuruluğuna bağlı oluşabilecek birçok hastalığı engeller.

Sürekli yatarak tedavi gören hastalarda yaygın olarak görülen en önemli problem basınçtan kaynaklı oluşan cilt hasarlarıdır. Havalı yataklar basıncı eşit bir şekilde dağıtarak ciltte oluşan hasarları en aza indirir.

Havalı Yatak Ne İçin Kullanılır?

Havalı yataklar, uzun süre yatakta yatmak zorunda olan veya hareket edemeyen hastalar için kullanılır. Vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtarak basınç noktalarını azaltır. Özellikle yatmaya bağlı cilt yaraları gibi cilt problemlerini önlemek veya tedavi etmek için kullanılmaktadırlar.

 Zaten oluşmuş basınç yaraları bulunan hastalarda, yaraları iyileştirmek ve tedavi etmek amacıyla havalı yataklar kullanılmaktadır. Yatakta bulunan hava yastıkları, yaranın üzerindeki basıncı azaltarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Havalı yataklar, yatağın içindeki hava dolaşımını artırarak kurumuş ciltleri nemlendirir ve cildin kurumasını önler.

Havalı hasta yatakları, hastaların daha rahat bir pozisyon bulmalarını ve uyku kalitesini artırmalarını sağlar. Böylelikle hastaların konforu artar ve stres seviyeleri azalır.

Havalı yatakların kullanımı, hastaların ihtiyaçlarına ve cilt durumlarına bağlı olarak doktor tavsiyesi ve uzman önerilerine göre belirlenmelidir.

Hasta Havalı Yatağı Nasıl Kiralanır?

Birçok hasta ve yakını yatak kullanımına ihtiyaç hissedilen durumlarda hasta havalı yatağı nasıl kiralanır başlığına göz atmaktadır. Özellikle yatağa bağımlı hale gelen ve uzun süreli yatak kullanarak tedavisi düzenlenen hastalarda yatak seçimi oldukça önem arz etmektedir. Hasta havalı yatağı elde etmek isteyen kullanıcılar satın alma veya kiralama seçeneğini göz önünde bulundurabilir. Kısa süreli durumlar söz konusu olduğunda hasta yatağı kiralama daha iyi bir seçenek olabilir. Hastanın tıbbi gereksinimlerine, konfor alışkanlıklarına bağlı olarak uygun yatak seçimi gerçekleştirilebilir.

Seçilecek olan yatağın boyutu, malzeme kalitesi, kullanılacak yüzeye bağlı olarak kiralama fiyatı aralıkları değişkenlik gösterebilir. Uzun süreli yatak kullanımına ihtiyaç duyan veya yatağa tamamen bağlı hastalarda hastanın uzun süre hareketsiz kalacak olması göz önünde bulundurulmalı ve yatak seçimi yara oluşumunu engelleyici, eklem sağlığını koruyan türden yapılmalıdır. Satın alma bedelleri de kiralama bedellerine paralel koşullar ile farklılık gösterebilir.

Editör: Bayram Tomakin