Başkan Kılıç yaptığı açıklamada; “Karadeniz Ereğli’nin öncelikli ekmek kapısı Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın, “işçi alacağı” açıklaması, bölgemizde yeni bir umut oluşturmuştur.

Ülkenin Gözbebeği ERDEMİR’in, bu zor süreçte aldığı karar, doğru ve sevindiricidir. Ancak, alınan kararın ardından duyulan bazı söylemler ise endişe vericidir. Bunlar arasında en başta; alımların nereden ve nasıl yapılacağı hususlarıdır.

Karadeniz Ereğli ve bölgemiz, aynı zamanda olumsuzluklarını da yaşayan ERDEMİR ile bir bütün olmuştur, olmayı da sürdürecektir.

Bu anlamda, ERDEMİR’e yapılacak personel alımlarında da bölge insanı tercih edilmelidir.

Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği olarak, alımlarda mutlaka ikamet etme sınırı bulunmalıdır. Bunun için Ereğli ve Alaplı ilçelerimizde en az 5 yıl ikamet edenlerin alımlarda öncelikli olması istemimizle birlikte, dernek ve bünyemizdeki muhtarlardan bu konuda bilgi ve destek istenmelidir.

Zira muhtarlar, bölgeyi ve bölge yaşayanını in iyi tanıyanlardır.

Yine yıllardır ve halen ERDEMİR bünyesindeki OYPA gibi taşeron şirket ve şirketlerde çalışanların da, birer ‘kalifiye eleman’ oldukları unutulmamalı, ‘kadro mağduriyetleri’ giderilmelidir.

Yani, Emeklilikte Yaşa Takılanlar üzerine iktidarın aldığı karar ardından, ERDEMİR’den de emekli oluşların artacağı bilindiğinden, yerlerini dolduracak kalifiye eleman bünyesindeki taşeron işçilerdir.

Bu düşüncelerle birlikte, ERDEMİR’in aldığı kararı son derece doğru ve yerinde buluyor, şirket yöneticilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Editör: Sinan Kabatepe