Halk arasında yağ aldırma operasyonu olarak bilinen liposuction (liposakşın), bölgesel yağlanmalar için uygulanan bir yöntemdir. Yüksek kilolar problemi olmamasına karşın vücudundaki bel ve basen gibi bölgelerde aşırı yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler, liposuction yönteminden yararlanabilmektedir. Bu işleme, bölgesel zayıflamanın diyet ve spor gibi uygulamalar ile yapılamaması durumlarında başvurulmaktadır. Bölgesel ve kalıcı hale gelen yağ dokuları, liposuction yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılmakta ve istenen vücut şeklinin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Liposuction işleminin uygulanabilmesi için kişinin bölgesel yağlanma problemleri yaşıyor olması gerekmektedir. Bu yöntem daha çok diz, bel, karın, basen ve kalça bölgelerinde kalıcı hale gelen, inatçı ve diyet ile gitmeyen fazlalıklar için uygulanmaktadır.

Liposuction yönteminde uygulanan prosedür, işlemin yapılacağı bölgeye göre değişmektedir. İşlem öncesi bölgesel yağ dokuları yumuşatılarak daha akışkan hale getirilmektedir. Ardından ilgili bölgeye 1-2 mm’lik kesiler açılmakta ve işlem için özel olarak üretilen kanüller yardımıyla yağların vakumlanması sağlanmaktadır. Böylelikle inatçı yağ dokuları vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Bu işlem uzman kişiler tarafından uygulandığında son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

Fazla Kilolardan Rahatsız Olan Herkes Liposuction Yaptırabilir Mi?

Liposuction son derece güvenilir bir yöntem olmakla birlikte işlem öncesinde uzman doktordan görüş alınmalıdır. Halk arasında liposuction uygulamasının zayıflama yöntemi olduğuna dair bir kanı bulunmaktadır. Ancak liposuction zayıfla yöntemi değildir. Sadece bölgesel yağlanmalardan kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yöntemdir. Liposuction ile vücudun belirli bölgelerinde kalıcı hale gelen fazla yağ dokuları alınarak ideale yakın vücut hatları oluşturulmaktadır. Eğer genel kilo probleminiz bulunuyor ise liposuction sizler için uygun değildir. Bu kişilerin öncelikle diyet ve spor programı uygulamaları ile fazla kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. Diyet ve spor ile vücuttan atılamayan yağ fazlalıkları için liposuction yöntemine başvurulabilmektedir.

Liposuction, kadın ve erkek fark etmeksizin her yetişkine uygulanabilmektedir. Ancak sistemik rahatsızlıkları bulunanlar, hamileler, lohusa döneminde olanlar ve bebek emzirenler için liposuction uygun değildir. İşlem sırasında riskli semptomlar ile karşılaşmamak için mevcut hastalıklarınızı, daha önce geçirdiğiniz operasyonları ve düzenli kullandığınız ilaçları uzman doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz, kapsamlı muayenenin ardından risk faktörlerini de göz önünde bulundurarak tedavi planı hazırlayacaktır.

Liposuction yönteminin uygulanamadığı bir diğer grup ise ileri yaştaki hastalardır. Cilt elastikiyeti yaşlanmanın da etkisi ile zaman içerisinde azalmaktadır. İleri yaş grubundaki hastalarda bu durum sıkça görüldüğünden genellikle liposuction için uygun görülmemektedir.

Liposuction Sonrası Tekrar Kilo Alınır Mı?

Liposuction sonrası kilo alıp verme durumları hakkında hiçbir şekilde garanti verilememektedir. Çünkü liposuction yönteminin vücudun kilo dengesi üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Bu yöntem ile vücuttaki fazla yağ dokuları alınmaktadır. Operasyon sonrası ideal kilonun korunması ve vücut hatlarının bozulmaması için yaşam şekli değişikliklerine gidilmeli, diyet ve egzersize son derece önem verilmelidir.

Liposuction Sarkan Deriyi Toparlar Mı?

Liposuction, sarkan deriyi toparlamamaktadır. Bölgesel yağlanmaların yanı sıra deri sarkmaları da yaşayan hastaların, diğer estetik uygulamalardan yararlanmaları gerekmektedir. Doğum sonrası karın sarkmaları ya da selülitin toparlanması için liposuctiona başvurulmamalıdır. Uzman doktor, hastanın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kombine bir tedavi yöntemi uygulayabilmektedir.

Lazer ile Liposuction Uygulanır Mı?

Liposuction yönteminin lazer ile uygulanması mümkündür. Tıp dünyasında lazer liposuction olarak adlandırılan bu yöntemin cerrahi liposuction ile arasındaki temel fark, yağ dokularının vücuttan uzaklaştırılma şeklidir.

·        Cerrahi liposuction: Bu yöntemde yağ dokularının bulunduğu bölgeye küçük kesi açılmakta ve kanüller yardımı ile fazla yağ dokuları vakumlanarak vücut dışına alınmaktadır.

·        Lazer liposuction (Lazer lipoliz): Bu yöntemde fazla yağ dokuları kesi olmadan parçalanmakta ve vücudun yağ dokularını idrar yolu ile atması sağlanmaktadır.

Şiddetli olmayan yağ dokuları için genellikle lazer liposuction yöntemine başvurulmaktadır. Yağ dokularının idrarla atılamayacak büyüklükte olduğu durumlarda ise cerrahi yöntemden yararlanılmaktadır.

Liposuction Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Liposuction işleminde cerrahi yöntemler kullanıldığından hastanın 1 hafta kadar istirahat etmesi gerekmektedir. Bu süreçte hastanın dinlenmesi ve doktor tarafından önerilenlere uyması çok önemlidir. 1 haftalık sürecin ardından doktor hastayı muayene etmekte ve onay vermesi durumunda hasta iş hayatına dönebilmektedir.

Bölgesel Yağlanmalardan Kurtulmak İstiyorsanız: Uzman Dr. Şafak Göktaş

Liposuction son derece önemli ve uzmanlık gerektiren bir yöntemdir. Uzman Dr. Şafak Göktaş, medikal estetik alanındaki uzmanlığı ve deneyimi ile liposuction uygulamasının yanı sıra botox, kök hücre tedavisi ve PRP gibi işlemleri başarı ile gerçekleştirmektedir. Yüksek hasta memnuniyetine sahip olan, hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri için hizmet veren Uzman Dr. Şafak Göktaş ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz!

Editör: Bayram Tomakin