CHP Zonguldak İl Başkanlığı’nda gündeme dair basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya; Eski Devlet Bakanı Önay Alpago, CHP Belediye Başkan adayı Tahsin Erdem, İl Başkanı Devrim Dural, Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, il ve ilçe yönetimi ile gençlik kolları katıldı. Açılış konuşmasını; CHP İl Başkanı Devrim Dural yaptı. İktidara sert söylemler yöneten Dural, CHP’li belediyelerde en düşük maaşları da açıkladı. 

DURAL:“TOPLUMU KARPUZ GİBİ İKİYE AYIRIYORLAR!”

Devrim Dural konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Bugün sayın Önay Alpago seçim çalışmalarımıza katkı sağlıyor. Bütün Atatürkçüler, vatanseverler, Zonguldak’taki seçim sürecine katkı sağlamak için yanımızda bulunuyorlar. İktidarın şöyle bir söylemi var, biz bunu garipsiyoruz. ‘Bizim olmadığımız bir şehre nasıl doğalgaz gelecek’ diyorlar. ‘Biz varsak hizmet var, biz yoksak hizmet yok’ diyerek toplumu karpuz gibi ikiye ayıranlar 31 Mart’ta cevabını alacaklar diyorum. Bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu da belirtmek isterim. Millete tarafsız hizmet etmesi gerek kişilerin bu tutumunu kamuoyunun taktirine bırakıyorum. 
Bize maaş ödeyemez diyenlere şunları hatırlatmak istiyoruz; Devrek’te en düşük maaş alan işçimiz 33 bin 750 lira alıyor, yüzde 79 zam yapmışız. 
Ereğli’de en düşük maaş alan işçimiz 30 bin 515 lira, Alaplı’da 37 bin lira
Çaycuma’da en düşük 28 bin lira, en yüksek 40 bin lira,  Gökcebey’de de yüzde 50 oranında zam yapmışız.” diye konuştu. 

ERDEM: “ZONGULDAK’IN İKİ YAKASINI BİR ARAYA GETİRECEĞİZ”

AK Parti'den CHP'ye geçti... Borçlar pankart ile asıldı AK Parti'den CHP'ye geçti... Borçlar pankart ile asıldı

Ardından, CHP Belediye Başkan adayı Tahsin Erdem söz aldı. Erdem, ön seçimden bu yana yaptığı çalışmalardan bahsederek projelerini özetledi. Tasarruf vurgusu da yapan Erdem; “Ocak ayının 6’sından bu yana, sosyal demokrat bir anlayışla yola çıktık. Ciddi anlamda hem ben kucaklandım, hem de yeni bir umut için hep birlikte kollarımızı sıvadık. Hem şahsıma, hem partime olan teveccühün farkındayım. Bütün söylemlere baktığınızda kamunun alanını sadece kendi çıkarları için kullanan bir belediyecilik anlayışı var. Geldiğimiz noktada 5 yılın kayıp olduğunu gördük. Selim Alan yalan dedik. Beklentileri karşılayamayan bir Belediye Başkanı var karşımızda. Harika diyecek projelerimiz var. Kültür sanat için, seyir terası için güzel bir projemiz var. Dolmuş duraklarını bir yerde toplayacağız. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız için katma değer yaratacağız. Zonguldak Belediyesi’nin iki yakasını bir araya getireceğiz. Çatık kalpli bir belediye değil, gülen yüzlü bir belediye olacağız. İsrafın önlenmesine ilk önce kendimden başlayacağım. Makam aracı kullanmayacağım. Elzem bir durum olmadığı müddetçe. Dolmuşla gidip geliyorum ya da kendi aracımı kullanıyorum. Yine aynısını yapacağım. Belki bu söylediğim yapmacık gelecek ama ancak idareyle yönetilir şehir. Huzurevleri, kreşler en önem verdiğimiz projeler arasında. 31 Mart’ta bizde güleceğiz, Zonguldak’ta gülecek.” diye konuştu. 

“YARIM KALAN UMUTLARIN YERİNİ DOLDURACAĞIZ”

Son olarak eski Devlet Bakanı Önay Alpago konuştu. Zonguldak’ta uzun seneler çalışmalar yürüttüğünü hatırlayan Alpago, iktidarı eleştirdi. İktidarın ‘Biz varsak hizmet var’ söylemlerine Alpago; ‘Müthiş bir ironi’ diye yanıt verdi. Öte yandan Alpago, ithalatın arttığına da dikkat çekerek, Türkiye’nin kendi işçisinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Alpago konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; “Toplum önderlerinin, Cumhurbaşkanından başlayarak Belediye Başkanlarına kadar bu önderlerin örnek olmaları gerekiyor. Zonguldak’ta da Türkiye’nin her bölgesinde de bir seçime hazırlanıyoruz. Mayıs ayında iki seçim yaptık, istediğimiz sonucu alamadık. Şimdi yarım kalan umutların, hayal kırıklıklarımızın yerini doldurma zamanı geldi. Zonguldak benim ilim, memleketim, toprağım. Çok uzun seneler burada hizmet verdim. Seçimlerde çalıştık, grevlerde bulunduk, büyük Zonguldak yürüyüşüne katıldık, grizu patlamalarında acıları paylaştık… Yerin yüzlerde metre altından hepimizin hayatını ışıldatan kömürü çıkartan madencilerimizin yarattığı büyük bir sevgi de var. Bunun karşılığını alabiliyor mu? 1500 kişinin alınacağı TTK’ya 26 bin kişinin başvuru yaptığını öğrendim. Zonguldak’ta işbaşı yapabilmek için 26 bin kişinin başvuru yapması büyük bir çaresizliğin örneğidir. Türkiye’de şu an tercih edilen sistem; ithalat. Tarım da ithalat, enerjide ithalat…. Kendi işçimizi kalkındırmak yerine başka ülkelerin yöneticilerine para kazandırıyoruz. Tüm Türkiye’de nüfus artarken Zonguldak’ta azalması da acı bir tablo. AK Parti’nin ‘biz varsak hizmet var’ anlayışı müthiş bir ironidir.” dedi.

Editör: Haber Merkezi