Sigortalı sağ ise en düşük emekli maaşın 7.500 TL olabileceğini ifade eden Erkin Avcı, "Sigortalının maaşını eş ve çocuğu alıyorsa devlet yüzde 75'ini öder. Yüzde 25'i de içeride kalır" diye yanıt verdi. 

Erkin Avcı'nın emekli maaşları ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Biz dosya bazlı emekli aylığı bağlama işlemi yapıyoruz. Sigortalımız sağ olsaydı dosyadaki emekli aylığı 7500 TL olacaktı ve bunun altında olmayacaktı.

Sigortalının kendisi sağ değil, eğer hak sahipleri varsa maaş alan, kendilerine bağlanan maaşın oranları nispetinde bu parayı almış oluyorlar.

Kanun diyor ki; eş sigortalı maaşını yüzde 75'ini alabilir. 7500 TL’nin yüzde 75’i yani 5600 TL civarındaki miktarı eşine ödüyoruz.

7500 TL olunca dul ve yetim maaşları da bu şekilde olacak diye bekleyenler oldu.

Daha öncesinde ikramiye 1100 TL olduğunda sadece eş varsa 800 TL alıyordu. Bu da aynı mantıkla, oranı nispetince ödemeden faydalanmış oluyor. Taban aylığı 7500 TL dosya bazında, o dosyadan anne ve iki çocuk varsa maaşın tamamını alıyorlar. Anne ve bir çocuk varsa maaşın yüzde 75’ini alıyorlar.
Bu konuyla ilgili kurumumuza gelen ve soran çok kişi oldu. Kanunumuz diyor ki hem anne hem babadan yetim olanlar yüzde 25 değil yüzde 50 aylık alırlar. 

Bir dosyadan iki yetim çocuk maaş alıyorsa bunlar da yüzde 50 olarak maaşı paylaşırlar. Bunu teknik olarak anlamak biraz zor ama kuruma gelenlere biz bu durumu anlatıyoruz” dedi. 

Editör: Can Özkan Kayabaşılı